9 stylów, aby wyeksponować swoje wąsy

Istnieje tak wiele różnych stylów wąsów, że można je dopasować do niemal każdej osobowości. Tutaj podsumujemy najczęstsze z nich. Możesz wybierać!
9 stylów, aby wyeksponować swoje wąsy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W ostatniej dekadzie męskie zarosty stały się bardzo popularne, więc istnieje wiele stylów wąsów. Ponadto trend hipsterski katapultował ich zastosowanie, co doprowadziło nawet do powstania wyspecjalizowanych salonów kosmetycznych.

Na przestrzeni dziejów wąsy stały się znakiem rozpoznawczym męskości. Lata dwudzieste XX wieku były tego najlepszym przykładem. Następnie, w latach 80., mężczyźni nosili wąsy z bardziej beztroską estetyką.

Jednak moda na wąsy wykracza poza precyzyjny design i krój. Ruch Movember to coroczna inicjatywa, która zachęca mężczyzn do zapuszczania wąsów, aby zwiększyć świadomość problemów zdrowotnych, takich jak rak prostaty.

Jakie style wąsów możesz wypróbować

Istnieje wiele stylów wąsów. Najważniejszą rzeczą jest jednak dobranie takiego, który najlepiej pasuje do kształtu twarzy.

Chociaż zapuszczanie wąsów jest najczęstszą częścią każdego projektu zmiany stylu, zawsze istnieją narzędzia i techniki, które pomogą Ci wyglądać jak najlepiej. Przyjrzyjmy się im!

1. Wąsy podkręcone

To jeden z tych stylów, który najlepiej pasuje do wszystkich kształtów twarzy. Był bardzo popularny w latach 70-tych i 80-tych, a jego konstrukcja polegała na utrzymywaniu krótkich wąsów w środkowym punkcie (pod nosem) i długich końcówek, aby stworzyć rodzaj łuku w górę, jakby był to lok.

Aby to osiągnąć, rozczesuje się całe wąsy, a następnie podkręca końcówki woskiem.

Kierownica: klasyczny styl wąsów
Podkręcone wąsy to jeden z najbardziej klasycznych stylów wąsów, z łatwym do zidentyfikowania designem.

2. Mors

Długie i krzaczaste wąsy morsa pojawiały się w filmach kowbojskich, a także u takich artystów jak Sam Elliot i John Lennon. Ich główną cechą jest to, że zwisają nad ustami i nie ma precyzyjnego, liniowego kroju.

Ich cięcie można wykonać nożyczkami i nie wymagają ciągłej pielęgnacji, ponieważ celem tego stylu jest naturalny i beztroski wygląd.

3. Wąsik w jodełkę

Jest to bardziej subtelna i zgrabna alternatywa dla podkręconych wąsów lub morsa, ponieważ wąsy nie zwisają nad górną wargą i są starannie przystrzyżone. Mają również tę zaletę, że równoważą rysy twarzy.

Jednym z kluczy do uzyskania tego stylu jest posiadanie dobrej grubości włosów i pozwolenie im na wzrost do znacznej długości.

Mamy nadzieję, że spodoba ci się: Przyczyny wrastania włosów i ich usuwanie

4. Wąsy do brody

Jak sama nazwa wskazuje, ten styl jest środkiem pośrednim między noszeniem ogolonej brody a klasycznymi wąsami. Kluczem tutaj jest posiadanie włosów w tym samym kolorze, które oprawią brodę, więc jest to projekt najlepiej dopasowany do ciemnych włosów.

5. Wąsik ołówkowy

Ten rodzaj cienkich wąsów był jednym z najpopularniejszych stylów u panów w latach 30. i 40. XX wieku. Jego konstrukcja zgrabnie biegnie wzdłuż górnej wargi, pozostawiając szerszą przestrzeń między dolną częścią nosa a czubkiem wąsów.

Kolejnym szczegółem jest to, że ten styl nie wymaga dużej ilości włosów.

6. Podkowa

Jak wskazuje nazwa, te wąsy wyglądają jak odwrócona podkowa. Są gęste, z pionowymi przedłużeniami włosów po bokach. W ten sam sposób zakrywają usta, a czubki sięgają na wysokość brody.

Jednym z najlepszych przedstawicieli tego stylu jest aktor Hulk Hogan.

7. Wąsy i kozia bródka

Jest to połączenie prostego i krótkiego wąsa z włosami na brodzie. Chodzi o to, aby obie części były dopracowane i nigdy nie mogą się ze sobą połączyć. Ponadto konieczne jest całkowite usunięcie pozostałego zarostu z brody, aby nie wyglądać nieporządnie.

8. Cienkie wąsy

Nazywany również wąsem przywódcy, jest to projekt, który wymaga pielęgnacji i ciągłego przycinania. Składa się z bardzo cienkiego paska włosów, który lekko odstaje na górze. Jest krótki i zawsze musi być starannie wypielęgnowany.

9. Kapelan

Największą ikoną tego stylu jest aktor Charlie Chaplin. Kapelan tworzy kwadrat na środku górnej wargi. Kształt jest zaznaczony przy pomocy dobrych nożyczek.

Narzędzia do pielęgnacji wąsów

Wybór odpowiedniego stylu wąsów to tylko część pracy. Ich kształtowanie i pielęgnacja to kolejne elementy. Zobaczmy, jakie narzędzia mogą ułatwić zadanie.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Biotyna na porost włosów, źródła i zalecenia

Wosk

Wosk jest niezbędnym produktem do utrzymania stylu niektórych rodzajów zarostu, zwłaszcza tych, które wymagają podkreślenia lub mają większą objętość. Jedną z jego zalet jest to, że jest przeznaczony do kształtowania włosów i utrzymywania ich na miejscu przez cały dzień bez pozostawiania guzków i lepkich śladów.

Grzebień

Kolejnym kluczowym narzędziem do utrzymania projektu takiego, jaki powinien być, jest grzebień. Stosowany do rozprowadzania wosku lub czesania wąsów, świetnie sprawdza się w utrzymaniu zabłąkanych włosków lub oczyszczeniu wąsów po posiłku.

Salony fryzjerskie dedykowane do stylizacji wąsów
Ostatnio pojawiło się więcej salonów fryzjerskich poświęconych męskiemu zarostowi.

Nożyczki do twarzy

Wreszcie idealnym rozwiązaniem dla niesfornych włosów są nożyczki. Dlatego nożyczki do twarzy są idealnym narzędziem do wykańczania krawędzi i zapobiegania niechcianym włoskom.

Wybierz ostrożnie spośród różnych stylów

Początkiem każdego wąsa jest jego wzrost. Wskazane jest jednak, aby wybrać styl, który będzie również odpowiadał jakości zarostu, który masz. W przeciwnym razie wystąpi niepożądany efekt.

Zanim wybierzesz wąsy w jednym z powyższych stylów, dobrze jest również wiedzieć, jaki masz kształt twarzy (wydłużony, owalny lub kwadratowy). Wąsy mogą wzmacniać niektóre cechy lub ukrywać inne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Christopher Oldstone-Moore. Mustaches and Masculine codes in Early Twentieth-Century America. Journal of social history [Internet] 2011 [consultado julio 2021]; volumen (45): páginas 47 -60 Disponible en: https://academic.oup.com/jsh/article-abstract/45/1/47/916402
  • Allan Peterkin. One Thousand Beards: A cultural history of facial hair [Internet]. Vancouver: Arsenal Pulp Press; 2001 [consultado julio 2021]. Disponible en: https://books.google.com.co/books?hl=es&lr=&id=wx5JarSQnoEC&oi=fnd&pg=PA9&dq=men+beards&ots=jYirOCYC5I&sig=a9eUd_PUkIqINiWbiCv7NHIT1PU&redir_esc=y#v=onepage&q=men%20beards&f=false

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.