Art Nouveau w dekoracji: jak wdrożyć ten styl

Art Nouveau to secesyjny nurt artystyczny, wciąż aktualny jako nowoczesny styl dekoracji.
Art Nouveau w dekoracji: jak wdrożyć ten styl

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2023

Osoby, który wybierają Art Nouveau w dekoracji, pociąga wyrafinowanie tego trendu. Jest to styl antyczny, który początkowo dyktował zmiany w modzie, malarstwie, rzeźbie i ilustracji. Ale nie trzeba było długo czekać, aby rozszerzył swoje wpływy również na architekturę i wystrój wnętrz.

Trend ten wykorzystuje realizacje np. ze szkła i metalu. Znany również jako modernizm lub secesja, przykuwa uwagę elegancją i wytwornością przedmiotów codziennego użytku, ale z zachowaniem estetycznej funkcjonalności.

Co jeszcze kryje się w pojęciu Art nouveau? Dowiemy się poniżej.

Korzenie secesji

Narodziny Art Nouveau miały miejsce między 1890 a 1910 rokiem z inicjatywy projektanta Williama Morrisa. Co więcej, styl stanowił odpowiedź na historyzm i tradycyjne podejście prądów naturalistycznych, racjonalistycznych i mistycznych, jak wyjaśnia Revista Digital de Artes y Humanidades.

Według relacji Real Academia Catalana de Arte San Jorge (Królewska Katalońska Akademia Sztuki San Jorge), modernizm przekroczył wówczas pewną granicę. Odszedł od przedstawiania wyłącznie śladów życia codziennego, by pokazać odrobinę fantazji. Co więcej, zareagował na wyczerpane wzorce artystyczne. Opierając się na Arts & Crafts, przywrócił wartość rzemiosła w kontekście neoklasycyzmu i masowej produkcji.

Ponadto, jego szczyt przypadał na Belle Époque. Chociaż dotarł do kilku krajów, we Francji zyskał szczególny impuls dzięki wystawom w paryskiej galerii La Maison de l’Art Nouveau.

W architekturze modernizm pokazał swój rozmach w takich realizacjach, jak fasada Casa Batlló. Także w rzeźbie pozostawił znamienne dzieła, jak Fontanna dziewicy. A w malarstwie zainspirował tak wybitne płótna, jak Pocałunek Klimta, według informacji z Encyklopedii Concepto.

W dziedzinie dekoracji secesja wprowadziła geometrię, z zakrzywionymi i asymetrycznymi liniami oraz płaskimi łukami. Wyróżnia się też egzotycznymi ornamentami, naśladującymi postać kobiecą, zwierzęta i roślinność. I ta ścieżka stylu pozostaje aktualna do dzisiaj.

„Art nouveau”, „stile floreale lub stile liberty” i „jugendstil” to nazwy, które otrzymuje odpowiednio w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Oryginalny termin pochodzi z francuskiego.

Casa Batlló to secesja.
Casa Batlló jest klasycznym przykładem stylu art nouveau w architekturze.

Charakterystyka Art Nouveau jako kierunku w dekoracji

Czasopismo naukowe Ciencia Acierta stawia naturę jako inspirację dla nowej sztuki. Jednak z zastrzeżeniem, że nie odtwarza dokładnie motywów, które dostarcza, a zamiast tego dąży do abstrakcji.

Jako charakterystyczne podkreśla się relacje między ornamentem a strukturą budowli. Art nouveau wykorzystuje żelazo jako element budowlany, ale też do tworzenia figur kwiatów, liści i zwierząt, a także innych organizmów naturalnych. Zobaczymy więcej osobliwości stylu:

  • Elegancja: nurt jest wyrafinowany i wyraża się w delikatnych i szlachetnych wykończeniach.
  • Równowaga ozdobna: kompozycja dekoracyjna jest rytmiczna i zrównoważona; zawsze szuka uderzających efektów, takich jak na przykład spirale, fale i wodospady.
  • Nowość w materiałach: swoboda tworzenia wyraża się w dekorowaniu elementami takimi jak szkło, beton, cegła i ceramika, z ukłonem w stronę rzemiosła.
  • Asymetria: dziwne i asymetryczne kształty harmonizują w art nouveau. Modernizm woli pofałdowania od linii prostych. Pozostawia też miejsce na zjawiskowe kształty, zwłaszcza w przypadku mebli.

Jak zaimplementować Art Nouveau w dekoracji?

Biorąc pod uwagę prestiż modernizmu, dowiedzmy się, w jaki sposób wprowadzić ten styl w aranżacji wnętrz.

Podłoga jest bohaterem w stylu Art Nouveau

Wykorzystaj przestronność podłogi, aby wyrazić secesję w dekoracji. Jak to zrobić? Zainstaluj geometryczne mozaiki, zdecyduj się na drewniane podłogi lub połóż orientalny dywanik.

Domy z wysokimi sufitami i stylizowanymi oknami są idealne dla art nouveau.

Połącz neutralne i jasne kolory

Jeśli malujesz ściany neutralnymi kolorami, skontrastuj je z jasnymi pigmentami na drzwiach, oknach i podłodze. Skonsultuj się z dekoratorem wnętrz i przejrzyj teorie kontrastu kolorów, aby uzyskać większą jasność i intensywność.

Wybieraj meble z drewna w stylu Art Nouveau

Nawet jeśli meble są odnowione, wybierz te o miękkich, łukowatych liniach i organicznych kształtach, które przywołują fantazję i przekazują energię. Zwróć uwagę na następujące przykłady kształtów:

  • Pędy.
  • Chmury.
  • Drzewa.
  • Sylwetki kobiet.
  • Zwiewne skrzydła motyla.

Zainstaluj winyl

Dekoracyjny winyl całkowicie zmienia wygląd pokoju, sypialni, luster, mebli i wyposażenia. Ten materiał można dostosować, dzięki czemu można wybrać tapety stylu kwiatowym. Pamiętaj, że najlepsze są wzorzyste tapety z motywami geometrycznymi i naturalnymi.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem dekoracji i mają ochotę spróbować stylu Art Nouveau, montaż tapety winylowej jest również doskonałym początkiem.

Włącz motywy natury na ścianach

Użyj motywów związanych z naturą na obramowaniach, listwach sufitowych lub witrażach, ustawiając je w centrum uwagi i neutralizując innymi neutralnymi detalami.

Połącz subtelność i rustykalność w stylu Art Nouveau

Jeśli masz wysoki sufit z ceglanymi sklepieniami, udekoruj otoczenie lakierowanym lub malowanym drewnem na oknach, belkach i drzwiach. Chodzi o to, by rustykalność uzupełniała wyrafinowanie.

Hierro en la arquitectura w stylu art noveau.
Żelazo o stylizowanych kształtach to idealne połączenie subtelności i rustykalnego stylu.

Detale z matowego szkła

Lampy Tiffany (na zdjęciu tytułowym) i witraże z brązami, złotem, zielenią i lila są kluczowe w modernizmie. Wymagają też użycia matowego szkła, który jest materiałem wyróżniającym ten prąd.

Elastyczność w dekoracji oparta na Art nouveau

Dokument zatwierdzony przez Politechnikę w Walencji dowodzi, że elementy w modernistycznej przestrzeni mogą być pokazane takimi, jakie są. Jednak możliwe jest również ich idealizowanie, w celu przekazania elastyczności i podniesienia do kategorii estetycznej.

Oznacza to, że choć konieczne jest trzymanie się pewnych wytycznych odpowiadających stylowi, to w dzisiejszych czasach dopuszczalne są niewielkie odchylenia, o ile pozostają one w zgodzie z wyrafinowaniem i naturalnością, które definiują Art Nouveau. Czy odważysz się udekorować swój dom w tym stylu?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.