Choroba Kawasaki: objawy, przyczyny i leczenie
Choroba Kawasaki to rzadkie zaburzenie wśród dzieci. Co prawda choroba ta nie występuje zbyt często, ale ważne jest, aby lekarze wiedzieli coś więcej na jej temat, aby wykryć ją w porę, jeśli wystąpi w populacji dzieci.
Kluczowym elementem tej choroby jest zapalenie naczyń krwionośnych. I nie ma tu preferencji odnośnie żył czy tętnic. Zapalenie może dotyczyć dowolnego elementu układu krwionośnego.
Choroba Kawasaki może również wywołać zapalenie węzłów chłonnych i błon śluzowych twarzy, np. nosa i ust. Z tego powodu w niektórych przypadkach nazwę choroby Kawasaki można zastąpić zespołem śluzowo-skórnych węzłów chłonnych.
Na ogół choroba Kawasaki dotyczy dzieci w wieku poniżej 5 lat. Występuje częściej wśród chłopców niż dziewczynek, ale różnica w występowaniu jest minimalna. Niektóre grupy etniczne rejestrują jednak większą częstotliwość występowania tego zaburzenia niż inne regiony świata. Na przykład dotyczy to Japończyków.
Przyczyna i pochodzenie choroby są niejasne. Niektóre hipotezy wspominają o interwencji mikroorganizmów jako wyzwalaczy objawów, ale nie jest to udowodnione. Istnieje również podejrzenie o rodzinne predyspozycje genetyczne, chociaż jak do tej pory nie wykryto precyzyjnie mechanizmów dziedziczenia.
Jakie objawy daje choroba Kawasaki
Choroba Kawasaki (której poprawna nazwa to choroba Kawasakiego) przechodzi progresywnie przez trzy kolejne fazy:
- Początkowym objawem jest wysoka gorączka, do prawie 40 stopni Celsjusza, która rozwija się w ciągu pierwszych 72 godzin. Zwykle towarzyszy jej zapalenie spojówek bez ropnych wycieków i wysypka skórna na tułowiu i w okolicy narządów płciowych.
Gorączka, zaczerwienione oczy i wysypka skórna mogą czasem dezorientować lekarzy, którzy dokonują pierwszych oględzin. Jeśli węzły ulegną zapaleniu, z tego powodu pojawiają się podskórne zgrubienia w tej okolicy. Zwykle są to węzły chłonne na szyi, którym towarzyszy wzrost wielkości dłoni i stóp.
- W drugiej fazie objawów pojawia się złuszczanie. Podrażniona i objęta stanem zapalnym skóra zaczyna łuszczyć się w dużych ilościach, zwłaszcza na kończynach. Może wystąpić zapalenie żołądka i jelit z wymiotami i biegunką, a także bólem stawów. Gorączka jednak zwykle już nie występuje na tym etapie.
- Wreszcie, w ostatniej fazie nie pojawiają się żadne nowe objawy choroby Kawasaki, a te, które już wystąpiły, powoli znikają. Rekonwalescencja trwa stosunkowo długo, a dziecku trudno jest odzyskać sprawność, która cieszyło się przed chorobą.
Przeczytaj również te ciekawe informacje: Co powoduje zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych?
Jak się ją rozpoznaje?
Światowe stowarzyszenia medyczne opracowały przewodnik po kryteriach rozpoznawania choroby Kawasaki. W każdym przypadku jednak, musi występować gorączka i dodatkowo minimum cztery z następujących objawów:
- Obrzęk dłoni i stóp.
- Język w kształcie skórki maliny i suche usta.
- Złuszczanie skóry na kończynach górnych lub dolnych.
- Wysypka skórna z niewielkim powtarzającym się wzorem.
- Powiększone węzły chłonne na szyi.
- Zapalenie spojówek z obustronnym zaczerwienieniem oczu.
Oprócz obserwacji powyższych objawów lekarz musi wykluczyć również inne patologie, które można pomylić z chorobą Kawasaki. Jeśli masz uzasadnione podejrzenia, powinieneś poprosić o echokardiogram, który wykryje zapalenie naczyń krwionośnych.
Dowiedz się więcej na ten temat: Zapalenie naczyń: co to jest i jakie są rodzaje?
Choroba Kawasaki – leczenie
Leczenie u pacjentów z chorobą Kawasaki opiera się na gamma globulinach, aspirynie i antykoagulantach. Celem tych leków jest powstrzymanie powstawania tętniaków z powodu zapalenia naczyń krwionośnych.
Globuliny gamma są podawane dożylnie i są kluczowym narzędziem w powstrzymywaniu powikłań wynikających z choroby. Zauważono, że ich największą korzyścią jest zapobieganie zmianom w tętnicach wieńcowych.
Natomiast jeśli chodzi o aspirynę, jej zastosowanie w tym przypadku ma charakter przeciwzapalny. Na szczęście działa również przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, co może pomóc przy innych objawach, takich jak gorączka i bóle stawów.
Wiadomo, że aspiryna ma pewne działania niepożądane u dzieci, dlatego zaleca się ścisłe monitorowanie pacjentów w ramach tego protokołu.
Około 10% chorych dzieci będzie cierpiało na pewne następstwa choroby Kawasaki, głównie w tętnicach wieńcowych. Następstwa pojawią się w tej proporcji nawet u pacjentów leczonych terminowo, dla tego zawsze zalecana jest dalsza kontrola metodami uzupełniającymi.
Rzadka, ale uleczalna choroba
W przeciwieństwie do innych patologii, choroba Kawasaki podlega ścisłemu planowi leczenia i zarządzania. Sukces w dużej mierze zależy od trafnej i wczesnej diagnozy.
W krajach azjatyckich lekarze są bardziej wyczuleni na jej wykrycie, ale jej przypadki opisywano również na całym świecie. Można ją podejrzewać, gdy spełnione są określone kryteria.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rodríguez Herrera, Raymundo. “Abordaje diagnóstico y terapéutico de la enfermedad de Kawasaki.” (2019).
- Rashid AM, Kamal SM, Ashrafuzzaman M & Mustafa KG. Kawasaki disease and its treatment – an update. Curr Rheumatol Rev. 2015; 10(2):109-116.
- Salamanca, Javier Yesid Pinzón, Rocio Del Pilar Pereira Ospina, and José Miguel Suescún Vargas. “Enfermedad de kawasaki incompleta.” Pediatría 51.2 (2018): 40-42.
- Troncoso, Gabriela Liliana Santafé. “Enfermedad de Kawasaki.” Revista Médica-Científica CAMbios HECAM 17.1 (2018): 57-60.