Suche oczy - 6 alternatywnych i naturalnych metod leczenia

Ćwiczenia oczu i masaże okolic oka są bardzo skutecznym sposobem na zwalczanie suchości oczu. Musimy również prawidłowo się nawadniać, zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz.
Suche oczy - 6 alternatywnych i naturalnych metod leczenia

Ostatnia aktualizacja: 30 maja, 2020

Suche oczy to bardzo irytujący problem, który może powodować swędzenie i podrażnienie. Najlepsze do zapewnienia niezbędnego nawodnienia od wewnątrz są odpowiednie pokarmy. Możemy jednak użyć też innych bardzo skutecznych naturalnych rozwiązań.

Dlatego w tym artykule pokażemy Ci 6 alternatywnych i domowych środków, które pomogą w złagodzeniu dolegliwości, jeśli masz suche oczy. Nie tylko zauważysz znaczną poprawę, ale Twoje spojrzenie będzie świetliste przez cały dzień.

6 domowych sposobów na suche oczy

1. Ruchy oczu

W niektórych przypadkach suchość oczu jest spowodowana napięciem twarzy, które znacząco wpływa na oczy. Brak mrugania powiekami i sztywność mięśni utrudniają naturalne nawadnianie, którego potrzebujemy, aby odpowiednio zadbać o nadmiernie suche oczy.

Istnieją jednak ćwiczenia, dzięki którym suche oczy będą lepiej nawodnione. Poznaj niektóre z nich:

  • Często mrugaj, zwłaszcza gdy spędzasz dużo czasu przed ekranem.
  • Co jakiś czas zamknij mocno oczy na kilka sekund a potem rozluźnij je.
  • Do wykonywania kilka razy dziennie: patrz we wszystkich kierunkach bez poruszania głową (góra i dół, z boku na bok i po przekątnej).
  • Od czasu do czasu spójrz na czubek nosa przez kilka sekund. W ten sposób ćwiczymy niezwykłą muskulaturę gałki ocznej.

2. Automasaż twarzy

Innym sposobem na zwalczanie napięć na twarzy i w okolicach oczu jest automasaż. Dzięki niemu pobudzamy krążenie w mięśniach twarzy i zwiększamy nawodnienie oczu.

Pomysły na automasaż:

  • Naciskaj kilka razy kości policzkowe palcami ułożonymi poziomo.
  • Masuj skronie zataczając kręgi.
  • Poszczyp brwi.
  • Naciskaj punkt po punkcie wokół oczu, podążając ścieżką brwi i kości policzkowych.
  • Głaszcz delikatnie zamknięte powieki zataczając koła wokół oczu.
Masaż oczu.

3. Ghee, czyli klarowane masło

W medycynie ajurwedyjskiej w Indiach zaleca się stosowanie ghee lub klarowanego masła, aby nawodnić i odżywić oczy lub dowolną część ciała. Chociaż wydaje się dziwne nakładanie masła jako kropli do oczu, jednak prawdą jest, że działa tak samo jak olejek.

  • Powinniśmy nakładać kroplę ghee do każdego oka rano, kiedy wstajemy i powtarzać to samo po południu.
  • Przez kilka sekund będziemy widzieli niewyraźnie. Jednak od razu zauważymy, że suche oczy są lepiej nawilżone i nasze spojrzenie się rozjaśnia.

4. Nasiona lnu

Nasiona lnu stosuje się wewnętrznie. Znane również jako siemię lniane, są bardzo skutecznym pokarmem poprawiającym produkcję naturalnych łez. Zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych omega 3 odpowiada za odżywianie oka od wewnątrz.

Aby skorzystać z tych zalet, musimy codziennie spożywać nasiona lnu. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • Mielone – należy je zawsze spożywać natychmiast, ponieważ bardzo łatwo się utleniają ze względu na wysoką zawartość tłuszczu.
  • W postaci oleju wyciskanego na zimno. Dozujemy 1 łyżkę stołową (15 ml) dziennie lub przyjmujemy w postaci kapsułek (dawka zalecana przez producenta).

Z drugiej strony, całe nasiona lnu, parzone lub namaczane są doskonałym naturalnym lekarstwem zalecanym na poprawę pracy jelit. Jeśli jednak naszym celem jest dostarczenie organizmowi zawartych w nich składników odżywczych, musimy je spożywać na jeden z wyżej wymienionych sposobów.

Nasiona lnu.

5. Świetlik

Świetlik jest rośliną par excellence dla oczu, dzięki bogactwu witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które korzystnie wpływają na suche oczy:

  • Roślina ta zwalcza zapalenie spojówek.
  • Łagodzi swędzenie, podrażnienie i zaczerwienienie oczu.
  • Zmniejsza stany zapalne i obrzęki
  • Równoważy łzawienie i zapobiega wysuszeniu oczu.
  • Leczy jęczmień i zapalenie powiek.

Najlepiej stosować świetlik go w postaci kropli lub żelu do oczu. Może to być produkt być oparty na aktywnych składnikach rośliny lub homeopatii. Jeśli jednak zdecydujemy się na zastosowanie okładów na oczy używając naparu z świetlika, musimy uważać, aby wszystko bardzo dobrze wysterylizować.

6. Woda morska

Czy to nie prawda, że ​​łzy są słone? Możemy zrobić rodzaj domowych kropli do oczu używając wody morskiej. Jeśli rozrzedzimy ją we właściwy sposób, woda morska ma właściwości antyseptyczne i przeciwobrzękowe, które dobrze wpływają na delikatną strukturę oczu.

Woda morska.

Niezależnie od ilości kropli do oczu, które chcemy przygotować, proporcje powinny zawsze być takie same:

  • 1 część wody morskiej.
  • 2 ½ części naturalnej wody.

Zalecamy zakup wody morskiej w supermarkecie, u dietetyka lub zielarza, aby upewnić się, że pochodzi z filtra. Wszelkie materiały lub pojemniki, których używamy, powinniśmy sterylizować, aby uniknąć problemów ze wzrokiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.