Ukąszenie przez komara: co się wtedy dzieje?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy drapiesz się uporczywie z powodu ukąszenia przez komara? Odpowiemy na Twoje wszystkie pytania i wątpliwości w naszym dzisiejszym artykule.
Ukąszenie przez komara: co się wtedy dzieje?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Chociaż coś tak z pozoru nieistotnego i prostego jak ukąszenie przez komara i późniejsze drapanie powstałego w ten sposób bąbla może wydawać się zupełnie nieszkodliwe, to jednak z pewnością nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że takie zachowanie może nieść ze sobą o wiele więcej konsekwencji, niż mogło Ci się wydawać.

Według ekspertów z dziedziny entomologii z uniwersytetu na Florydzie ukąszenie przez komara jest wynikiem sytuacji, w której samice komara badają powierzchnię Twojej skóry za pomocą specjalnego narządu zwanego trąbką. Wyszukują w ten sposób naczynia włosowate biegnące tuż przy samej powierzchni skóry.

Kiedy trąbka komara wnika w skórę, owad następnie uwalnia swoją ślinę wstrzykując ją w nakłute miejsce.

Pamiętaj w tym momencie o tym, że ślina komara zawiera pewne specyficzne białka. Twój układ odpornościowy natychmiast będzie je traktował jako substancje obce i do tego niepożądane. Dlatego właśnie Twój organizm zareaguje tak agresywnie na ukąszenie przez komara.

Natychmiast w miejscu ugryzienia rozpocznie się reakcja obronna, której efekty możesz wkrótce potem zobaczyć na własne oczy. Ukąszone miejsce stanie się zaognione i zacznie Cię mocno swędzieć.

Zwykle ma to miejsce po jednym lub dwóch dniach od ugryzienia. Ale oprócz samego swędzenia ukąszenie przez komara może również wywołać reakcję alergiczną lub nawet zakażenie. Aby dowiedzieć się, czy ukąszenie przez komara może doprowadzić do czegoś innego, niż tylko niegroźne, lecz dokuczliwe swędzenie, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • Uczucie pieczenia lub swędzenia pojawia się w momencie, gdy Twoja skóra uwalnia substancję zwaną histaminą. Pomaga ona w walce z potencjalnie nieszkodliwymi, lecz jednocześnie niepożądanymi substancjami. Jak na przykład właśnie śliną komara.
  • Wytwarzanie histaminy powoduje także obrzęk naczyń krwionośnych wokół ugryzionego miejsca, powodując powstanie charakterystycznego guza, czy też bąbla. Podrażnia również nerwy i powoduje w ten sposób ten znienawidzony przez wszystkich, uporczywy świąd.

Kiedy ukąszenie przez komara jest czymś więcej niż tylko samym ugryzieniem?

Jeśli ukąszenie przez komara spowoduje nie tylko swędzenie, ale także dodatkowo zaczniesz czuć się obolały i zmęczony, to jest to sygnał ostrzegawczy. Zwróć także uwagę na obecność opisanych poniżej objawów.

Jeśli dostrzeżesz u siebie jeden lub więcej z nich, najlepiej będzie udać się z wizytą do swojego lekarza. Tylko on będzie w stanie ustalić, czy to było tylko nieszkodliwe ugryzienie, czy jednak coś, co wymaga więcej uwagi z Twojej strony.

Drapanie

Opisane wyżej objawy, na które należy zwracać uwagę, są następujące:

  • Zmęczenie
  • Gorączka
  • Złe samopoczucie
  • Bóle głowy
  • Wysypka
  • Ogólny dyskomfort
  • Zapalenie gardła

Dlaczego komary kąsają ludzi?

Według wyników najświeższych badań naukowych komary są w stanie wykryć obecność potencjalnej ofiary z odległości 50 metrów. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na obecność dwutlenku węgla emitowanego podczas wydechu z płuc. Ten sygnał wyzwala w komarach impuls do poszukiwania ofiary.

Sygnał ten nie doprowadzi jednak komara bezpośrednio do Ciebie. Ułatwi mu on jednak zlokalizowanie potencjalnych źródeł pożywienia. Komar będzie uważnie śledził kierunek, z którego pochodzi dwutlenek węgla, a także wiatr.

A wszystko po to, by zidentyfikować Twoje dokładne położenie. Krótko mówiąc, komar jest zawsze bardzo uważny podczas lotu.

Komar

W miarę zbliżania się do celu ocenia on wszystkie możliwe źródła pożywienia. Jeśli nie wykryje dalszych wskazówek, które identyfikują Cię jako człowieka, będzie kontynuował wyszukiwanie, aż do skutku.

Komar może ze stuprocentową dokładnością wykryć osobę ludzką z odległości około 10 metrów. Jednak tylko z odległości około dwóch metrów jest w stanie wyczuć ciepło Twojego ciała. To wtedy pojawiają się inne istotne dla niego czynniki, takie jak wilgotność i zapach.

Następnie komar szuka miejsca do wylądowania na powierzchni Twojego ciała. Najlepiej nadają się do tego takie obszary, jak stopy czy kostki. Kiedy znajduje się około dwóch centymetrów od Twojej skóry, możesz być pewien, że on już doskonale wie, że jesteś interesującym go człowiekiem. Oznacza to, że za moment czeka Cię ukąszenie przez komara.

Jak można się ochronić przed komarami

Istnieje kilka opcji, które mogą Ci pomóc uniknąć ukąszeń ze strony komarów. Niektóre biochemiczne repelenty, takie jak cytronella, są bardzo skuteczne. Dzieje się tak dlatego, że nie mają one zbyt silnego zapachu i nieprzyjemnych skutków ubocznych jak inne repelenty. A przy tym są wystarczająco skuteczne, by być użytecznymi.

Repellent

Naturalny środek odstraszający, taki jak olejek eukaliptusowy z cytryną (naukowcy określają go jako para-menthane-3,8-diol lub PMD), może również działać wystarczająco dobrze w większości przypadków. Jest sprzedawany w sklepach pod komercyjną nazwą Citridiol. Pamiętaj jednak o tym, że jego stosowanie nie jest zalecane dla dzieci w wieku poniżej trzech lat.

Innym dobrym naturalnym rozwiązaniem do walki z denerwującym komarem jest połączenie kilku składników naraz. Jeśli na przykład dodasz 5% DEET (N-dietylo-meta-toluamidu) do olejku waniliowego lub cytronelowego, zwiększysz znacząco skuteczność swojego repelentu.

Dodatkową zaletą jest to, że ma on także inne korzystne właściwości dla Twojej skóry. A korzystanie z niego nie niesie ze sobą skutków ubocznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kulthanan K, Wongkamchai S, Triwongwaranat D. Mosquito allergy: clinical features and natural course.
    J Dermatol 2010;37:1025-1031.
  •  Peng Z, Simons FER. Advances in mosquito allergy. Curr Opin Allergy Clin Immunol 2007;7:350-354.
  • Díaz-González SN, Arias-Cruz A, Sedó-Mejía G, RojasLozano A y col. Prevalencia de reacciones secundarias
    por picadura del mosquito Aedes aegypti en el Centro Regional de Alergia e Inmunología Clínica del Hospital Universitario, Monterrey, Nuevo León. Alerg México 2010;57:37-43.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.