Zespół Guillain-Barré co warto wiedzieć i jak leczyć

Zespół Guillain-Barré jest najczęstszą formą demielinizacyjnej neuropatii na świecie.
Zespół Guillain-Barré co warto wiedzieć i jak leczyć
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Zespół Guillain-Barré to forma polineuropatii, która powoduje osłabienie mięśni. Choroba ta jest również znana jako postępujący paraliż Landry’ego. Z upływem czasu, schorzenie to może się nasilać, a następnie może zniknąć bez jakiejkolwiek potrzeby dalszego leczenia.

Przyczyną bólu w otoczkach mielinowych (zwanych demielinizacją) bywa problem natury autoimmunologicznej. Objawy zaczynają się od osłabienia nóg. Następnie wątłość postępuje w kierunku tułowia.

Ta polineuropatia spowodowana stanem zapalnym charakteryzuje się wyraźnym osłabieniem mięśni. Często objaw ten może trwać kilka dni od momentu zakażenia, operacji chirurgicznej lub szczepienia. Dowiedz się, na czym dokładnie polega zespół Guillain-Barré.

Szczegóły dotyczące zespołu Guillain-Barré

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest reakcja układu immunologicznego na jego własne nerwy. Z tego powodu ważne jest, aby osoba od razu szukała pomocy medycznej. Objawy mogą się bardzo szybko pogarszać. Jej symptomy obejmują:

  • Ogólne osłabienie.
  • Utrata wrażliwości czuciowej (w niektórych przypadkach).
zmęczone kobieta cierpi na zespół Guillain

Po około 8 tygodniach od pojawienia się symptomu może wydawać się, że choroba ustępuje. Około 30% osób, które się z nią zetknęły, może czasami, nawet po wielu latach, cierpieć z powodu jej nawrotu. W związku z tym ważne jest, aby pamiętać, iż odpowiednie leczenie może pomóc pacjentom w szybszym jej zwalczaniu.

Jeśli chodzi o śmiertelność, tylko 2% dotkniętych chorobą umiera.

Diagnoza

Rozpoznanie tej choroby rozpoczyna się od weryfikacji objawów. Lekarz przeprowadza badanie fizyczne i wywiad, aby ustalić historię kliniczną.

Następnie lekarz zleci serię odpowiednich badań, aby lepiej ocenić stan zdrowia pacjenta. W takich przypadkach bardzo przydatne jest badanie neurologiczne, dzięki któremu można sprawdzić poziom utraty odruchów.

kobieta na wizycie u lekarza

Pomimo tego, że brzmi to jak niekończąca się liczba testów, można to zrobić bardzo szybko. Tylko tak będzie możliwe oszacowanie stanu zdrowia pacjenta i zapewnienie mu niezbędnej opieki w odpowiednim czasie.

Zespół Guillain – Barré – Leczenie

Pierwszy krokiem, który należy podjąć, jest hospitalizacja. Dzieje się tak ze względu na szybki rozwój choroby, który może wpłynąć na mięśnie oddechowe i doprowadzić do zgonu pacjenta.

Z tego powodu leczenie zespołu Guillain-Barré opiera się na zastosowaniu wentylacji mechanicznej i środków podtrzymujących życie. W szpitalu trzeba także zapobiegać pojawieniu się odleżyn, stosując fizjoterapię, aby zachować odpowiednie napięcie mięśniowe i ruch.

stetoskop i serce

Opieka medyczna powinna koncentrować się na zapobieganiu infekcjom i monitorowaniu następujących parametrów:

  • Oddychania
  • Czynności serca (aby zapobiec arytmii lub innym powikłaniom)
  • Napięcia tętniczego (w przypadku wystąpienia nadciśnienia tętniczego lub hipotensji)

Ponadto leczenie zespołu Guillain-Barré dotyczy podawania dożylnej immunoglobuliny. Plazmafereza (metoda oczyszczania osocza krwi) jest dobrym rozwiązaniem. Bezpieczeństwo tych zabiegów jest niezawodne. Są one bardzo skuteczne w skracaniu okresu hospitalizacji i przyspieszaniu rekonwalescencji pacjenta.

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, ważne jest, aby podkreślić, że kortykosteroidy nie są zalecane w leczeniu zespołu Guillain-Barré i wpływają na pogorszenie stanu chorego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.