6 najgorszych dodatków do Twojej kawy

Poza zmianą jej naturalnego smaku, dodawanie do kawy przeróżnego rodzaju składników może być bardziej szkodliwe, niż myślisz oraz doprowadzić do nadwagi i problemów zdrowotnych.
6 najgorszych dodatków do Twojej kawy

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zostało udowodnione, że picie kawy poprawia pamięć, samopoczucie, pozytywnie działa na serce oraz zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Niemniej jednak, przychodzi czas, kiedy filiżanka kawy staje się Twoim największym wrogiem: w momencie kiedy dodajesz cukier lub inne dodatki, które są bynajmniej dobre dla zdrowia.

Czy jesteś pewien, że spożywanie kawy jest zdrowe? Oto kilka najgorszych składników, które możesz dodać lub znaleźć w swojej kawie.

1. Dodatki smakowe do kawy

Napoje kawowe, które zawierają dodatki smakowe, takie jak wanilia, orzechy laskowe czy karmel, pełne są cukru oraz sztucznych barwników.

Serwis kawy

Jeżeli chcesz poczuć jakiś inny smak, spróbuj dodać odrobinę ekstraktu z wanilii, mięty lub suszonych owoców. Ponadto warto dodać szczyptę cynamonu lub kardamonu.

Nie zawierają one dodatkowego cukru, lecz pamiętaj, że smaki te mogą zmienić poziom glukozy w Twojej krwi.

Idealnie byłoby nie dodawać nic do swojej kawy; powinieneś unikać tych składników pamiętając, że autentyczny smak kawy nie jest słodki.

2. Sacharyna i słodziki

Bezkaloryczne słodziki umożliwiają picie kawy nieprzeładowanej cukrem. Jaki jest zatem problem? Te pochodne cukru również zmieniają Twój metabolizm.

W rezultacie może się okazać, że będziesz musiał jeść więcej i częściej, jako że nigdy nie czujesz się pełny. To w następstwie może doprowadzić do rozwoju niekorzystnych bakterii jelitowych oraz podnieść ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Wyciąg z liści stewii to najzdrowsza alternatywa słodzenia kawy. Nie zawiera on sukralozy (jak Splenda, znany słodzik), związek, o którym mówi się, że jest zdrowy, lecz tak naprawdę nie jest.

 3. Cukier

łyżeczka cukru

Odrobina cukru każdego dnia nie wyrządzi Ci żadnej krzywdy, jeśli jednak pijasz kilka filiżanek kawy dziennie, powinieneś wiedzieć, że te puste kalorie w końcu nagromadzają się w Twoim ciele.

Dodawanie dwóch łyżeczek cukru do trzech kaw oznacza spożywanie 50 gram cukru na dzień. A pamiętając, że zalecane dzienne spożycie cukru to 90 gram w 2000-kalorycznej diecie, to zdecydowanie za dużo.

Nie musisz jednak rezygnować ze swoich kilku filiżanek ulubionego napoju. Możesz znaleźć zdrowsze opcje słodzenia mocnego i gorzkiego smaku kawy. Jak tylko nie będziesz przekraczać zalecanej dawki, możesz spróbować dodawać mniej cukru.

Jeżeli masz wybór, stosuj brązowy cukier, który jest zdrowszy, lub taki, który zawiera naturalne przyprawy, np. cynamon. Pomaga on zmniejszyć skoki poziomu cukru we krwi.

4. Odtłuszczone mleko

Ten dodatek jest niekoniecznie zły, jednak zostało udowodnione, że produkty mleczne z naturalnym tłuszczem są lepsze.

Ludzie, którzy regularnie jadają pełnotłusty nabiał, spożywają mniej węglowodanów na przestrzeni lat. Ci natomiast, którzy konsumują produkty odtłuszczone, jednocześnie wykazują znacznie większe spożycie węglowodanów, co zwykle oznacza przybieranie na wadze.

To nie wszystko. Produkty pełnotłuste wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.

Być może zawdzięczamy to specyficznym kwasom tłuszczowym, które pomagają uchronić się przed schorzeniami, co właściwie czyni je dobrą opcją na dodatek do kawy.

5. Śmietanka w proszku

To bez wątpienia najgorsza rzecz, jaką możesz dorzucić do swojej kawy. Jedyne co jej zawdzięczamy to zmiana koloru oraz imitacja zagęszczania, co czyni prawdziwa śmietanka.

Ten bezlaktozowy produkt często zawiera syrop kukurydziany i olej roślinny, co po prostu oznacza cukier i puste kalorie.

To również eleganckie określenie sztucznych trans tłuszczów przyczyniających się do zatkanych tętnic, chorób serca oraz cukrzycy.

Zatem kiedy jedziesz na wycieczkę, nie używaj tych dodatków tak hojnie oferowanych w kawiarniach czy samolotach.

6. Alkohol

Najgorsza kombinacja, jaką możesz stworzyć w połączeniu z kawą jest zmieszanie jej z jakimkolwiek destylowanym napojem. Nie ma mowy, aby weszło to do klubu zdrowych napojów.

Nie zapominaj, że alkohol daje Ci energię, lecz żadnych składników odżywczych, które mogłyby zadziałać na Twoją korzyść.

Kawa  i brandy alkohol

Konsumpcja alkoholu to powszechny czynnik wielu chorób oraz problemów zdrowotnych, takich jak zaburzeń zachowania czy chorób psychicznych.

Pamiętaj, że nadużywanie alkoholu prowadzi do alkoholizmu, marskości wątroby, schorzeń serca oraz różnego rodzaju raka, nie wspominając o innych problemach typu przemoc i wypadki drogowe.

Z tą listą w głowie, prawdopodobnie zdałeś sobie sprawę z tego, że zalecamy picie kawy w jej najprostszej formie. Jeżeli konieczne, stosuj naturalne składniki do zmiany smaku. Najlepsze z nich to:

  • Cynamon
  • Ekstrakt z wanilii
  • Ekstrakt z mięty
  • Mleko sojowe
  • Mleko migdałowe

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Holmberg S, Thelin A. High dairy fat intake related to less central obesity: a male cohort study with 12 years’ follow-up. (2013).
  • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23320900

  • Mohammad Y. Yakoob, Peilin Shi, Walter C. Willett, Kathryn M. Rexrode, Hannia Campos, E. John Orav, Frank B. Hu, Dariush Mozaffarian. Circulating Biomarkers of Dairy Fat and Risk of Incident Diabetes Mellitus Among Men and Women in the United States in Two Large Prospective Cohorts. (2016).

  • ahajournals.org/doi/full/10.1161/CIRCULATIONAHA.115.018410

    • Holly Strawbridge. Harvard Health Publishing. Harvard Medical School. Artificial sweeteners: sugar-free, but at what cost?. (2012).
  • health.harvard.edu/blog/artificial-sweeteners-sugar-free-but-at-what-cost-201207165030


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.