Wzdęcia - dlaczego nie możesz się ich pozbyć

Czy cierpisz na nieustanne wzdęcia? Jeśli gazy pojawiają się u ciebie bez względu na dietę, jaką stosujesz, wypróbuj naturalny napar i skonsultuj się z lekarzem.
Wzdęcia - dlaczego nie możesz się ich pozbyć

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2019

Wzdęcia to jeden z najbardziej niekomfortowych i denerwujących aspektów procesu trawienia. Występują one z różnych powodów, ale najważniejszym z nich jest dieta, jaką stosujesz. Ogólnie rzecz biorąc, wzdęcia są problemem raczej ze względu na konwenanse społeczne.

Gazy muszą w którymś momencie się wydostać i to ten właśnie moment jest problematyczny.
Chyba każdemu zdarzyło się być na spotkaniu ze znajomymi lub w gronie rodziny i cierpieć z powodu dręczących gazów.

Jeśli znowu ci się to przytrafi, możesz sięgnąć po odpowiedni napar, na przykład z mięty. Ważne jest jednak przede wszystkim unikać produktów, które wywołują wzdęcia.

1. Jakie produkty powodują wzdęcia?

Po pierwsze, musisz wiedzieć jakiego rodzaju produkty przyczyniają się do powstawania gazów, abyś mógł ich unikać.

Nie każdy produkt działa tak samo na każdą osobę. Zależy to bowiem od tolerancji układu pokarmowego danego człowieka.

Dlatego też musisz obserwować reakcje swojego organizmu na różne potrawy i składniki, aby móc unikać ich spożywania w sytuacjach, w których wzdęcia byłyby niepożądane.

W przypadku niektórych osób, gazy pojawiają się po spożyciu roślin strączkowych, a u innych wtedy, kiedy jedzą na przykład ziarna lub warzywa liściaste.

Kawa

Choć każdy z nas reaguje inaczej na różne produkty, to najczęściej wzdęcia pojawiają się, kiedy spożywamy:

  • Kawę
  • Rośliny strączkowe (ciecierzycę, soczewicę, groszek itp.)
  • Ostre potrawy, np. te przyprawione chili lub curry
  • Potrawy o wysokiej zawartości tłuszczu
  • Napoje gazowane i alkoholowe
  • Produkty zawierające laktozę, włącznie z jogurtami
  • Orzechy i niektóre owoce (jabłka, banany, brzoskwinie, winogrona)

2. Wzdęcia po szybkim zjedzeniu posiłku

Jedną z przyczyn występowania gazów jest zbyt szybkie spożywanie posiłków. Pamiętaj, że jest to bardzo niezdrowy nawyk i że należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na spokojne przeżuwanie każdego kęsa.

Wzdęcia występują często u osób, które jedzą zbyt szybko, mają napady lękowe lub żyją w nieustannym stresie. Nagromadzenie gazów może się objawiać wzdęciami, czkawką lub odbijaniem się.

Staraj się zwracać uwagę nie tylko na to, co jesz, ale również jak to jesz. Daj sobie i organizmowi czas na spokojne zjedzenie i strawienie posiłku.

Wyznacz odpowiednią ilość czasu na przerwę obiadową i traktuj ją jak świętość. Nikt w tym czasie nie powinien ci przeszkadzać ani cię niepotrzebnie stresować czy poganiać.

3. Zażywanie leków a wzdęcia

Niektóre leki blokują produkcję enzymów trawiennych, przez co mogą wystąpić u ciebie gazy.

Jeśli zaczynasz jakąś kurację farmakologiczną, zwróć od początku uwagę na to, czy rozpoczęcie zażywania leków nie zbiegło się w czasie z pojawieniem się wzdęć.

Leki mogą powodować wzdęcia

W przypadku wystąpienia gazów, porozmawiaj a lekarzem i zapytaj czy problem ten może się wiązać z przepisanymi lekami. Być może wystarczy zmienić rodzaj leku i problem sam zniknie.

Pamiętaj jednak, że w żadnym wypadku nie powinieneś przerywać leczenia tylko ze względu na wystąpienie tego efektu ubocznego. Zawsze najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem.

4. Nieprawidłowa praca jelit

Choć wzdęcia najczęściej są wywołane nieodpowiednią dietą, warto również zwrócić uwagę na to, jak często one występują.

Czasem bowiem gazy są jedną z pierwszych oznak jakichś nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego. Jednym z najczęstszych schorzeń w tym zakresie jest zespół jelita drażliwego.

W jego przypadku, organizm wykazuje nietolerancję całego szeregu produktów spożywczych, czemu mogą również towarzyszyć ból brzucha i mdłości.

5. Obecność bakterii w jelitach

Jedzenie jakie spożywamy przechodzi bardzo długą drogę przez układ trawienny i wydalniczy. Przechodząc z jelita cienkiego do grubego, trawiony pokarm aktywuje bytujące tam bakterie.

Wzdęcia i gazy

Na skutek aktywności tych właśnie bakterii zaczynają powstawać gazy, które się kumulują i szukają drogi wyjścia.

Co robić kiedy mam wzdęcia?

Jeśli pojawią się u ciebie wzdęcia, możesz wypróbować kilka prostych sposobów, aby szybko się ich pozbyć. Najłatwiej jest sięgnąć po napar z jednego z poniższych składników:

  • Rumianek
  • Anyż
  • Mięta
  • Imbir
  • Koper włoski

Wypróbuj wszystkie te produkty i sprawdź, który ma w twoim przypadku najbardziej skuteczne działanie.

Ewentualnie, możesz wypić łyżkę octu jabłkowego rozpuszczonego w szklance wody. Takie samo działanie ma łyżeczka sody oczyszczonej i sok z cytryny, zmieszane z wodą.

Co robić jeśli wzdęcia nie ustępują?

Jeśli wzdęcia są u ciebie chronicznym problemem i nie ustępują bez względu na zmiany w diecie, najlepiej skontaktuj się z gastroenterologiem.

Tylko specjalista może dać odpowiednią diagnozę po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednich badań.

Nie zwlekaj jednak i nie ignoruj tego problemu, gdyż długotrwale utrzymujące się wzdęcia nie są naturalnym aspektem trawienia i mogą oznaczać początek problemów zdrowotnych.

Obserwuj swój organizm i to, jak reaguje na spożywane produkty. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, powiedz o tym swojemu lekarzowi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.