Alzheimer - rozpoznaj wczesne sygnały
Alzheimer to progresywna choroba mózgu wpływająca bezpośrednio na pamięć, procesy myślowe i zachowanie. Ten rodzaj demencji objawia się utratą pamięci i zdolności intelektualnych, co wpływa nie tylko na życie osoby chorej, lecz także na całe jej otoczenie.
Około 60-80% przypadków demencji na świecie to właśnie choroba Alzheimera. W samych Stanach Zjednoczonych żyje ponad 5,5 milionów osób dotkniętych tą chorobą. Szacuje się, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 16 milionów.
Alzheimer dotyka przede wszystkim osoby starsze, jednakże może zacząć rozwijać się już około 30 roku życia. Wczesne rozpoznanie symptomów i prawidłowa diagnoza pozwala na rozpoczęcie leczenia. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się na jakie sygnały zwracać uwagę.
Trudności w planowaniu i rozwiązywaniu problemów
U niektórych osób Alzheimer początkowo objawia się przede wszystkim trudnościami w planowaniu i radzeniu sobie z danymi liczbowymi. Problemy te mogą objawiać na przykład zapominaniem o konieczności zapłacenia rachunków lub trudnościami z zapamiętaniem prostego przepisu kulinarnego.
Alzheimer a problemy z wykonywaniem prostych czynności
Alzheimer może wywoływać trudności nawet w najprostszych czynnościach – zarówno w domu, jak i w pracy. Problemy z zapamiętaniem adresu, planowaniem rodzinnego budżetu lub zrozumieniem zasad gry planszowej są sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego.
Może Cię również zainteresuje artykuł: Początki Alzheimera – jak zahamować chorobę?
Dezorientacja
Kiedy choroba Alzheimera postępuje, osoba chora zaczyna tracić poczucie czasu i miejsca. Nie może zapamiętać daty, pory roku czy godziny. Chory potrzebuje ciągłej opieki i kontroli, może bowiem zgubić się w jakimś miejscu i nie wiedzieć jak samodzielnie wrócić do domu.
Utrata motywacji
Alzheimer wywołuje także zmiany emocjonalne, przez które osoba traci zainteresowanie rzeczami, które wcześniej sprawiały jej przyjemność. Nagła bierność i unikanie kontaktu z ludźmi może być sygnałem, że coś jest nie tak.
Trudności z wysławianiem się
Alzheimer może prowadzić do problemów z prowadzeniem konwersacji – jest to związane z utratą umiejętności dobierania słów czy też ich zapominaniem. Możliwa jest także utrata umiejętności rozumienia mowy i pisma.
Bardzo często pojawiają się trudności ze znajdowaniem odpowiedniego słowa – osoba taka może na przykład powiedzieć ,,ten piszący patyczek” zamiast ,,długopis”.
Przeczytaj także: Choroba Alzheimera – wczesne oznaki widać w mowie
Odkładanie rzeczy w nieodpowiednie miejsca
Wczesnym symptomem Alzheimera świadczącym o pierwszych zaburzeniach mózgu może być na przykład odkładanie rzeczy w nieodpowiednie miejsca. Osoba taka może na przykład włożyć żelazko do lodówki i o tym zapomnieć.
Brak umiejętności podejmowania decyzji
Alzheimer może ograniczyć lub nawet całkiem pozbawić osobę zdolności podejmowania decyzji, w tym finansowych. Trudności w zarządzaniu pieniędzmi mogą prowadzić do nieprzemyślanych zakupów – osoba taka staje się potencjalną ofiarą oszustwa.
Brak inicjatywy
Brak zainteresowania rodzinnymi spotkaniami może być sygnałem, że coś się dzieje. Alzheimer prowadzi bowiem do utraty inicjatywy i chęci uczestnictwa w społecznych działaniach, projektach czy sporcie.
W skrajnym przypadku może być to nawet utrata chęci jakiegokolwiek kontaktu z innymi ludźmi.
Zmiany nastroju i osobowości
Wahania nastroju czy zmiany w osobowości to jedne z najbardziej zauważalnych sygnałów Alzheimera, zarówno we wczesnym jak i w bardziej rozwiniętym stadium tej choroby.
Osoba chora staje się bardziej podejrzliwa, depresyjna, lękliwa i zagubiona. Ponadto, może się irytować i łatwo wpadać w gniew, co odbija się na jej otoczeniu i bliskich osobach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jaramillo J. Demencias: los problemas de lenguaje como hallazgos tempranos. Acta Neurológica Colombiana 2010; 26 (3): 101-111. Available at: http://acnweb.org/acta/acta_2010_26_Supl3_1_101-111.pdf. Accessed 12/27. 2018.
- MedlinePlus. Enfermedad de Alzheimer. 2018. Available at: https://medlineplus.gov/spanish/alzheimersdisease.html. Accessed 12/27, 2018.
- Peña-Casanova J. Las alteraciones psicológicas y del comportamiento en la enfermedad de Alzheimer. Definición, descripción, guías de intervención y consejos. Fundación la Caixa. Barcelona 1999. Available at: http://fiapam.org/wp-content/uploads/2012/10/Alteraciones.pdf. Accessed 12/27, 2018.
- Simón-Lorda P. La capacidad de los pacientes para tomar decisiones: una tarea todavía pendiente. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría 2008; 28 (2): 327-350. Available at: http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S0211-57352008000200006&script=sci_arttext&tlng=en. Accessed 12/27, 2018.