Chemiczny mózg - na czym polega to zjawisko i u kogo występuje?

Efekty wywołane przez chemiczny mózg utrzymują się przez krótki czas po zakończeniu chemioterapii. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Chemiczny mózg - na czym polega to zjawisko i u kogo występuje?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Termin chemiczny mózg odnosi się do problemu poznawczego. Można go zdefiniować jako obniżenie ostrości umysłu, niemożność zapamiętywania pewnych rzeczy, trudności w wykonywaniu zadań lub uczeniu się nowych.

Chemiczny mózg wpływa na codzienne życie wielu osób z rakiem i może wystąpić zarówno podczas jak i po chemioterapii raka.

Chemiczny mózg – charakterystyka

Przyjmowanie chemioterapii

Zjawisko to może powodować trudności w myśleniu, koncentracji i wykonywaniu zadań. Problemy te mogą być łagodne, ale mogą też być tak poważne, że ludzie mają trudności z pracą lub wykonywaniem codziennych czynności.

Problemy poznawcze mogą być spowodowane chemioterapią stosowaną w leczeniu raka. Wiele metod leczenia raka, w tym niektóre rodzaje chemioterapii i radioterapii, może powodować zarówno krótko-, jak i długoterminowe problemy.

Ten stan może być również spowodowany przez sam nowotwór i być może inne leki stosowane w leczeniu raka. Niektóre osoby z rakiem mają problemy z mózgiem, nawet jeśli nie przeszły chemioterapii.

Z drugiej strony lęk, stres, zmęczenie, wiek pacjenta, depresja i choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie to czynniki, które mogą powodować krótkotrwałe problemy.

Problem ostatecznie może zniknąć po zakończeniu leczenia. Jednak u niektórych osób może trwać miesiące lub lata po zakończeniu leczenia.

Chemiczny mózg – objawy

Objawy różnią się w zależności od osoby, ale niektóre z nich obejmują:

  • Problemy z koncentracją: pacjenci cierpiący na chemiczny mózg mają krótkie okresy koncentracji.
  • Trudność w zapamiętaniu szczegółów, takich jak nazwiska i daty.
  • Nie mogą wykonywać wielu zadań naraz, takich jak odbieranie telefonu podczas gotowania, nie zapominając o tym, jak wykonać jedno z nich.
  • Pacjenci potrzebują więcej czasu na działanie i są bardziej zdezorganizowani. Są też wolniejsi w rozumowaniu i przetwarzaniu informacji.

Złe podejście?

Czas trwania problemu jest ważnym czynnikiem w ocenie stopnia, w jakim wpływa on na życie człowieka. U większości osób chemiczny mózg utrzymuje się przez krótki czas po zakończeniu chemioterapii.

Osoby z tym problemem są zwykle świadome różnic w swoim rozumowaniu. Często nie zgłaszają tego problemu swojemu zespołowi onkologicznemu, dopóki nie wpłynie on na ich codzienne życie. Jeśli cierpisz z powodu tego stanu i otrzymujesz chemioterapię, najlepiej poinformuj o tym swojego lekarza.

Co możesz zrobić?

Gra pamięciowa.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poradzić sobie z chemicznym mózgiem. Oto kilka sugestii:

  • Korzystaj z pomocy pamięciowych, takich jak karteczki samoprzylepne i kalendarze, które pomogą Ci zapamiętać zdarzenia i zadania. Niektórzy zawsze noszą ze sobą zeszyt, w którym można zapisywać ważne daty, listy rzeczy do zrobienia i nazwiska osób.
  • Wytężaj mózg: na przykład rozwiązuj krzyżówki lub ucz się nowego języka.
  • Odpoczywaj i zadbaj o jakość snu.
  • Regularnie ćwicz fizycznie i staraj się przestrzegać diety bogatej w warzywa.
  • Ustal rutynę, zwłaszcza dla codziennych zadań, aby przyzwyczaić się do robienia tych samych rzeczy w tej samej kolejności każdego dnia.
  • Unikaj wielozadaniowości i proś o pomoc, gdy jej potrzebujesz.
  • Prowadź pamiętnik i zapisuj wszelkie problemy z pamięcią – zanotuj, ile spałeś, jaki jest twój poziom stresu lub inne rzeczy, które mogły się wydarzyć. Te notatki mogą pomóc lekarzowi zasugerować więcej rzeczy, które mogą być pomocne.
  • Uzyskaj wsparcie: porozmawiaj z rodziną i bliskimi przyjaciółmi o problemie, aby wiedzieli, co się dzieje.

Czy można zapobiec?

Jak dotąd nie ma znanego sposobu, aby temu zapobiec. Dla niektórych osób leczenie raka może oznaczać problemy z pamięcią, a także problemy z rozumowaniem i znajdowaniem właściwych słów.

Przyczyny problemów mózgowych związanych z rakiem i jego leczeniem są wciąż badane. Wydaje się, że chemiczny mózg występuje częściej przy wysokich dawkach chemioterapii i jest bardziej prawdopodobny, jeśli leczenie raka łączy chemioterapię i radioterapię.

W niektórych przypadkach nieunikniony efekt uboczny

Chemiomózg jest łagodnym zaburzeniem i często z czasem zanika. Dlatego chemioterapia, która okazała się działać przeciwko rakowi, nie powinna być zmieniana, aby zapobiec temu efektowi ubocznemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Uclés Villalobos, V., & Rodríguez Centeno, G. (2018). Quimiocerebro ¿Una entidad desconocida? Revista Clínica Escuela de Medicina UCR-HSJD. https://doi.org/10.15517/rc_ucr-hsjd.v7i1.32658

  • López-Santiago, S., Cruzado, J. A., & Feliu, J. (2012). Daños Neuropsicológicos Asociados a los Tratamientos Quimioterapéuticos: Una Propuesta de Evaluación. Clínica y Salud. https://doi.org/10.5093/cl2012a3

  • Martínez-Triana, R., Guerra-González, E. M., & González-Otero, A. (2013). Disfunción neurocognitiva en niños con leucemia linfoide aguda. Revista Cubana de Hematologia, Inmunologia y Hemoterapia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.