Cellulit - 7 produktów, których należy unikać, aby go zwalczyć

Nadmierne spożywanie słonych przekąsek może być jedną z przyczyn pojawiania się cellulitu. Dzieje się tak, ponieważ zwiększają one stan zapalny a także powiązane z cellulitem zaburzenia.
Cellulit - 7 produktów, których należy unikać, aby go zwalczyć
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cellulit to zaburzenie tkanki łącznej w naszym ciele. Z powodu akumulacji płynów i tłuszczu, powoduje powstawanie małych dziurek i zagłębień na naszej skórze.

Cellulit pojawia się zwykle na pośladkach i nogach. Może jednak uformować się również na górnych partiach naszego ciała. Jego formowanie się ma związek z nadwagą, ale może mieć również związek z zaburzeniami hormonalnymi, z problemami limfatycznymi oraz z kumulacją toksyn w naszym organizmie.

Choć nie uważa się go za poważny problem zdrowotny, wiele osób poszukuje jakiegoś rozwiązania by się go pozbyć, ponieważ jest on bardzo nieestetyczny.

Z czego jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy to fakt, że istnieją pewne produkty spożywcze, nasycone w tłuszcz i węglowodany, które bardzo utrudniają wyeliminowanie cellulitu.

Dlatego też w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą informacją na temat siedmiu produktów, po które nie należy sięgać, jeśli zwalczamy cellulit. Koniecznie przeczytaj i możliwie jak najszybciej zastosuj! Efekty z całą pewnością Cię zadowolą.

1. Cellulit a przetworzona mąka

bułki

Przetworzona mąka obecna w wielu produktach, po które sięgamy na co dzień to wróg numer jeden naszej wagi i skóry. Jest to kwestia o tyle trudna, że zwykle należą one do najtańszych opcji żywnościowych.

Zawarte w niej proste węglowodany są bardzo trudne do rozłożenia przez proces metaboliczny w naszym organizmie. Z tego powodu zwykle odkładają się, co z kolei przyczynia się to formowania złogów tłuszczu oraz nieestetycznego problemu jakim jest cellulit.

Dlatego postaraj się jak najbardziej ograniczyć spożycie poniższych produktów:

  • Przetworzona mąka pszenna
  • Ciastka
  • Ciasta
  • Chleb
  • Bułki
  • Makaron

Z powodzeniem możesz zastąpić je na przykład produktami z mąki pełnoziarnistej.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Mąka – wróg szczupłej sylwetki!

2. Sosy

Sosy powszechnie dostępne na rynku wydają się idealną opcją aby nadać sałatkom i potrawom wyjątkowy smak. Są ponadto łatwe w użyciu.

Okazuje się jednak, że nie mają one nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem się. Tłuste, kaloryczne sosy są źródłem pustych kalorii i nasyconych tłuszczy, co ma bezpośredni wpływ na nasz metabolizm.

Regularne ich spożywanie powoduje zatrzymywanie się płynów w organizmie i problemy z układem limfatycznym. Stanowi to wielką przeszkodę, by wyeliminować cellulit.

Mając to na względzie staraj się unikać spożywania produktów takich jak:

  • Majonez
  • Ketchup
  • Musztarda
  • Sos sojowy
  • Sos rybny
  • Dipy do sałatek

3. Kiełbasy i wędliny

Kiełbasa

Choć od wielu lat ostrzega się, jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia może być częste sięganie po kiełbasy i wędliny, wiele osób mimo wszystko spożywa je codziennie, ponieważ jest to łatwa i szybka opcja posiłku.

Problem polega na tym, że tego typu produkty zawierają wielkie ilości tłuszczu, sodu i innych środków chemicznych. Ich spożywanie pogarsza kwestię nadwagi i pogarsza cellulit.

Jeżeli akurat starasz się wyeliminować ten nieestetyczny problem, zmniejsz spożycie poniższych produktów:

  • Kiełbasa
  • Szynka
  • Frankfurterki
  • Salami
  • Biała kiełbasa
  • Boczek
  • Pancetta

4. Sól

Nadmierne spożywanie soli stanowi jeden z czynników bezpośrednio powiązanych z ryzykiem nadciśnienia tętniczego, retencji płynów oraz schorzeń stawów.

Nadmiar sodu w naszym organizmie stanowi przyczynę zaburzeń i pojawiających się rozmaitych procesów zapalnych. W konsekwencji pojawia się między innymi właśnie cellulit.

To bardzo ważne, by pamiętać o tym, że ograniczenie soli nie powinno dotyczyć jedynie soli stołowej. Substancja ta jest bowiem obecna w wielu codziennie spożywanych przez nas produktach dostępnych na rynku.

Aby zatem możliwie zmniejszyć jego spożywanie, należy zacząć przeglądać etykiety kupowanych przez nas produktów, sosów i przypraw. Pomoże to zastąpić je czymś zdrowszym.

5. Nabiał

Produkty nabiałowe

Nasycone tłuszcze zawarte w codziennie spożywanych przez nas produktach nabiałowych mogą się okazać szkodliwe dla osób starających się zmniejszyć cellulit i nieestetyczny efekt “pomarańczowej skórki”.

Substancje te odkładają się w tkankach naszego ciała i z biegiem dni zwiększają widoczność dołeczków, zagłębień skórnych oraz powodują zwiotczenie.

Z drugiej strony pewne substancje obecne w nabiale wywołują stany zapalne i reakcje alergiczne. Poza tym, że zwiększają one problem cellulitu, przyczyniają się również do innych problemów zdrowotnych i estetycznych.

Masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej? Przeczytaj artykuł: Naleśniki z banana bez glutenu, cukru i laktozy

6. Słodycze i cukry

Są pyszne, uzależniające i uwielbiamy po nie sięgać przy wielu okazjach. Jeżeli jednak chcemy mieć gładką skórę  wolną od cellulitu, najlepiej byłoby maksymalnie ograniczyć ich spożycie. Trzeba też unikać wszystkich dań, które je zawierają.

Cukry proste zawarte w słodyczach zwiększają tendencję naszej skóry do kumulacji tkani tłuszczowej. Z biegiem czasu pogarszają jeszcze wygląd obszarów ciała zajętych cellulitem.

Najbardziej martwiący jest jednak fakt, że cukier jest zawarty w wielu produktach, po które codziennie sięgamy, nawet jeżeli ich smak nie jest słodki. Sprawia to, że bardzo trudne jest kontrolowanie jego spożycia.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Stewia – słodzik dla cukrzyków

Jeżeli jednak zwracamy baczną uwagę na etykietki i unikamy zawierania tego typu produktów w przyrządzanych przez nas posiłkach, możemy znacznie zmniejszyć ilość spożywanego przez nas cukru.

Dobrym pomysłem jest też zastąpienie go naturalnymi, zdrowymi środkami słodzącymi, takimi jak stewia czy cukier kokosowy.

7. Słodkie napoje gazowane

Słodkie napoje gazowane

Z całą pewnością nie zaprzeczysz, że smaki znanych napojów gazowanych są silnie uzależniające. Z czasem sięgamy po nie coraz częściej, ponieważ czujemy, że stanowią one najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia.

Może zechcesz również zajrzeć do artykułu: 4 napoje wysokokaloryczne, których powinnaś unikać

To jednak, czego wiele osób nie bierze pod uwagę to fakt, że tego rodzaju napoje zawierają duże ilości cukru, kalorii i dodatkowych środków chemicznych, które tylko zwiększają cellulit.

Co więcej, zbyt częste spożywanie tego typu napojów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych oraz związanych z nimi skutków ubocznych.

Podsumowując, jeżeli chcesz zwalczyć cellulit, koniecznie musisz ograniczyć spożycie wszystkich wymienionych w tym artykule produktów. Owszem, nie ma nic złego w sięgnięciu po nich od czasu do czasu, ale najlepiej by było postarać się zamienić je na mniej kaloryczne, zdrowsze odpowiedniki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266. PMID: 29772560.
  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647. doi: 10.1016/j.dsx.2019.03.033. Epub 2019 Mar 16. PMID: 31336535.
  • Crowe W, Elliott CT, Green BD. A Review of the In Vivo Evidence Investigating the Role of Nitrite Exposure from Processed Meat Consumption in the Development of Colorectal Cancer. Nutrients. 2019 Nov 5;11(11):2673. doi: 10.3390/nu11112673. PMID: 31694233; PMCID: PMC6893523.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.