Bóle głowy w nocy - co je powoduje?

Jeżeli często nachodzi Cię ból głowy w nocy, powinnaś odwiedzić lekarza. Odpowiednie badania mogą wyjaśnić jego przyczyny.
Bóle głowy w nocy - co je powoduje?

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Bóle głowy w nocy wpływają na Twój sen oraz zdolność do cieszenia się regenerującym wypoczynkiem, który pomaga Ci budzić się z energią i optymizmem. Nocne bóle głowy doświadczył niemal każdy z nas w jakimś momencie życia.

Otwieramy oczy na przywitanie nowego dnia, a w głowie czujemy otumanienie. Czujemy, że ciemne chmury napierają na nią, a my nie będziemy w stanie stawić czoła nadchodzącemu dniu.

Po pierwsze, ważne jest, abyśmy rozróżnili nocne bóle głowy od regularnych migren. Czasami kładziesz się spać z bólem głowy, który nasila się w nocy. Jednak rozpoczął się on już przed nastaniem nocy. To nie nocne bóle głowy.

Bóle głowy w nocy nie są jednorazowym doświadczeniem; to powszechna dolegliwość, która dotyka więcej osób niż myślisz. Dzisiaj chcielibyśmy wyjaśnić co może być ich przyczyną.

Bóle głowy w nocy: 5 sposobów na ich rozpoznanie

Bóle głowy w nocy mogą mieć wiele przyczyn. Jednak jeśli pojawiają się niespodziewanie zakłócając Twój sen , istnieją pewne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę.  Dodatkowo, jeśli dzieje się tak kilka nocy pod rząd, warto porozmawiać z lekarzem.

Kobieta z bólem głowy

Przypatrzmy się bliżej temu, co może powodować nocne bóle głowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również ten artykuł: Dobry sen  – jak go sobie zapewnić?

1. Ból głowy związany ze snem

Ból głowy związany ze snem nie jest zjawiskiem zbyt znanym. Może pojawić się w nocy, a nawet w czasie drzemki. Generalnie rzecz biorąc, pojawia się on w fazie snu zwanej REM. To łagodny, lecz nagły ból, który zwykle trwa od 15 minut do godziny lub dwóch.

Przyczyny nie są do końca znane, lecz wiadomo, że pojawia się w tej konkretnej fazie snu. Dlatego wierzy się, iż tego rodzaju bóle głowy są związane z nagłym spadkiem melatoniny, hormonu, który kontroluje Twój sen. Zwykle pojawiają się u ludzi powyżej 50. roku życia.

2. Żywność powodująca zapalenia

To następny fenomen, który nie jest jeszcze dobrze zbadany. Niektóry produkty żywnościowe zjadane w nadmiarze mogą powodować pewne zmiany w organizmie.

Często żywność z wysoką zawartością glutaminianu sodu (MSG) powoduje ból głowy w nocy , jeśli jest spożywana wieczorem.

Różne rodzaje serów

Ten sztuczny dodatek jest nie tylko niezdrowy, ale i uzależniający. Dodaje jedzeniu intensywnego smaku, stosuje się go między innymi w sosach, śmietanie, zupach oraz wszelkiego rodzaju produktach “błyskawicznych“.

Sery oraz inne produkty mleczne również powodują zapalenia i mogą przyczyniać się do bólu głowy. To wszystko oznacza, że powinieneś szczególnie uważać na to, co jadasz na kolację. Poza tym dobrze wybieraj produkty, które spożywasz tuż przed zaśnięciem.

3. Zatokowy ból głowy

Nocne bóle głowy mogą mieć również związek z zatokami. Ten rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, związany jest z zapaleniem zatok. Ból w ich okolicach może być bardzo intensywny. Tak bardzo, że czasami dociera do uszu i głowy.

Wiele osób myśli, że spowodowane jest to jakimś rodzajem migreny lub naczyniami krwionośnymi. Ta dolegliwość ma tendencję do zaostrzania się w ciągu nocy, jeśli powietrze jest wyjątkowo suche. Nawilżacze powietrza mogą się okazać w tym przypadku bardzo pomocne.

4. Zespół eksplodującej głowy

Choć może brzmieć to trochę dziwacznie, istnieje on naprawdę.

Pulsowanie głowy

Zespół eksplodującej głowy został opisany pod koniec XIX wieku, lecz nadal dzisiaj mało wiadomo o tym, co go powoduje.

Tego rodzaju dolegliwość należy do grupy zwanej parasomnią, czyli związanej z zaburzeniami snu.

  • To intensywny ból głowy, który dopada nas w momencie, kiedy mamy zasnąć.
  • Częściej dotyka on kobiet.
  • Niektórzy mogą doświadczyć go tylko raz w życiu; inni mogą cierpieć na niego przez miesiące.
  • Jednak we wszystkich zanotowanych przypadkach syndrom ten przechodzi sam po jakimś czasie.
  • W tym momencie wierzy się, że może mieć to związek z urazem jednej z kości w uchu lub nawet zakłóceniami w działaniu neuronów w momencie kiedy zasypiamy.

5. Klasterowy ból głowy

Klasterowe bóle głowy to typ migreny, która dotyka częściej mężczyzn niż kobiet.

  • Pojawiają się na dwie-trzy godziny przed zaśnięciem. 
  • Ból jest niezwykle intensywny o trwa stosunkowo krótko, między 15-30 minut.
  • Ból koncentruje się po jednej stronie głowy, za oczami. Czasami może promieniować na skroń lub kark.
  • Inne objawy, które mu towarzyszą to zapalenie oka, zatkany nos oraz łzawienie oczu.

Klasterowe bóle głowy mogą być schorzeniem przewlekłym.

Podsumowując, jeśli doświadczyłeś jakiekolwiek z tych problemów przez dłuższy czas, nie wahaj się: udaj się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.