Zakażenie dróg moczowych: najlepsze sposoby leczenia

Zażywanie antybiotyków to nie jest jedyny skuteczny sposób na wyleczenie infekcji dróg moczowych. Warto wiedzieć o tym, że istnieje także kilka innych przydatnych opcji, które nie wymagają recepty od lekarza, a które na dodatek można przygotować zastosować w domowym zaciszu.
Zakażenie dróg moczowych: najlepsze sposoby leczenia
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zakażenie dróg moczowych może wystąpić w dowolnej części układu moczowego. Może ono objąć na przykład nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową.

O pewnym szczęściu w nieszczęściu można mówić jednak z uwagi na fakt, że zakażenie dróg moczowych w przeważającej większości przypadków obejmuje jedynie dolną, końcową część układu moczowego (czyli pęcherz moczowy i cewkę moczowej).

Kobiety mają o wiele większą szansę na „złapanie” infekcji dróg moczowych niż mężczyźni z uwagi na pewne specyficzne uwarunkowania związane z budową anatomiczną. Tego rodzaju zakażenia mogą mieć jednak bardzo bolesne i nieprzyjemne objawy, niezależnie od płci osoby chorej.

Objawy wskazujące na zakażenie dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych nie zawsze wykazuje te same konkretne objawy lub oznaki. Niezależnie od tego zawsze warto zwrócić szczególną uwagę na następujące dolegliwości i symptomy:

Ból w dolnej części brzucha spowodowany przez zakażenie dróg moczowych
  • Częsta, silna i uporczywa potrzeba oddawania moczu.
  • Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.
  • Zauważalnie mniejsze ilości wytwarzanego moczu.
  • Twój mocz ma raczej mętny wygląd.
  • Czerwony lub jasny, wręcz różowy mocz – to oznaka tego, że w Twoim moczu występuje krew.
  • Silny, nieprzyjemny zapach (ogólnie rzecz biorąc zauważalnie inny, niż zwykle).
  • Ból w okolicach miednicy ( kobiety mogą odczuwać ten ból w samym centrum miednicy i wokół ich kości łonowej).

Najczęstsze przyczyny infekcji dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych zwykle pojawia się wtedy, kiedy określony rodzaj bakterii przedostanie się do Twoich dróg moczowych przez cewkę moczową i zaczyna się następnie rozmnażać w Twoim pęcherzu. I chociaż układ moczowy jest przygotowany na potrzeby zwalczania zagrożeń w postaci tych mikroskopijnych najeźdźców, czasami jego system obronny może zawieść.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze przyczyny, dla których możesz „złapać” zakażenie dróg moczowych:

  • Infekcja pęcherza moczowego (zapalenie pęcherza). W większości przypadków tego typu zakażenie dróg moczowych wywoływane jest przez bakterię o nazwie „escherichia coli, która jest drobnoustrojem powszechnie występującym w ludzkim systemie żołądkowo-jelitowym. Czasami jednak winowajcami choroby mogą być także inne rodzaje bakterii.
  • Współżycie seksualne. Stosunki seksualne mogą doprowadzić do zapalenia pęcherza moczowego, ale niekoniecznie oznacza to, że musisz być osobą bardzo aktywną seksualnie, aby narazić się na takie niebezpieczeństwo.
  • Budowa anatomiczna. Wszystkie kobiety są o wiele bardziej od mężczyzn podatne na zapalenie pęcherza moczowego ze względu na swoją budowę anatomiczną przekładającą się na znacznie mniejszą odległość pomiędzy ujściem cewki moczowej oraz odbytu.
  • Co więcej, długość cewki moczowej, czyli odcinka pomiędzy jej ujściem, a początkiem w pęcherzu jest znacznie krótsza, niż u mężczyzn, co ułatwia bakteriom podróż „w górę” cewki, aż do pęcherza.
  • Infekcja cewki moczowej. Zapalenie cewki moczowej może wystąpić wtedy, gdy bakterie przenoszą się z odbytu do cewki moczowej.

Najbardziej zalecane sposoby leczenia i uchronienia się przed tą chorobą i jej dolegliwościami

Antybiotyki są pierwszym wyborem jako metoda leczenia w sytuacji, gdy dopadnie Cię zakażenie dróg moczowych. W wielu przypadkach objawy choroby znikają samoistnie zaledwie kilka dni po zażyciu tego leku.

Jednak zażywanie antybiotyków nie jest jedyną opcją leczenia infekcji dróg moczowych.

W rzeczywistości istnieją pewne naturalne środki zaradcze, które można wykonać w domowym zaciszu i które nie wymagają żadnej recepty. Co więcej, możesz stosować opisane poniżej sposoby i środki razem z kuracją zalecaną przez Twojego lekarza.

?1. Pij duże ilości wody

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinniśmy zrobić, gdy dopadło nas zakażenie dróg moczowych, jest picie dużych ilości wody. Woda pitna pomaga wyeliminować bakterie, które powodują infekcję i przyśpiesza cały proces powrotu do zdrowia.

Nalewanie wody do szklanki

2. Zwiększ spożycie witaminy C

Spożywanie dużych ilości produktów spożywczych o wysokiej zawartości witaminy C jest niezwykle ważne w sytuacji, gdy „złapałeś” zakażenie dróg moczowych. Wynika to z tego, że witamina ta powoduje, że Twój mocz staje się zauważalnie bardziej kwaśny. Powoduje to zatrzymanie rozwoju bakterii w Twoim układzie moczowym.

Suplementy diety zawierające witaminę C mogą być również niezwykle przydatnym środkiem, jeśli chorujesz na aktywne zakażenie dróg moczowych.

3. Wyeliminuj substancje podrażniające drogi moczowe ze swojej diety

Kofeina, alkohol, ostre potrawy, nikotyna, napoje gazowane i sztuczne słodziki mogą dodatkowo podrażniać pęcherz moczowy. To stanowi poważną przeszkodę dla Twojego organizmu w procesie szybkiej regeneracji.

Rezygnacja z piwa jeśli chorujesz na zakażenie dróg moczowych

Postaraj się więc wyeliminować ze swojej diety wymienione powyżej produkty. Zastąp je alternatywami w postaci zdrowej żywności zawierającej spore ilości węglowodanów, bogatej w błonnik i ogólnie takiej, która jest zdrowa dla Twojego organizmu.

4. Jak najczęściej oddawać mocz starając się opróżnić pęcherz

Za każdym razem, gdy opróżniasz pęcherz, nawet jeśli jest to tylko niewielka ilość moczu, pozbywasz się sporej liczby bakterii, które powodują zakażenie dróg moczowych.

5. Rozważ zastosowanie domowej roboty środków i produktów wspomagających leczenie

Poniżej prezentujemy kilka produktów, które zapewne masz w swojej kuchni, a które bez wątpienia okażą się nieocenioną pomocą w przypadku infekcji dróg moczowych.

Proszek do pieczenia (soda oczyszczona)

Jeśli nie będziemy szybko i sprawnie leczyć zakażenia dróg moczowych, rozmnażające się w pęcherzu bakterie mogą w efekcie zainfekować Twoje nerki, co w efekcie może przemienić się w znacznie poważniejszy problem natury zdrowotnej.

Soda oczyszczona

Aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się, wymieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody, a następnie wypij. Pozwoli Ci to stymulować proces leczenia infekcji. Soda oczyszczająca neutralizuje kwas w moczu i przyspiesza regenerację w trakcie choroby.

Żurawina

Sok z żurawiny zapobiega infekcjom dróg moczowych, hamując proces namnażania się bakterii powodujących infekcje pęcherza moczowego.

Żurawina ma również lekki efekt antybiotyczny. Wypicie ok. 100 ml soku z żurawiny dziennie może pomóc Ci w utrzymaniu bakterii z dala od Twojego pęcherza moczowego, przez co zakażenie dróg moczowych przestanie Ci spędzać już sen z powiek.

Jeśli jednak masz wrażenie, że mogłeś zarazić się tymi bakteriami na przykład z uwagi na kontakty seksualne lub jeśli już masz zakażenie dróg moczowych, spróbuj wypijać co najmniej 2 do 4 szklanek soku z żurawiny dziennie.

Dodaj także garść tych pysznych owoców do swoich płatków śniadaniowych.

Ananas

Regularne jedzenie ananasa to wspaniały sposób na leczenie infekcji dróg moczowych. Bromelina jest enzymem występującym w dużych ilościach w tych owocach. Spożywanie jej wraz ze standardową kuracją w postaci serii antybiotyków pomoże Ci wyleczyć zakażenie dróg moczowych szybko i sprawnie.

Ananas

Pamiętaj jednak, że powinieneś poinformować swojego lekarza o wszystkich naturalnych lekach, z których korzystasz, jak również o jakimkolwiek innym rodzaju rośliny lub leku. Jest to niezbędne, ponieważ skutki uboczne lub interakcje między lekami i naturalnymi produktami mogą czasami być niebezpieczne.

Warto więc dmuchać na zimne, tak na wszelki wypadek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aydin, A., Ahmed, K., Zaman, I., Khan, M. S., & Dasgupta, P. (2015). Recurrent urinary tract infections in women. International Urogynecology Journal. https://doi.org/10.1007/s00192-014-2569-5
  • Kabbani, M., & Kramer, M. (2014). Urinary tract infection (uti). In Urology at a Glance. https://doi.org/10.1007/978-3-642-54859-8_32
  • Beetz, R. (2003). Mild dehydration: A risk factor of urinary tract infection? European Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1038/sj.ejcn.1601902
  • Ochoa-Brust, G. J., Fernández, A. R., Villanueva-Ruiz, G. J., Velasco, R., Trujillo-Hernández, B., & Vásquez, C. (2007). Daily intake of 100 mg ascorbic acid as urinary tract infection prophylactic agent during pregnancy. Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica.                                                      https://doi.org/10.1080/00016340701273189
  • Zafriri, D., Ofek, I., Adar, R., Pocino, M., & Sharon, N. (1989). Inhibitory activity of cranberry juice on adherence of type 1 and type P fimbriated Escherichia coli to eucaryotic cells. Antimicrobial Agents and Chemotherapy.   https://doi.org/10.1128/AAC.33.1.92
  • Pinzón-Arango, P. A., Liu, Y., & Camesano, T. A. (2009). Role of Cranberry on Bacterial Adhesion Forces and Implications for Escherichia coli– Uroepithelial Cell Attachment. Journal of Medicinal Food.             https://doi.org/10.1089/jmf.2008.0196

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.