Zanokcica - wyeliminuj ją tymi 8 naturalnymi remediami

Czy wiesz, że regularne nakładanie naparu z tymianku doskonale pomaga zapobiec i przyśpieszyć leczenie się paznokci zajętych stanem zapalnym? Co więcej, to naturalne remedium doskonale nawilża skórę i zmniejsza infekcje.
Zanokcica - wyeliminuj ją tymi 8 naturalnymi remediami
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Zanokcica to niewielki stan zapalny pojawiający się na skórze okalającej paznokcie. Przyczyną może być na przykład ich wrastanie bądź nieumiejętne obcinanie paznokci. Objawy, jakie pojawiają się, gdy dolega nam zanokcica są bardzo dokuczliwe. Pojawia się ból w palcach nóg lub rąk. Bywa, że występuje również ropa i poważniejsze infekcje.

Choć zanokcica nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego ani zagrożenia życia, należy odpowiednio szybko i skutecznie ją wyleczyć. W przeciwnym razie bowiem ból i podrażnienie skóry się zaostrzy.

Mamy jednak dobre wieści. Istnieje całe mnóstwo naturalnych, domowych remediów, dzięki którym uda się wyleczyć zanokcicę i przyśpieszyć proces gojenia się skóry. Wykazują one właściwości przeciwbakteryjne i nawilżające, dzięki czemu po nałożeniu ich na skórę.

Koniecznie wypróbuj!

1. Olej z witaminą E a zanokcica

Olej z witaminy E to jeden z naturalnych produktów najbardziej polecanych dla osób, które dotknęła zanokcica oraz wrastające paznokcie.

Witamina E

Wykazuje on właściwości nawilżające oraz przyśpiesza gojenie się ran w przypadku zranień. Olej ten doskonale zmiękcza też twarde obszary skóry, co ułatwia usuwanie z niej paznokci.

Sposób zastosowania

  • Przebij jedną kapsułkę z witaminą E i wetrzyj olej w obszar, na którym pojawiła się zanokcica. Pozostaw aż do dokładnego wchłonięcia się.
  • Nie zmywaj oleju. Używaj aż do 2 razy dziennie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Wrastające paznokcie – w jaki sposób tego unikać?

2. Olej rycynowy

Choć olej rycynowy zawiera cenne składniki wzmacniające paznokcie, okazuje się, że doskonale wpływa również na okalającą je skórę, regenerując ją i wzmacniając.

Zawartość witaminy E oraz minerałów zmniejsza stany zapalne i zapobiega ich nawracaniu się. Co więcej, znacznie eliminuje wszelkiego rodzaju infekcje.

Sposób zastosowania

  • Wetrzyj nieco oleju rycynowego na obszar palców, gdzie pojawiła się zanokcica i pozostaw na około 20 minut.
  • Wypłucz aby oczyścić palce z lepkiego zabrudzenia spowodowanego olejem rycynowym. Powtarzaj czynność trzy razy dziennie.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Olej rycynowy – wszystko, co musisz wiedzieć

3. Miód pszczeli

Silne naturalne remedium, jakim jest miód pszczeli doskonale nawilża paznokcie, umożliwiając wzmocnienie i odżywienie ich.

Miód

Enzymy i przeciwutleniacze, jakie zawiera naturalny miód pszczeli regenerują osłabione skórki. Co więcej, tworzą barierę ochronną, co pomaga na infekcje oraz na schorzenie, jakim jest zanokcica.

Sposób zastosowania

  • Wetrzyj dużą ilość miodu w obszary zajęte stanami zapalnymi. Pozostaw na co najmniej 30 minut.
  • Następnie wypłucz zimną wodą i powtórz aplikację codziennie.

4. Napar z tymianku

Przeciwzapalne właściwości tymianku doskonale przyśpieszają proces leczenia, gdy pojawia się zanokcica. Co więcej, roślina ta doskonale chroni skórę przed różnego rodzaju infekcjami.

Regularne stosowanie naparu z tymianku wzmacnia tkanki skórne i pomaga utrzymać skórę nawilżoną. Dzięki temu unikniemy wrastania paznokci.

Sposób zastosowania

  • Przygotuj mocny napar z rumianku i zanurz w nim palce na około 10 minut.
  • Powtarzaj kurację codziennie.

5. Mąka migdałowa

Kwasy tłuszczowe i białka roślinne zawarte w mączce migdałowej działają doskonale jako nawilżacze i czynniki regenerujące skóry, na której pojawiła się zanokcica.

Mąka migdałowa

Możesz nakładać ją jako środek złuszczający. Zmniejsza to stężenie martwych komórek naskórka i ułatwia usunięcie stanów zapalnych. Zmniejsza to bolesność.

Sposób zastosowania

  • Zwilż nieco mąki migdałowej wodą. Następnie wetrzyj mieszankę w paznokcie i opuszki palców wykonując przy tym delikatny masaż okrężnymi ruchami.
  • Pozostaw na 15 minut, a następnie spłucz.
  • Stosuj tę kurację 2 lub 3 razy w tygodniu.

6. Marchew

Maseczka z marchwi dostarcza skórze cennych składników odżywczych. Pomaga to wyeliminować martwe komórki naskórka. Pomaga to uniknąć schorzenia, jakim jest zanokcica.

Marchewka zawiera wysoki poziom beta-karotenu i niezbędne minerały. Ich wchłanianie przyśpiesza gojenie się ran i regenerację tkanek skórnych.

Sposób zastosowania

  • Zagotuj marchewkę i – gdy już zmięknie – zgnieć ją widelcem aż uzyska konsystencję puree.
  • Nałóż maseczkę na palce i pozostaw na około 20 minut.
  • Wypłucz.
  • Powtarzaj kurację 3 razy w tygodniu.

7. Cytryna

Ten łatwo dostępny i niezwykle powszechny owoc może wywołać na skórze nieprzyjemne pieczenie. Warto jednak wytrzymać te dolegliwości, ponieważ przeciwutleniające i antybakteryjne właściwości mogą przynieść wielką ulgę gdy pojawiają się infekcje skórne i zanokcica.

Cytryna

Właściwości, jakie kryje w sobie cytryna doskonale regeneruje zniszczoną skórę, kontrolując stany zapalne i pieczenie.

Sposób zastosowania

  • Potnij cytrynę na połówkę i wetrzyj na zajęte infekcją obszary ciała.
  • Pozostaw na około 10 minut, a następnie wypłucz.
  • Używaj w godzinach nocnych, ponieważ cytryna w kontakcie ze słońcem może powodować powstawanie plam na skórze.
  • Powtarzaj kurację 3 razy w tygodniu.

8. Sól morska

Przeciwzapalne i antybiotyczne właściwości soli morskiej mogą pomóc nam poczuć ulgę, gdy pojawi się zanokcica bądź wrastające paznokcie.

Składnik ten jest idealny aby zmiękczyć twardą skórę, nagniotki i usunąć martwą skórę gromadzącą się w okolicach paznokci.

Sposób zastosowania

  • Umieść pół szklanki soli morskiej w pojemniku z letnią wodą i zanurz nogi lub ręce na około 20 minut.
  • Powtórz czynność 3 razy w tygodniu.

Czy doskwierają Ci jakieś choroby paznokci? Koniecznie więc zastosuj podane przez nas metody. Najlepiej uczyń je częścią codziennej rutyny dbania o Twoją urodę i zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.