Zapalenie brzegów powiek: objawy i leczenie
Zapalenie brzegów powiek to dość powszechne schorzenie oczu, które zazwyczaj przebiega w sposób dość łagodny. Do jego objawów zaliczamy świąd, suchość powiek oraz niewielkie łuszczenie się skóry. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Zapalenie brzegów powiek, nazywane czasem łupieżem powiek, to stan zapalny obejmujący powieki. To powszechne schorzenie, które może rozwinąć się u każdej osoby. Do jego irytujących objawów zaliczamy łuszczenie się skóry, świąd i suchość.
W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka ciekawych faktów na temat tej choroby.
Na czym polega zapalenie brzegów powiek?
Zapalenie brzegów powiek to stan zapalny powiek, który obejmuje głównie ich brzegi. Pojawia się w tym miejscu, ponieważ właśnie tam znajdują się mieszki włosowe rzęs, pomiędzy którymi umieszczone są gruczoły wydzielnicze.
W mieszkach włosowych i w produkowanych przez nie wydzielinach z natury gnieżdżą się różne rodzaje bakterii. To sprawia, że takie miejsca stają się doskonałym środowiskiem do nadmiernego namnażania bakterii, gdy dojdzie do zaburzeń w usuwaniu wydzieliny i zacznie się ona zbierać.
To właśnie takie niekontrolowane się namnażanie bakterii wywołuje stan zapalny powieki. Zapalenie brzegów powiek to zazwyczaj łagodny i dość często występujący proces. Jednak, podobnie jak każda choroba, może prowadzić do powikłań, jeśli nie będzie leczone we właściwy sposób.
Kogo dotyka? Co jest tego przyczyną?
Zapalenie brzegów powiek może dotknąć każdą osobę, bez względu na jej płeć i wiek. Jednak zazwyczaj pojawia się z powodu określonych czynników lub sytuacji. Zaliczamy do nich między innymi:
- Zbyt częste stosowanie soczewek kontaktowych,
- Wystawienie na działanie substancji drażniących, takich jak dym, toksyny, produkty chemiczne, itp.,
- Wydaje się, że blondyni, z jasną lub cienką skórą i jasnymi oczami, są bardziej narażeni na rozwój tego schorzenia,
- Fenomen ten pojawia się częściej u osób z przetłuszczającymi się włosami i skórą oraz z trądzikiem lub trądzikiem różowatym,
- Wiąże się z atopowym zapaleniem skóry i alergią sezonową.
Czy wiesz dlaczego: Przebarwienia na powiekach: dlaczego powstają?
Objawy zapalenia brzegów powiek
Infekcja ta wywołuje ogólne objawy typowe dla podrażnienia oka. Zaliczamy do nich:
- Swędzące i suche oczy,
- Łuszczenie się krawędzi powieki, co produkuje “łupież” na rzęsach,
- Łzawienie oczu wraz z uczuciem pieczenia,
- Wrażenie obcego ciała w oku lub piasku pod powiekami,
- I w końcu schorzenie to może czasami prowadzić do wypadania rzęs.
Poza tym nieleczona infekcja może prowadzić do wystąpienia jęczmieni, czyli cyst wypełnionych ropą, w niektórych obszarach powiek. Takie zmiany chorobowe wymagają bezwzględnego leczenia.
Diagnoza i leczenie
Zapalenie brzegów powiek to zazwyczaj proces chroniczny, co oznacza, że nie ma na niego lekarstwa. Jego objawy można kontrolować, dzięki czemu pacjent jest w stanie prowadzić normalne życie. Podstawowe założenia leczenia to:
- Przede wszystkim unikanie styczności z sytuacjami lub substancjami, które mogły wywołać infekcję.
- Poza tym właściwa higiena powiek.
Czyszczenie powiek, które stanowi kluczowe działanie, powinno polegać na codziennym myciu za pomocą neutralnego mydła oraz wacików. To pomoże usunąć niewielkie strupki lub łuski i wyeliminować zbieranie się wydzielin z gruczołów na powiekach.
Takie działanie jest najbardziej skuteczne, zarówno w leczeniu schorzenia, jak i w ochronie przed kolejnym zapaleniem brzegów powiek. Poza tym w niektórych przypadkach lekarz podejmie decyzję odnośnie zastosowania leków, takich jak krople do oczu lub maści. Mogą one pomóc w walce z najbardziej agresywnymi postaciami schorzenia.
Poznaj również: Spuchnięte powieki: przyczyny i leczenie
Podsumowanie
Zapalenie brzegów powiek to powszechne i zazwyczaj łagodne schorzenie. Mimo tego musisz zasięgnąć porady lekarza z powodu irytujących objawów oraz ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań. To właśnie on poinformuje Cię o tym, co musisz robić, aby kontrolować objawy i, jeśli będzie to konieczne, dobierze bardziej specjalistyczne leczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Corredor Osorio, R., Nava Castañeda, A., Tovilla Canales, J. L., Tovilla y Pomar, J. L., & Muñoz Salas, S. (2000). Blefaritis por Demodex folliculorum. Rev. Fac. Med. UNAM, 43(4), 125–9.
- Yey Fano Machín. (2016). Complicaciones de la Blefaritis. Revista Habanera de Ciencias Médicas, 15(1), 0–0. Retrieved from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1729-519X2016000100010
- Rodríguez Álvarez, M. F., Tavera, M., & Acosta, L. (2015). Bacterias oportunistas involucradas en infecciones oculares. Ciencia y Tecnología Para La Salud Visual y Ocular, 13(2), 73–84. https://doi.org/10.19052/sv.3641
- Fernández Araque, A. M., Gómez Castro, J., & Roch, M. (2007). Cuidados de higiene palpebral en pacientes con blefaritis. Metas Enferm, 10(7), 9–12.