Wirus ebola - co warto o nim wiedzieć?

Gorączka krwotoczna Ebola jest jedną z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Bardzo często kończy się zgonem, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej, aby móc jej zapobiec.
Wirus ebola - co warto o nim wiedzieć?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Okres inkubacji wirusa ebola od momentu zakażenia do chwili wystąpienia pierwszych objawów trwa od 2 do 21 dni. W ostatnich miesiącach głośno było w mediach na temat choroby zwanej gorączką krwotoczną ebola. Nie jest to nowa choroba. Po raz pierwszy zetknięto się z nią w 1976 roku podczas jej śmiertelnej epidemii.

Czy znasz ten wirus? Jeśli nie, nie przejmuj się. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na jego temat: skąd się bierze, jakie wywołuje objawy, itd.

Wirus ebola – co to takiego?

Gorączka krwotoczna ebola to choroba zakaźna wywoływana przez wirus ebola u ludzi i naczelnych. Nazwa wirusa pochodzi od nazwy afrykańskiej rzeki Ebola w Zairze.

Wirus ebola należy do rodziny jednowiciowców RNA o nazwie Filoviridae. Warto zaznaczyć, że istnieje pięć serotypów wirusa ebola: Ebola-Zaire, Ebola-Ivory Coast, Ebola-Sudan, Ebola-Bundibugyo oraz Ebola-Reston. Ostatni może być patogenny dla innych naczelnych poza ludźmi.

ebola

Rozprzestrzenianie się wirusa

Śmiertelność w przypadku zakażenia wirusem ebola jest bardzo wysoka, ponieważ działa z niezwykłą szybkością, a miejsca zakażenia mogą być od siebie znacznie oddalone.

Zakażenie najczęściej następuje w wyniku kontaktu z zainfekowanym zwierzęciem, żywym lub martwym: niektórymi gatunkami nietoperzy, małp i antylop. Natomiast zakażenie z człowieka na człowieka przenosi się drogą kropelkową poprzez kontakt z krwią, tkankami lub płynami ustrojowymi zakażonej osoby.

Do zakażenia może również dojść poprzez bezpośredni kontakt ze skażonym sprzętem medycznym, na przykład strzykawkami. Warto również wspomnieć o zakażeniu szpitalnym, czyli że wirusem tym można się zarazić w ośrodku zdrowia lub w szpitalu.

Niedawno w mediach głośno było o takich przypadkach. Wiele osób zaraziło się tym śmiercionośnym wirusem w ośrodkach zdrowia na kontynencie afrykańskim. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci są przyjmowani i badani bez użycia odpowiednich masek ochronnych, fartuchów czy specjalnych rękawic.

wirus ebola

Wirus ebola – co warto o nim wiedzieć?

Gorączka krwotoczna to choroba, której należy się bać. Dlaczego? Ponieważ jej wykrycie jest stosunkowo trudne i zwykle udaje się wtedy, kiedy już jest za późno.

Poniżej przedstawiamy serię przydatnych informacji, które warto zapamiętać.

Śmiertelność w przypadku wirusa ebola wynosi 90%

Od momentu, gdy po raz pierwszy zetknięto się z gorączką krwotoczną ebola, pojawiło się ponad dwadzieścia kolejnych ognisk epidemiologicznych oraz kilka pojedynczych, odizolowanych od siebie przypadków zakażenia tym wirusem. W niektórych przypadkach śmiertelność dochodziła do około 90%.

Wirus może pozostawać aktywny w męskim nasieniu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że mężczyźni wyleczeni z gorączki krwotocznej mogą przekazywać wirusa wraz z nasieniem do 7 tygodni od momentu wyleczenia.

Objawy zakażenia

Najwcześniejszymi objawami eboli są: gorączka, skrajne zmęczenie, bóle mięśni, ból głowy i ból gardła. Następnie pojawiają się: wymioty, biegunka, wysypka, niewydolność nerek, a w wielu przypadkach również zewnętrzne i wewnętrzne krwotoki.

Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza oraz – jeśli to możliwe – unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa.

Okres inkubacji wirusa

Szacuje się, że okres inkubacji wirusa od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby trwa od 2 do 21 dni. W związku z podobieństwem do objawów innych chorób, jedynym sposobem na postawienie poprawnej diagnozy jest wykonanie specjalnych badań i analiz laboratoryjnych.

Zapobieganie i leczenie

Obecnie nie istnieje na rynku żadna szczepionka przeciw temu wirusowi. Nadzieją napawają liczne badania i rozmaite testy – na razie są one jednak na etapie czysto eksperymentalnym.

Natomiast jeśli chodzi o leczenie, również nie wynaleziono dotychczas żadnego specyficznego leku zwalczającego tę chorobę. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest doustne podawanie roztworów elektrolitów lub płynów metodą dożylną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.