Jak zmniejszyć krwawienie miesiączkowe – 4 porady

Każde ciało jest inne, a jeśli chodzi o menstruację, kobiety powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie. Twoje krwawienia miesiączkowe są normalne czy raczej obfite? Stosuj nasze porady, aby to kontrolować.
Jak zmniejszyć krwawienie miesiączkowe – 4 porady
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Wydzielina chroni pochwę przed możliwymi infekcjami, oczyszcza ją i nawilża. Może jednak znacznie wzrosnąć w czasie miesiączki, wpływając na codzienne funkcjonowanie kobiety. Poznaj cztery pomocne wskazówki, jak zmniejszyć krwawienie miesiączkowe.

Różnice w natężeniu krwawienia podczas miesiączki mogą ograniczać jakość życia kobiety.

Każdy organizm posiada pewną ilość hormonów, na przykład estrogenu, które określają wzrost lub spadek ilości wydzieliny z pochwy podczas owulacji. W rezultacie wszelkie zmiany tych ilości wpływają bezpośrednio na naszą jakość życia w tym okresie.

Jak zmniejszyć krwawienie miesiączkowe?

Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest konsultacja ze specjalistą. W ten sposób możesz potwierdzić, czy obfita miesiączka jest konsekwencją poważniejszych zaburzeń organizmu. Po takiej konsultacji możesz zastosować nasze porady, aby zmniejszyć jej intensywność.

1. Zmiana diety

Wybieraj zdrową żywność pełną składników odżywczych, taką jak białka, pokarmy bogate w żelazo oraz produkty mleczne, aby uzyskać wapń. Żelazo odgrywa istotną rolę w produkcji czerwonych krwinek, a zatem jego niedobór może powodować obfite miesiączki.

Jak zmniejszyć krwawienie miesiączkowe?

Witamina C ma działanie synergistyczne, ponieważ jest niezbędna do skutecznego wchłaniania żelaza. Włącz do diety pokarmy, które zawierają oba te składniki, aby skutecznie zwalczyć krwotok. Sugerujemy włączenie do diety następujących produktów:

  • Orzechy włoskie
  • Zielone warzywa
  • Jogurt
  • Ser
  • Pomarańcze
  • Truskawki
  • Wiśnie
  • Morele

2. Stosuj suplementy diety

Zwiększ efekty spożywanych przez ciebie produktów, przyjmując suplementy żelaza, magnezu, cynku, wapnia i witaminy B6. Możesz je spożywać w postaci multiwitaminy lub osobno.

Suplementy żelaza pomagają zmniejszyć krwawienie miesiączkowe. Witamina B przetwarza nadmiar estrogenu w wątrobie i wspiera syntezę prostaglandyn, które redukują powstawanie skrzepów krwi.

3. Pij herbatki ziołowe

Przez tysiąclecia stosowano wiele ziół w celu kontrolowania nadmiernego krwawienia miesiączkowe. Mogą one również korygować nierównowagę hormonalną i zapobiegać krwotokowi miesiączkowemu.

Stosuj napary z poniższych roślin. Szybko przynoszą ulgę, pomagają w produkcji progesteronu i rozluźniają mięśnie macicy.

Herbatki ziołowe
  • Przywrotnik pospolity
  • Tasznik pospolity
  • Niepokalanek mnisi
  • Cynamon
  • Liście czerwonej maliny

4. Zimne okłady

Zimno zmniejsza krwawienie i łagodzi ból oraz stan zapalny, ponieważ powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co redukuje utratę krwi.

Powinnaś przygotować sobie okład z kawałków lodu na brzuch. Stosuj go przez nie więcej niż 20 minut, powtarzaj tę czynność co 2-4 godziny. Używaj kompresu tak długo, jak utrzymują się objawy. Jeśli jest ci zbyt zimno lub czujesz, że drętwieje ci skóra, zdejmij okład.

Krwawienie miesiączkowe – co mieści się w normie?

Wiedza na temat tego, jaka ilość oraz typ krwawienia są prawidłowe, jest przedmiotem częstych obaw. Biorąc pod uwagę częstotliwość, intensywność i czas trwania miesiączki, mogą występować różne rodzaje krwawienia.

Częstotliwość powinna wynosić od 21 do 35 dni. Normalna intensywność wynosi od 30 do 80 ml, a idealny czas trwania to od 3 do 7 dni. Zmiany w ciągu miesiąca obejmują krwawienie owulacyjne, które jest bardzo łagodnym krwawieniem o brązowym zabarwieniu, występującym w połowie cyklu.

Krwawienie miesiączkowe

Inne warianty to: polymenorrhea (miesiączkowanie przez więcej niż 7 dni), oligomenorrhea (cykle krótsze niż 3 dni) i opsomenorrhea (interwały dłuższe niż 35 dni).

Występuje również hypermenorrhea (krwawienie ponad 80 ml / cykl) oraz hypomenorrhea (zmniejszenie ilości krwi). Każda zmiana powinna być badana i indywidualnie rozwiązywana przez specjalistę.

Warunki zdrowotne

Rozsądnie jest podejmować środki kontrolne, ponieważ obfite lub przedłużone miesiączkowanie wpływa na codzienne życie, w tym aktywność fizyczną i zdrowie emocjonalne, a także życie towarzyskie.

Może również powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. Na ogół krwawieniom miesiączkowym towarzyszą zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy, skurcze, duszność, rozmyte widzenie i arytmia.

Jeśli intensywność twojego cyklu nie jest wynikiem choroby, która wymaga interwencji medycznej, postępuj zgodnie z tymi 4 poradami, aby zmniejszyć krwawienie menstruacyjne. Zapomnij o tych ciężkich momentach miesiąca i ciesz się z bycia kobietą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.