Agenezja zawiązków zębów - rodzaje i leczenie
Agenezja zawiązków zębów jest jedną z najczęstszych wad rozwojowych zębów, objawiająca się brakami w uzębieniu. Nie ma nic wspólnego z nieodpowiednią higieną i złą opieką. Jest to san chorobowy.
Jest to schorzenie wrodzone, które najczęściej dotyka kilku członków tej samej rodziny. Dlatego też, kiedy pacjent spotyka się z agenezją, lekarz przeprowadza wywiad dotyczący historii tej choroby w rodzinie.
Agenezja w przeciwieństwie do naszych przekonań: nie dotyczy całego uzębienia, lecz siekaczy i przedtrzonowców.
Szybka diagnoza jest kluczem do sukcesu, bowiem im szybciej problem zostanie zidentyfikowany tym prędzej można przeprowadzić skuteczne leczenie. Na czym polega? Obejmuje wymianę utraconych zębów, bądź korygowanie pozostałych.
Istotne jest zapobieganie pogorszeniu się stanu pacjenta. Ważne jest aby podtrzymywać pozytywną samoocenę osoby, którą spotkała agenezja. Dlatego w tym artykule pragniemy zwiększyć świadomość dotyczącą choroby. Poniżej opisane zostały przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia.
Agenezja zawiązków zębów – przyczyny
Jak dowiedzieliśmy się wcześniej: agenezja zębów najczęściej ma podłoże dziedziczne. Jednak oprócz tego istnieje szereg przyczyn, które mogą ją wywołać.
- Najczęstszą przyczyną jest niedrożność bądź przerwanie blaszki zębowej. To uniemożliwia poprawne tworzenie się zębów.
- Inną przyczyną mogą być granice przestrzeni, przez które często dochodzi do agenezji zębów. Tzw. brak miejsca na zęby.
- Przyczyny mają też charakter filogenetyczny (wynikający z ewolucji). To znaczy, że zmiany w uzębieniu spowodowane zostały zmianą sposobu odżywiania się gatunku ludzkiego.
- Dzieci mogą spotkać się z chorobą, jeśli matki w ciąży zmuszone były do przyjmowania silnych leków.
Schorzenie może dotyczyć zarówno pojedynczego zęba, jak i nawet w skrajnych przypadkach całego uzębienia.
Agenezja zawiązków zębów – rodzaje
Agenezja wiąże się z utratą lub zniekształceniem zębów. Stan i zaawansowanie procesów zależą od rodzaju tej choroby. Niemałą rolę odgrywa też moment, w którym zdiagnazowano pacjenta i rozpoczęto leczenie. Poniższe rodzaje, pozwolą nam rozpoznać zaawansowanie choroby:
- Hipodoncja: charakteryzuje się brakiem od 1 do 5 zębów.
- Oligodoncja: brak 6 zębów i więcej.
- Andoncja: jest najcięższym etapem choroby, charakteryzuje się wrodzonym bezzębiem.
Przeczytaj też: Zęby – wybiel je jedząc tych 10 produktów
Zarówno w przypadku hipodoncji, jak i oligodoncji możemy zaobserwować, czy utrata zębów występuje tylko po jednej stronie jamy ustnej czy też po obu.
W pierwszym przypadku: agenezja jest jednostronna.
Oligodencja może nastąpić nawet dwustronnie.
Agenezja zębów i możliwe leczenie
Jeśli podejrzewamy, że dotknęła nas agenezja: koniecznie należy udać się do dentysty, potwierdzić nasze przypuszczenia. Jakie są możliwości? Oto lista najczęściej stosowanych kuracji.
Implant dentystyczny
W zależności od wieku, zdrowia i stanu w jakim są nasze zęby, zaawansowania choroby i liczby brakujących zębów: stomatolog może zadecydować o implantach dentystycznych.
Jest to procedura, zazwyczaj przeprowadzona w przypadku uszkodzenia mechanicznego. Implant stanowi sztuczny ząb, który zaaplikowany jest w dziąsło. Dokonuje się przy pomocy specjalistycznej śruby, która wszczepiana jest w kość szczęki.
Stomatolog bardzo dokładnie przeanalizuje stan Twojego dziąsła. Co istotne, należy stwierdzić, czy wybrane leczenie może przynieść satysfakcjonujące wyniki. Przede wszystkim zalecamy udanie się do zaufanego specjalisty.
Ortodoncja
Jeśli rozpoznano u nas hipodencję: jedną z możliwości jest leczenie ortodoncyjne, które pozwoli uregulować przestrzenie między zębami i uniknąć implantacji.
Leczenie protetyczne natomiast obejmuje stosowanie usuwalnych protez częściowych, stałych protez częściowych i protez nakładkowych. Jest to jednak ostatnia deska ratunku, kiedy niemożliwe było przeprowadzenie powyższych kuracji.
Aby upewnić się, że wyniki będą godne z oczekiwaniami: niezwykle ważne jest znalezienie odpowiedniego specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu agenezji zębów.
Do czasu pełnego wykształcenia się kości szczęki i żuchwy pacjenta, nie pozostaje mu nic innego, jak zadbać o zęby. Czy ktoś w Twoim środowisku cierpi na to schorzenie? Może dotknęło właśnie Ciebie?
Jak widzisz istnieją różne drogi leczenia problemu, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowymi zębami i rozwiązać problem najszybciej jak to możliwe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bastidas, Monica A. y Rodríguez Adriana M. Agenesia dental en pacientes jóvenes. Revista Estomatología. Volumen 12 Nº 2, 2004. http://estomatologia.univalle.edu.co/index.php/estomatol/article/viewFile/213/212
- Correa, Belkis y García-Robes Marisabel. Agenesia dentaria: estudio familiar. Revista Cubana Ortod 1996;11(1) http://bvs.sld.cu/revistas/ord/vol11_1_96/ord05196.htm
- Diaz-Perez, Raul, & Echaverry-Navarrete, Ruben A. (2009). Agenesis in permanent dentition. Revista de Salud Pública, 11(6), 961-969. Retrieved August 27, 2018, from http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0124-00642009000600012&lng=en&tlng=en.
- Herrera-Atoche, José Rubén, Colomé-Ruiz, Gabriel Eduardo, & Escoffié-Ramírez, Mauricio. (2013). Agenesia de Terceros Molares, Prevalencia, Distribución y Asociación con otras Anomalías Dentales. International Journal of Morphology, 31(4), 1371-1375. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-95022013000400035
- Pipa Vallejo, A, López-Arranz Monje, E, & González García, M. (2006). Tratamiento odontológico en la displasia ectodérmica: Actualización. Avances en Odontoestomatología, 22(3), 171-176. Recuperado en 27 de agosto de 2018, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0213-12852006000300003&lng=es&tlng=es
- Viteri Crespo, Jennifer. Nivel de autoestima en pacientes en pacientes entre 12 a 18 años de edad con mal poasición dentaria en el sectoe anterior que acuden a la clínica odontológica de la Universidad de las Américas. Universidad de las Américas. 2017. http://dspace.udla.edu.ec/bitstream/33000/6481/1/UDLA-EC-TOD-2017-01.pdf