Walka o miłość – Czy zawsze warto?

· Maj 1, 2018
Jeżeli w związku tylko jedna osoba walczy o pozostanie razem, a druga nie podejmuje żadnego wysiłku, staje się jasne że nie ma on przyszłości i należy z niego zrezygnować jak najprędzej.

Walka o miłość pozostanie razem może brzmieć bardzo romantycznie. Kiedy jednak w związku dochodzi do takiej sytuacji, czy walka o miłość, której przyszłość jest tak niepewna ma sens?

Aby dojść prawdy, warto jest zastanowić się co jest źródłem kłopotów w związku i w jaki sposób walczymy o utrzymanie związku. Być może doświadczasz przemocy ze strony partnera, ale trwasz w związku mimo to i nie chcesz go zakończyć.

Czy zawsze walka o miłość i pozostanie razem ma sens? Wiele osób uważa, że miłość nie powinna być stałym borykaniem się z problemami. Miłość to coś, co tworzymy dzień za dniem a obie strony są równie zaangażowane.

Gdy pojawia się potrzeba walki o związek staje się jasne, że coś jest nie tak, jednak ciężko jest się do tego przyznać. Próbujemy zburzyć ścianę, która wyrosła między nami.

Walka o miłość to często spory wysiłek

Ważne jest pamiętać, że walka o miłość i utrzymanie związku to ogromna strata energii. Wkładasz cały swój czas i wysiłek w związek który być może nie przetrwa. Możliwe że kończyliście związek a potem wracaliście do siebie wiele razy. Jesteście więc w tak zwanym związku z przerwami.

Zdarza się, że partner mieszka daleko i nie zanosi się na żadną zmianę. Walczysz jednak i bijesz głową w mur, wciąż beznadziejnie czekasz. Choć z pewnością jesteś w stanie zakończyć walkę by pozostać razem, jest to coś co prawie każdy kiedyś zrobił i wiesz dokładnie dlaczego ty też to robisz.

walka o miłość, Kobieta smutna obok partnera

Miłość zdaje się usprawiedliwiać prawie wszystko i istnieje przemożne przekonanie z tym związane: mamy walczyć i wytrwać w miłości. Tylko czy to jest prawda?

Zobacz także: Toksyczna miłość boli – Rozpoznaj ją i uciekaj

To zależy. Jeżeli para jest w tak zwanym związku z przerwami i gdy schodzi się ze sobą po raz kolejny i znowu trwa to jedynie kilka miesięcy, kiedy w końcu zdają sobie sprawę, że dynamika tego związku zawsze będzie wyglądać podobnie?

Jeżeli jest to związek na odległość i nie wygląda na to, że to się kiedykolwiek zmieni, jak długo obie strony będą trwać w nierealnym oczekiwaniu na lepsze?

„Kiedyś młodzi ludzie musieli znieść więcej w imię związku”

To zdanie często wypowiadają osoby starsze i jest w nim sporo racji. W dzisiejszych czasach może się wydawać, że dostajemy nasz związek zamiast na niego pracować. Jednak nie zawsze tak to wygląda.

Walka o miłość i związek nigdy nie powinna być mylona z przeświadczeniem, że ” muszę zostać z partnerem który się nade mną znęca, nie szanuje i poniża” lub „zdradza mnie i muszę z tym żyć”.

Nie. Są sprawy w związku  które musimy cierpliwie znosić, ale nie znaczy to, że jedna strona ma prawo przysparzać drugiej cierpienia.

Starsza kobieta zmartwiona

Zobacz także: Miłość – nie powinna chcieć Cię zmienić

Na przykład, jeżeli jedno z was straci pracę mogą się pojawić problemy finansowe, mogą to być zbyt zbuntowane dzieci… W takich sytuacjach obie strony powinny podjąć wysiłek o wytrwanie w związku, bo życie razem toczy się dalej i pojawiają się sytuacje na które nie mamy wpływu.

Choć jesteście zakochani, są rzeczy których poświęcać nie warto

Jeżeli musicie walczyć by pozostać razem, to czas by przemyśleć czy związek jest tego wart. Jak już wspomnieliśmy, czasem związki nieuchronnie ulegają rozsypce, a my pomimo to trwamy w nim w imię miłości.

Być może zapominamy, że miłość to nie wszystko i nie załatwi nam wszystkiego. Możesz zakochać się w kimś kto cię krzywdzi, ale nie znaczy to, że musisz to znosić.

Para na ławce

Przeczytaj także:” href=”https://krokdozdrowia.com/tkwisz-zwiazku-poczucia-winy-strachu/” target=”_blank” rel=”noopener”>Tkwisz w związku z poczucia winy lub strachu?

Pamiętaj: Ty jesteś na pierwszym miejscu. To twoje szczęście jest najważniejsze i jeżeli walczysz o coś co nie jest tego warte, czas się poddać i złożyć broń.

Ponadto, musisz nauczyć się patrzeć na sprawy z większej perspektywy aby podejmować właściwe decyzje… i przede wszystkim, nie marnować wysiłku daremnie, bo koniec końców to my ponosimy za to odpowiedzialność..