Choroba Parkinsona - gwiazdy, u których ją zdiagnozowano

Choroba Parkinsona dotyka między innymi celebrytów. Oto przypadki, które ujawniają złożoność tej patologii i jej wpływ na jakość życia.
Choroba Parkinsona - gwiazdy, u których ją zdiagnozowano

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2022

Choroba Parkinsona to przypadłość, o której wiele osób dowiedziało się, ponieważ przeczytało w wiadomościach o chorujących na nią celebrytach. Daleki od bycia krzykliwym wydarzeniem show-biznesu, zgłaszanie tej rzeczywistości może pomóc większej liczbie pacjentów we wczesnym wykryciu oznak zaburzenia. W tym artykule dowiesz się o 3 gwiazdach, u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona.

Choroba Parkinsona jest przewlekła i zwyrodnieniowa. Kiedy już się zacznie, z czasem się przedłuża, a objawy nasilają się i nasilają. Obecnie nie ma lekarstwa. Prawdą jest jednak również to, że w ostatnich latach nauki farmakologiczne poczyniły postępy, a dostępne metody leczenia dają coraz większą nadzieję.

Choroba Parkinsona – na czym polega?

Rodzaje choroby Parkinsona, na które cierpią celebryci, których wymienimy, nie zawsze są takie same. Chociaż mają wspólne podstawy patofizjologiczne, teraz wiemy, że istnieją różne typy tego zaburzenia. Wszystkie one pokrywają się ze spadkiem stężenia dopaminy w przestrzeniach synaptycznych. Kiedy ten neuroprzekaźnik zmniejsza swoją obecność w niektórych obszarach ośrodkowego układu nerwowego, wpływa to na ruchy.

Pacjenci z chorobą Parkinsona zwykle mają następujące objawy:

  • Drżenie: Najczęściej występują one w kończynach górnych. Zaczynają z jednej strony, a później migrują do drugiej. Ale zazwyczaj są asymetryczne.
  • Sztywność: Klasyczna postawa u pacjentów z chorobą Parkinsona oznacza przykurcze mięśni, które ograniczają siedzenie i leżenie. Sztywność prowadzi do bólu z powodu wymuszonego nieprawidłowego ustawienia stawów.
  • Zaburzenia chodu: chód osoby z chorobą jest również klasyczny. Stopy ocierają się o ziemię, a kolana uginają się bardzo mało. Często zdarza się, że chód na początku jest wolny, a następnie nabiera prędkości, ale ponownie zwalnia, gdy następuje zmiana kierunku.
  • Głos monotonny: mowa pacjenta jest odbierana jako słaba i nosowa. Nie ma zmian w tonacji.
  • Pokerowa twarz: Wyraz oznacza sztywność gestów. Spojrzenie może być stałe, bez mrugania.

Zobacz też: Jaki trening całego ciała stosuje Chris Hemsworth?

Drżenie ręki. Choroba Parkinsona.
Drżenie Parkinsona jest jednym z pierwszych widocznych objawów, ale czasami pojawiają się inne, mniej zauważalne wcześniejsze objawy, takie jak zmęczenie lub bezsenność.

Rodzaje choroby Parkinsona

Jak już wspomniano, nie wszystkie gwiazdy lub pacjenci z chorobą Parkinsona mają tę samą różnorodność choroby. Ogólnie rzecz biorąc, formy prezentacji są następujące:

  • Idiopatyczny: to jest najczęstsze. Średni wiek wykrycia to około 60 lat i jak sama nazwa wskazuje, przyczyny nie można ustalić.
  • Wczesny początek: ta forma choroby jest wykrywana między 20 a 50 rokiem życia. Objawy zwykle rozwijają się wolniej, ale jakość życia pogarsza się bardziej zauważalnie, ponieważ dana osoba jest na etapie produktywnym. Istnieje również dodatkowy problem wczesnej oporności na działanie leków i częstsze występowanie działań niepożądanych stosowanej farmakologii.
  • Rodzinny: jest to typ związany z problemami genetycznymi i może stanowić do 15% wszystkich przypadków. Mutacja przyczynowa jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, co umożliwiło również rozwój badań nad identyfikacją tych genów.

Niektóre gwiazdy, u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona

Ta mała lista 3 celebrytów, u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona, pokazuje, jak ta choroba wpływa na jakość życia. Aktorzy i piosenkarze muszą zmodyfikować swoją karierę, aby dostosować się do objawów, które ich dotyczą.

1. Michael J. Fox (na zdjęciu głównym)

Jednym z najbardziej znanych przypadków celebrytów z chorobą Parkinsona jest gwiazda Powrotu do przyszłości. Jego wczesny początek zadziwił wszystkich. W ten sposób stała się znana idea, że istnieje ta wersja zaburzenia o młodszym początku. Obecnie Fox ma 61 lat. Nieco ponad rok temu postanowił całkowicie zrezygnować z aktorstwa, aby w pełni poświęcić się fundacji, którą założył w 2000 roku.

Głównym celem aktora tej organizacji pozarządowej jest znalezienie leków, które łagodzą lub odwracają chorobę Parkinsona. Jak powiedział w ostatnich wypowiedziach, rozumie, że lekarstwo może nie być dla niego dostępne, ale może być w przyszłości.

W swoich słowach odrzucił oferowane mu role, ponieważ czuł, że zaburzenia mowy uniemożliwią mu grę aktorską. Chociaż to było po tym, jak publicznie przedstawił swoją diagnozę. Początkowo ukrywał swój stan przez 7 lat ze strachu.

2. Ozzy Osbourne

Słynny piosenkarz heavy metalowy ujawnił opinii publicznej w 2020 roku, że zdiagnozowano u niego wariant choroby Parkinsona. Po przejściu leczenia i operacji z różnych powodów, niektóre objawy wskazywały na to, że coś było nie tak.

W rzeczywistości w 2019 roku odwołał występy, ponieważ nie mógł sobie z nimi poradzić. Niewiele było wiadomo o jego stanie, dopóki nie wspomniał w wywiadzie radiowym, do czego doszli jego lekarze. Zgodnie z tym, co powiedział, wykryli mutację w genie PARK2. Chociaż zwykle wiąże się to z rodzinną i młodzieńczą wersją patologii, w przypadku Osbourne’a byłaby przyczyną częściowego zespołu.

Piosenkarz donosi, że niektóre obszary jego ciała są odrętwiałe, słabe i obolałe. Niektóre dni są dobre i wstaje w dobrym nastroju, ale inne przynoszą mu wiele cierpienia. Wzloty i upadki oznaczają, że nie jest w stanie zaplanować występów ani spotkań.

Ozzy Osbourne
Żona Osbourne’a jest ogromnym wsparciem w codziennym życiu piosenkarza, który musi radzić sobie z bólem i trudnymi objawami.

3. Robin Williams

Przypadek Robina Williamsa jest złożony i wskazuje na problemy diagnostyczne, które czasami wywołuje choroba Parkinsona. W 2014 roku aktor odebrał sobie życie w wieku 63 lat i wszyscy byli zakłopotani.

Jak teraz wiemy z zeznań jego żony, od 3 miesięcy diagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Aktor wykazywał niezwykłe symptomy, które komplikowały jego codzienne życie i kręcenie filmów, jak to miało miejsce w ostatniej części „Nocy w muzeum”. Ale po samobójstwie autopsja sądowa zmieniła diagnozę. Wygląda na to, że tak naprawdę miał demencję z ciałami Lewy’ego.

Ta demencja polega na nagromadzeniu białka wewnątrz neuronów. Nieprawidłowe złogi utrudniają funkcjonowanie niektórych obszarów mózgu związanych z pamięcią i ruchem. Jest uważany za postępujący rodzaj demencji. Nie ma lekarstwa i pogarsza się z upływem miesięcy.

Różne aspekty choroby

Choroba Parkinsona, u celebrytów i innych osób ma druzgocący przebieg. Zmiana jakości życia jest wyraźna, a adaptacja nie zawsze się urzeczywistnia. Po pierwsze, jest to patologia zwyrodnieniowa, na którą nie ma lekarstwa. Objawy można złagodzić jedynie za pomocą leków i odpowiedniego wsparcia społecznego i zdrowotnego.

Jeśli masz objawy związane z ruchem, zauważysz, że słowa nie płyną tak, jak byś chciał, lub cierpisz na utratę pamięci, nie zwlekaj z uzyskaniem pomocy medycznej. Wyspecjalizowany neurolog może Ci pomóc w tej sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sveinbjornsdottir, Sigurlaug. “The clinical symptoms of Parkinson’s disease.” Journal of neurochemistry 139 (2016): 318-324.
  • Braak, Heiko, et al. “Idiopathic Parkinson’s disease: possible routes by which vulnerable neuronal types may be subject to neuroinvasion by an unknown pathogen.” Journal of neural transmission 110.5 (2003): 517-536.
  • Pahwa, Rajesh, and Kelly E. Lyons. “Treatment of early Parkinson’s disease.” Current opinion in neurology 27.4 (2014): 442-449.
  • Charvin, Delphine, et al. “Therapeutic strategies for Parkinson disease: beyond dopaminergic drugs.” Nature Reviews Drug Discovery 17.11 (2018): 804-822.
  • Madsen, Daniel Aghaie, et al. “Interaction between Parkin and α-synuclein in PARK2-mediated Parkinson’s disease.” Cells 10.2 (2021): 283.
  • Demey, Ignacio and R. Allegri. “Demencia en la enfermedad de Parkinson y demencia por cuerpos de Lewy.” Revista Neurológica Argentina 33.1 (2008): 3-21.
  • Marín, Daniel S., et al. “Enfermedad de Parkinson: fisiopatología, diagnóstico y tratamiento.” Revista de La Universidad Industrial de Santander. Salud 50.1 (2018): 79-92.
  • Armstrong, Melissa J., and Michael S. Okun. “Diagnosis and treatment of Parkinson disease: a review.” Jama 323.6 (2020): 548-560.
  • Arredondo-Blanco, Kenia, et al. “Breve recorrido histórico de la enfermedad de Parkinson a 200 años de su descripción.” Gaceta medica de Mexico 154.6 (2018): 719-726.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.