Bindi Irwin opowiada o swoim życiu z endometriozą

Dzięki postom na swoich portalach społecznościowych 24-letnia Australijka podała szczegóły dotyczące swojego stanu i operacji, którą przeszła. Jakie jest jej przesłanie dla kobiet w podobnej sytuacji?
Bindi Irwin opowiada o swoim życiu z endometriozą
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2023

Młoda Australijka i działaczka na rzecz ochrony przyrody, Bindi Irwin, wykorzystała obecność na Twitterze, aby opowiedzieć o endometriozie, która towarzyszy jej od dekady. 24-letnia piosenkarka i tancerka opowiedziała o swoim cierpieniu i objawach, które wpływają na jakość jej życia.

Skrajne zmęczenie, niewyjaśnione zmęczenie i cykliczny ból to objawy, które przekładają się na drażliwość, niską produktywność i nieobecność w pracy z powodu zaburzenia. Kobiety z tą chorobą muszą radzić sobie z sytuacją, która utrudnia możliwość autorealizacji i rozwoju.

Ponadto endometrioza może być niedodiagnozowana. Wiele pacjentek odwiedza lekarzy i kliniki bez znalezienia dokładnej diagnozy, co opóźnia odpowiednie podejście. Rzeczywiście, podróż Irwin nie była pozbawiona następujących perypetii:

Przez 10 lat walczyłam ze zmęczeniem oraz z bólem i nudnościami nie do pokonania. Lekarz powiedział mi, że to po prostu coś, z czym kobiety mają do czynienia i całkowicie się poddałam, próbując po prostu przetrwać ból.[/atomik-cytat]

Doświadczenia te dodają element traumy. Istnieje cierpienie, które nie jest rozpoznane i pojawiają się mylące doznania, do tego stopnia, że myśli się, że nie ma rozwiązania lub że stan jest „naturalną konsekwencją” bycia kobietą.

Na czym polega endometrioza?

Stan ten polega na wzroście tkanki endometrium poza macicą. Endometrium to najbardziej wewnętrzna warstwa macicy, będąca częścią, która jest zrzucana podczas menstruacji i jednocześnie częścią, do której migruje zapłodnione jajo.

Ponieważ endometrium rośnie poza swoim naturalnym miejscem, jego cykl krwawienia występuje w miejscach, które są nieprawidłowe dla anatomii człowieka. Dlatego występuje ból w obszarach, w których znajduje się ta źle umiejscowiona (ektopowa) tkanka.

Zwykle lokalizuje się ją w jajowodach i jajnikach. [/atomik-w-tekście]

To umiejscowienie w miednicy, poza macicą, jest przyczyną intensywnego dyskomfortu, który pojawia się u pacjentek raz w miesiącu. Ektopowe endometrium ulega zapaleniu w wyniku działania hormonów, a nawet krwawi, tak jakby znajdowało się w macicy.

Problem polega na tym, że w średnim okresie stan zapalny wpływa również na otaczające tkanki. Oznacza to, że jajowody i jajniki gromadzą płyn, puchną, próbują się goić po każdym cyklu miesiączkowym i wytwarzają nadmiar tkanki włóknistej. Tkanka ta powoduje zrosty w obrębie miednicy i prowadzi do bezpłodności u kobiet.

Kobieta z termoforem na brzuchu
Ból generowany przez endometriozę jest bardzo intensywny i paraliżujący.

Jakie są objawy endometriozy, na którą cierpiała Bindi Irwin?

Irwin skomentowała, że zmęczenie, ból i nudności były dla niej najbardziej upośledzającymi objawami. Na ogół objawy te powtarzają się co miesiąc, zgodnie z cyklem miesiączkowym i stymulacją hormonów żeńskich.

Do najczęstszych objawów endometriozy należą:

  • Bolesne miesiączkowanie: jest to ból, który pojawia się podczas miesiączki, ale w nadmierny sposób. Do tego stopnia, że kobieta jest zmuszona do odpoczywania.
  • Dyspareunia: jest to ból, który pojawia się podczas stosunku płciowego.
  • Dyzuria: niektóre kobiety zgłaszają dyskomfort podczas oddawania moczu. Szczególnie te, u których rozwinęły się włókniste zrosty wokół pęcherza moczowego.
  • Zmęczenie: podczas menstruacji kobiety z endometriozą mogą odczuwać skrajne zmęczenie, które zmusza je do odpoczynku. Ale może się również zdarzyć, że wystąpi niezauważalne krwawienie z powodu nieprawidłowego umiejscowienia tkanki endometrium. Prowadziłoby to do anemii, która dodatkowo potęguje zmęczenie.
  • Zmiany w wypróżnianiu: stan zapalny związany z zaburzeniem i bliskość tkanki ektopowej w stosunku do przewodu pokarmowego sprzyjają zmianie rytmów wypróżnień. Niektóre pacjentki zmagają się z biegunką, a inne z przewlekłymi zaparciami. Nudności i wymioty nie są rzadkością.

Bindi Irwin i jej operacja leczenia endometriozy

W poście na Instagramie Bindi Irwin pokazała, jak świeżo operowana z powodu endometriozy leży w szpitalnym łóżku. To uzupełniło jej obecność na Twitterze, która przez 10 lat skupiała się na opowiadaniu o nieszczęściach związanych z jej zaburzeniem.

W swojej relacji młoda Australijka wspomina, że lekarze usunęli wiele ognisk ektopowej tkanki endometrium. Byli nawet zdziwieni, gdy zapytali ją, jak udało jej się przeżyć tyle czasu z tak rozsianymi zmianami w ciele.

Operacja endometriozy jest opcją, którą należy ocenić wraz z lekarzem prowadzącym, w zależności od wieku pacjentki i perspektyw płodności. W przypadku braku chęci zajścia w ciążę w przyszłości i gdy objawy są bardzo nasilone, możliwe jest usunięcie dużej części zawartości miednicy, w tym zajętych jajników.

Jednak u młodych pacjentek, które chcą zajść w ciążę, przeprowadza się operację bardziej zachowawczą i punktualną. Ogniska tkanki ektopowej poszukuje się i usuwa jedno po drugim. W ten sposób macica i jajniki zostają zachowane, dzięki czemu możliwe jest zapłodnienie i ciąża.

Bindi Irwin przeszła tę operację, aby wyleczyć endometriozę. W swoim opisie wydarzeń wspomina o usunięciu 37 zmian. Jedną z nich była „torbiel czekoladowa” (endometrioma), czyli większa, ciemnobrązowa, formacja pełna płynu.

Po zabiegu leczenie zazwyczaj nie jest zakończone. Lekarze najczęściej wskazują na kontynuację postępowania z użyciem leków, prawie zawsze hormonalnych. Przepisywane są klasyczne środki antykoncepcyjne, a także agoniści i antagoniści hormonu uwalniającego gonadotropiny oraz progestyny.

Punkty po laparoskopii
Operacja tego zaburzenia może być laparoskopowa, co skraca czas pooperacyjny.

Przesłanie nadziei młodej kobiety

Wiele młodych kobiet żyje z endometriozą, tak jak Bindi Irwin, nie wiedząc o tym i nie szukając trafnej diagnozy. Przesłanie australijskiej aktywistki jest nadzieją dla cierpiących.

Istnieją sposoby na dostęp do nowych i skutecznych metod leczenia. Konieczne jest jednak posiadanie większej ilości informacji na temat choroby i dotarcie do pracowników służby zdrowia zainteresowanych dostarczeniem rozwiązania dla swoich pacjentek.

O endometriozie wiemy coraz więcej. Jednak do wyrównywania szans pacjentek jest jeszcze daleka droga.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agarwal, S. K., Chapron, C., Giudice, L. C., Laufer, M. R., Leyland, N., Missmer, S. A., … & Taylor, H. S. (2019). Clinical diagnosis of endometriosis: a call to action. American journal of obstetrics and gynecology220(4), 354-e1.
  • Araya, N. M. U. (2019). Actualización en los puntos clave de la endometriosis. Revista Médica Sinergia4(05), 35-43.
  • Kho, R. M., Andres, M. P., Borrelli, G. M., Neto, J. S., Zanluchi, A., & Abrão, M. S. (2018). Surgical treatment of different types of endometriosis: Comparison of major society guidelines and preferred clinical algorithms. Best Practice & Research Clinical Obstetrics & Gynaecology51, 102-110.
  • Ramin-Wright, A., Schwartz, A. S. K., Geraedts, K., Rauchfuss, M., Wölfler, M. M., Haeberlin, F., … & Leeners, B. (2018). Fatigue–a symptom in endometriosis. Human reproduction33(8), 1459-1465.
  • Quintero, M. F., Vinaccia, S., & Quiceno, J. M. (2017). Endometriosis: Aspectos Psicologicos. Revista chilena de obstetricia y ginecología82(4), 447-452.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.