Aby osiągnąć szczęście, musisz podejmować decyzje

Czynnikiem fundamentalnym jest, to żeby decyzje, jakie podejmujemy nie skupiały się jedynie na naszym osobistym szczęściu, ale też aby brać pod uwagę dobro innych. Wszystko bowiem, co robimy, odbija się od drugich, a następnie wraca do nas.
Aby osiągnąć szczęście, musisz podejmować decyzje

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2019

William James, znany filozof i psycholog z początków XX wieku, poprzez swoje opracowania dał jasno do zrozumienia coś, co mimo upływu czasu nadal pozostaje aktualne: aby osiągnąć szczęście, musimy podejmować decyzje.

Szczęście przypomina nieco próbę utrzymania równowagi stąpając po desce. Jeden krok w przód bądź w tył może spowodować, że wszystko się zmienia i chwieje. Dlatego właśnie, aby osiągnąć szczęście naszym naczelnym celem powinno być podejmowanie pewnych decyzji. Pomogą nam one utrzymać ten idealny punkt równowagi i stan harmonii.

Wiemy jednak doskonale, że nie zawsze jest to zadanie łatwe do wykonania. Na naszej drodze pojawiają się sytuacje, które sprawiają, że stawiamy o jeden krok za dużo. Wtedy właśnie pojawia się uczucie pustki w żołądku, strach i poczucie, że tracimy kontrolę.

Przy innej okazji z kolei nasze myśli sprawiają, że cofamy się, zakotwiczając w jakimś punkcie czasoprzestrzeni. Tracimy przy tym spokój, poczucie bezpieczeństwa i opanowanie. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o pięciu prostych krokach, jakie musisz wykonać, aby osiągnąć szczęście. Dzięki temu podejmiesz jeszcze lepsze decyzje.

Pięć kroków niezbędnych, aby osiągnąć szczęście

1. Nowa myśl, silniejsza emocja

Bywa, że najpotężniejszym narzędziem do tego, by poprawić nasz stan emocjonalny i postrzeganie rzeczywistości, jest zmiana sposobu myślenia.

Jak wyjaśnia to psychologia pozytywna, aby osiągnąć szczęście, należy najpierw uwierzyć, że całkowicie na to zasługujemy. Krok ten, z pozoru tak prosty i banalny, może całkowicie i nieodwracalnie zmienić nasze codzienne życie na lepsze.

Kobieta siedzi na walizce, aby osiągnąć szczęście
  • Zmień swój sposób myślenia, aby negatywne i nieprzyjemne wydarzenia, które być może Cię napotkają nie zmieniły się w głazy nie do pokonania bądź wysokie ściany na Twojej drodze. Jeżeli postarasz się wypracować mniej fatalistyczny punkt widzenia, z całą pewnością będziesz mieć więcej energii i ferworu do stawienia czoła codziennym wydarzeniom.
  • Zdarzenie takie jak na przykład utrata pracy może być bardzo przykre, wręcz traumatyczne. Czasami jednak jest to jedyny sposób na to, by zacząć od nowa. Co więcej, umożliwia nam podjęcie projektów, które w innym przypadku nigdy by nie zaistniały. Często praca, którą znajdujemy, jest lepsza a nawet ciekawsza od tej utraconej.
  • Zerwanie z partnerem, kłótnia z przyjacielem, a nawet utrata kogoś bliskiego… Wszystko to są bardzo trudne sytuacje, które zmuszają nas do przeżywania traumy. Okazuje się jednak, że momenty te są czasem konieczne, by stać się silniejszymi i bardziej odpornymi ludźmi.

Kamieniem milowym na drodze do rozwoju w każdym z powyższych przypadków jest podjęcie decyzji co do tego, że sami zbudujemy swoją drogę życiową i weźmiemy na siebie odpowiedzialność za nasze szczęście.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: 4 rytuały szczęścia, które odmienią Twoje życie

2. Znaczenie wytrwałości

Wytrwałość nie polega na znoszeniu czegokolwiek i w jakikolwiek sposób. Nie chodzi też o to, aby na siłę znosić całe zło, jakie się nam przydarza i aby na siłę pozostać nieugiętym w obliczu trudności. Wytrwałość to coś więcej. To walczyć, to znajdować siłę tam, gdzie jej już nie ma, a przede wszystkim utrzymywać stan rezyliencji.

  • Jak wyjaśniają neuropsycholodzy, nasz mózg jest zaprojektowany tak, aby analizować wszystkie negatywne zdarzenia wokół nas. Pomaga mu to ochronić nas przed potencjalnymi zagrożeniami. Należy jednak pamiętać również, że jesteśmy znacznie silniejsi niż się nam wydaje i to właśnie pomaga nam przetrwać.

3. Uwaga, skupianie się na tym, co tu i teraz

Wielu specjalistów od zdrowia psychicznego zaznacza wielkie korzyści, jakie przynoszą techniki relaksacyjne takie jak medytacja czy joga. Jeżeli nie przepadasz za tego typu zajęciami, zrób coś innego. Pójdź na spacer, wybierz się na małą wycieczkę, znajdź się w spokojnym, sprzyjającym relaksowi otoczeniu i delektuj się ciszą.

Medytacja aby osiągnąć szczęście

Jeżeli nauczymy się przebywać sam na sam ze sobą w ciszy, oswoimy się ze skupianiem się na tym, co tu i teraz. Pomoże nam to pozbyć się ciężaru niepokoju i lepiej dążyć do wyznaczonych celów. Jest to krok niezbędny, aby osiągnąć szczęście.

4. Wdzięczność i pokora

Aby osiągnąć szczęście, należy podejmować odpowiednie decyzje i brać sprawy w swoje ręce. Nie można jednak zapomnieć o znaczeniu pokory. Jeżeli bowiem pragniemy rzeczy, które są poza naszym zasięgiem i nie są dla nas osiągalne, cierpimy.

  • Zaniedbywanie detali i brak wdzięczności za każdą nawet najdrobniejszą rzecz, jaka się nam przydarza, przypomina nałożenie ciemnych okularów, które zmieniają nasz sposób patrzenia na wszystko. Aby osiągnąć szczęście, należy je jak najszybciej zdjąć.
  • Nasza rodzina, kochający ludzie, którzy nas otaczają, spokojny, pełen harmonii dzień, zdrowie naszych najbliższych, radość dzieci i towarzystwo naszych czworonożnych pupili… Wszystko to są aspekty, za które powinniśmy odczuwać głęboką wdzięczność.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Prostota ze zwykłych ludzi czyni niezwykłych

5. Aby osiągnąć szczęście, naucz się je dawać i przyjmować

Wielu ludzi w dzisiejszym społeczeństwie popada w pułapkę zachłanności szczęścia. To taki stan, w którym każda strategia, każda czynność i każda myśl jest skupiona tylko i wyłącznie na tym, by osiągnąć własne szczęście. Dzień po dniu, krok po kroku, styl życia takiej osoby staje się zwyczajnie egoistyczny.

Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Nie doprowadzi Cię do niczego korzystnego.

  • Szczęście przypomina rodzaj energii, która zwiększa się, jeśli się nią podzielimy. Musimy nauczyć się dawać szczęście. Jednocześnie trzeba umieć przyjmować je od innych, od tych, którzy chcą się z nami nim podzielić.
  • Nie ma nic bardziej wzbogacającego niż podejmować decyzje, dzięki którym my wygrywamy, ale nikt dodatkowy nie traci. Istnieją bowiem zmiany, plany, projekty i początki, które przynoszą korzyści obu stronom. Życie jest o wiele piękniejsze, jeśli szukamy dobra własnego, ale również innych osób.

Aby osiągnąć szczęście musisz o tym zawsze pamiętać.

Kobieta spędza czas na łące, aby osiągnąć szczęście

Podsumowując, jednym z najlepszych pragnień, jakie możemy poczuć, jest chęć dotarcia do tego wyjątkowego, trudnego do uchwycenia punktu równowagi w naszym życiu. To tam właśnie z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć: “Czuję się dobrze, nie potrzebuję niczego więcej”.

Uczucie to jest cudowną mieszanką spokoju wewnętrznego, dojrzałości, dobrego samopoczucia i oczywiście szczęścia. Nie wahaj się, podejmuj zawsze najlepsze dla Ciebie decyzje, zdecyduj się na własne szczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.