Będąc w żałobie - jak się zachować, co powiedzieć?
W większości przypadków słowa nie są w stanie sprawić, aby ból po utracie bliskiej osoby ustał. Często zdarza się też, że wszelkie tego typu próby są źle odbierane przez osoby w żałobie.
W rozmowie z osobą w żałobie bardzo ważny jest dobór odpowiednich słów i sposób w jaki rozpoczynamy rozmowę. W czasie żałoby bardzo ważny jest kontakt fizyczny z drugą osobą.
Temat żałoby nie należy do łatwych, dlatego też chcielibyśmy przedstawić kilka najważniejszych sposobów na rozpoczęcie rozmowy z osobą w żałobie. Czasami rozmowa nie jest zalecana, gdyż przez naszą chęć pomocy możemy osiągnąć zupełnie przeciwny rezultat.
Chcesz płakać? Śmiało!
Co mówili Ci dorośli kiedy byłeś mały i płakałeś? “Nie płacz”. Co słyszałeś kiedy byłeś smutny? “Nie bądź smutny”. Kumulowanie złych emocji i przeżyć nie jest dobre dla nikogo, zwłaszcza jeżeli przechodzisz przez proces żałoby.
Pozwól sobie lub danej osobie na okazywanie uczuć i rozmowę o nich. Nigdy nie dawaj jej odczuć, że jest coś o czym nie powinniście rozmawiać lub że czegoś nie wypada powiedzieć.
W czasie żałoby warto pozwolić innym na płacz lub każdy inny sposób, który pozwoli im na pozbycie się złych emocji.
Odkryj także: Płacz – dlaczego tak naprawdę go potrzebujemy?
Jeśli mnie potrzebujesz, jestem obok
Wiele osób ucieka przed bólem i żalem. To doświadczenie jest dla nich nie do przeskoczenia, dlatego też szukają ucieczki.
Ucieczka nie pomoże tutaj. Osobie w żałobie potrzebny jest kontakt fizyczny, dotyk, przytulenie lub po prostu sama obecność drugiej osoby. Nie musicie rozmawiać. Jeśli czujesz się niekomfortowo milcząc, zrób to dla drugiej osoby, milczenie we dwoje ma kojącą moc.
W ten sposób dajesz do zrozumienia drugiej osobie, że w razie gdy potrzebuje się ona wypłakać, ty jesteś obok, kochasz i wspierasz ją.
Więc nawet jeśli czujesz się niekomfortowo, musisz stać przy niej. Niektórzy myślą, że aby pokonać żal musisz być sam ze sobą. Nic bardziej błędnego. Uwierz nam, osoba w żałobie potrzebuje Cię bardziej niż kiedykolwiek.
Kiedy będziesz gotowy, wrócisz do dawnego życia
Dlaczego czerpiemy przyjemność w mówieniu innym co powinni zrobić? Słowa takie jak “nie płacz” i “teraz musisz myśleć o swojej przyszłości”, świadczą tylko o tym, że nigdy nie zaprzestaniemy naszych starań, aby pokazać innym jak powinni, według nas, żyć.
Nie przegap: Dziadkowie nie umierają, żyją w naszych sercach
W czasie żałoby, ostatnią rzeczą o jakiej dana osoba chce się martwić jest przyszłość. Nie musisz im mówić co mają robić lub co dalej ponieważ oni już to wiedzą! W czasie żałoby ich uwaga jest skupiona tylko na bólu jaki przeżywają.
Musisz pozwolić tej sytuacji rozwiązać się naturalnie. Nie poddawaj się. Pozwól im przeżyć żałobę tak jak oni sobie tego życzą. Oni najlepiej wiedzą co powinni zrobić i kiedy.
W żałobie tak naprawdę to nie wiesz co czujesz
Przywykliśmy do używania zwrotu “wiem co czujesz”, kiedy chcemy pocieszyć kogoś, kto przechodzi przez ciężki czas.
Nie zdajemy sobie sprawy jaki wydźwięk mają te słowa. Dużo lepiej w takiej sytuacji powiedzieć: “Rozumiem, że to co czujesz jest bardzo bolesne dla Ciebie”. Mówiąc “wiem co czujesz” prowokujemy tylko agresywną odpowiedź.
Osoba przechodząca przez żałobę jest bardzo wrażliwa. Być może nigdy jeszcze nie poznałeś jej od tej strony. Kiedy mówisz: “wiem co czujesz” możesz często otrzymać odpowiedź tego typu: “Skąd możesz wiedzieć co ja czuję? Nigdy nie byłeś w mojej sytuacji.”
Unikaj tego sformułowanie, a zamiast tego daj drugiej osobie odczuć, że solidaryzujesz się z jej cierpieniem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z cierpienia drugiej osoby, ale zawsze możemy spróbować je zrozumieć.
Przeczytaj także: Ból emocjonalny – Nie obwiniaj najbliższych
Ból minie z czasem. Dlatego musimy szanować go i dać sobie czas na uporanie się z nim. Udawanie, że nie jesteś już w żałobie lub naciskanie na kogoś, aby przestał cierpieć nie jest dobrym rozwiązaniem.
Żałoba może trwać tygodniami, miesiącami lub latami. Każdy nas radzi sobie z nią w inny sposób. Ile razy powiedziałeś komuś w żałobie, że wiesz lepiej co ma zrobić? Ile razy użyłeś słów: “Wiem co czujesz”?
Teraz już wiesz w jaki sposób możesz zaoferować swoją pomoc osobie w żałobie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Publishing, H. (2010). Ways to support someone who is grieving – Harvard Health. Retrieved 23 April 2020, from https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/ways-to-support-someone-who-is-grieving