Ból w biodrze - 6 przyczyn powracającego problemu
Być może trudno w to uwierzyć, ale ból w biodrze stał się w ciągu ostatnich 60 lat jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza.
Choć problem ten dotyczy osób w każdym wieku, zazwyczaj na powracający ból w tej części ciała skarżą się osoby dorosłe. Generalnie, im bardziej zaawansowany wiek, tym ból w biodrze bywa bardziej uciążliwy.
Główne objawy, na jakie skarżą się osoby przychodzące do lekarza to silny ból w stawie biodrowym. W stanach bardziej zaawansowanych chorym doskwiera również uczucie ciężkości i sztywności stawu, które czasem utrudnia lub wręcz uniemożliwia poruszanie się.
Ból w biodrze – poznaj przyczyny problemu
Zdarza się, że ból stawu biodrowego zaczyna promieniować do brzucha i lędźwiowej części kręgosłupa. Może to znacznie ograniczać zdolność wykonywania codziennych czynności oraz negatywnie wpłynąć na samopoczucie.
Przyczynami bólu biodra są zazwyczaj stany zapalne, kontuzje, a także choroba zwyrodnieniowa stawów.
Jako że wiele osób nie widzi związku pomiędzy niektórymi problemami zdrowotnymi a odczuwanym bólem w biodrze, chcielibyśmy dzisiaj nieco lepiej przybliżyć tę kwestię. Dowiedz się, skąd może się brać u ciebie ból w biodrze. Jego źródeł może być naprawdę wiele.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Zwyrodnienie stawów – lepiej zapobiegać niż leczyć!
1. Niewłaściwa postawa
Niewłaściwa postawa podczas chodzenia lub siedzenia jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu stawu biodrowego, zarówno tego sporadycznego, jak i chronicznego.
Ból ten jest spowodowany pozostawaniem przez długi czas w tej samej pozycji. Jak możesz se domyślić, taki stan ma niekorzystny wpływ zarówno na mięśnie, jak i na stawy.
Do pojawienia się bólu biodra może się również przyczynić korzystanie z niewłaściwych typów krzeseł, noszenie butów na obcasie oraz wykonywanie niektórych typów aktywności fizycznej.
2. Zapalenie torebki stawowej biodra
Zapalenie torebki stawowej to stan zapalny objawiający się opuchlizną znajdującej się w stawie niewielkiej torebki wypełnionej płynem.
Zadaniem torebek stawowych jest ochrona kości, ścięgien i mięśni przed urazami. Są one ulokowane w głównych stawach, takich jak kolano, ramię czy biodro.
Kiedy torebki stawowe działają prawidłowo, amortyzują wstrząsy wpływające na połączenia między kośćmi podczas wykonywania ruchów, w tym także podczas zwyczajnego chodzenia.
Jako że te torebki stawowe są często narażone na kontuzje, ich osłabienie sprawia, że wielu z nas cierpi na powracający ból w biodrze.
3. Zapalenie kości i stawów
Zapalenie kości i stawów to – jak sama nazwa wskazuje – schorzenie, które wynika z pojawienia się stanu zapalnego w obrębie kości i stawów. Przyczyną tej choroby jest stopniowe słabnięcie chrząstek chroniących połączenia kości przed wstrząsami i tarciem.
Zapalenie kości i stawów może wystąpić w dowolnym stawie naszego organizmu. Najczęściej jednak dotyka dłonie, kolana i biodra, a sam ból może mieć różne nasilenie.
Objawy zwykle nasilają się z czasem i choć mogą być do pewnego stopnia kontrolowane lekami, nie stanowią one definitywnego rozwiązania problemu. Póki co nie udało się opracować skutecznego sposobu leczenia w tym zakresie.
Kiedy zapalenie kości i stawów występuje w obrębie biodra, zazwyczaj obejmuje swym zasięgiem część kości biodrowej zwanej talerzem biodrowym oraz pachwinę.
4. Pęknięcie kości stawu biodrowego
Pęknięcie kości biodrowej to sytuacja wymagająca natychmiastowej interwencji medycznej.
Tego typu uszkodzenia mogą skutkować licznymi komplikacjami, a czasem trwale uniemożliwić poruszanie się. W bardzo poważnych przypadkach mogą one nawet zagrażać życiu.
Ryzyko pęknięcia kości biodrowej wzrasta wraz z wiekiem. Dzieje się tak ponieważ układ kostny z czasem traci gęstość, co wynika z obniżonej zdolności organizmu do przyswajania składników odżywczych.
U niektórych osób problem ten może również wystąpić w młodym wieku, w konsekwencji przewlekłej choroby lub poważnej kontuzji.
5. Zapalenie ścięgien
Ścięgna pełnią niezwykle ważną rolę w organizmie, ponieważ łączą kości z mięśniami, co umożliwia nam poruszanie się.
Stan zapalny może objąć ścięgna dowolnego stawu w ciele. Najczęściej jednak rozwija się on w stawie łokciowym, kolanowym i biodrowym.
Problem ten dotyka głównie sportowców oraz osoby wykonujące pracę wymagającą dużego wysiłku fizycznego.
Zapalenie ścięgien stawu biodrowego, nazywane czasem zapaleniem mięśni biodrowych, może powodować ból w biodrze oraz nieprzyjemne uczucie “przeskakiwania” kości w stawie podczas poruszania się.
6. Rwa kulszowa
Rwa kulszowa jest wywołana podrażnieniem lub zapaleniem nerwu kulszowego. Jest to najdłuższy i najgrubszy nerw w całym ciele. Kiedy ulega on uszkodzeniu, odczuwamy bardzo silny ból w biodrze, promieniujący do lędźwi i tylnej części nogi.
Rwa kulszowa nie jest sama w sobie uznawana za chorobę, ponieważ jest ona wynikiem innych schorzeń. Może być powiązana między innymi z przepukliną dysku, zwężeniem kanału kręgowego lub chorobą zwyrodnieniową dysku.
Osoby cierpiące na rwę kulszową oprócz bólu mogą odczuwać także mrowienie w dolnych kończynach. Ulgę w bólu może przynieść odpoczynek, zażywanie leków przeciwbólowych oraz łagodne ćwiczenia rozciągające.
Przeczytaj także artykuł: Rwa kulszowa – jak leczyć korzonki?
Podsumowując, ból w biodrze może być wywołany całym szeregiem różnych przyczyn, w zależności od osoby. Jeśli odczuwasz niewielki ucisk w tej okolicy, nie zawsze musi być on oznaką poważnych problemów zdrowotnych.
Najlepiej udać się do lekarza lub fizjoterapeuty i zasięgnąć jego opinii. Nie lekceważ problemu, kiedy bóle mają tendencję do nawrotów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Enseki, K., Harris-Hayes, M., White, D. M., Cibulka, M. T., Woehrle, J., Fagerson, T. L., … Torburn, L. (2014). Nonarthritic Hip Joint Pain. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy. https://doi.org/10.2519/jospt.2014.0302
- Souza, R. B., & Powers, C. M. (2009). Differences in Hip Kinematics, Muscle Strength, and Muscle Activation Between Subjects With and Without Patellofemoral Pain. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy. https://doi.org/10.2519/jospt.2009.2885
- STANISH, W. D., RUBINOVICH, R. M., & CURWIN, S. (1986). Eccentric Exercise in Chronic Tendinitis. Clinical Orthopaedics and Related Research. https://doi.org/10.1097/00003086-198607000-00014
- Lavalle Montalvo, C. (2010). Osteoartritis. Rrevista Medica UNAM. https://doi.org/10.4067/S0370-41061981000500001