Stojak na obuwie z dwóch podstawowych materiałów

Zamiast wydawać pieniądze na zakup stojaka na buty, możesz skorzystać z kilku pomysłów i materiałów, które masz w domu, aby szybko i łatwo zrobić własny stojak.
Stojak na obuwie z dwóch podstawowych materiałów

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2020

Niezależnie od tego, czy chodzi o półkę do sklepu, stoisko na wyprzedaż garażową, czy w końcu o wygodny i ładny mebel do własnego domu, stojak na obuwie może być zarówno praktyczny, jak i dekoracyjny. Czy chcesz się dowiedzieć, jak można go zrobić przy pomocy kilku prostych materiałów?

Obecnie istnieją różne kształty, rozmiary i struktury, które można wykorzystać projektując stojak na obuwie. Jest on przydatny nie tylko do prezentowania towarów w sklepie, ale może być ważnym elementem dekoracyjnym w domu, jeśli wybierzesz mniejszy model.

Ta ogromna różnorodność pomysłów, które mamy do dyspozycji, sprawia, że ​​alternatywa ich własnoręcznej produkcji jest całkowicie realna. Dzięki dwóm prostym, podstawowym materiałom, takim jak drewno i tektura, możesz zrobić własny stojak na obuwie, jeśli będziesz śledzić te proste instrukcje.

Jak zrobić drewniany stojak na obuwie

1. Tradycyjne stojaki na buty

Tradycyjne stojaki na buty to świetny pomysł na małe przestrzenie lub dla tych, którzy lubią praktyczność. Oczywiście, aby wykonać ten model, musisz mieć kilka drewnianych desek, a ponadto kilka stolarskich przyrządów i akcesoriów, takich jak śruby i śrubokręty. Jeśli możesz kogoś poprosić o pomoc, również Ci się przyda.

Liczba desek, których potrzebujesz, będzie zależeć od liczby półek lub poziomów, które chcesz utworzyć. Z drugiej strony, długość będzie zależała od przestrzeni, którą dysponujesz. Jeśli chodzi o głębokość, zalecamy około 25 centymetrów, aby pasowała do ​​wszystkich rodzajów obuwia.

Półka na buty.
  • Jeżeli masz już drewno, pierwszą rzeczą będzie wycięcie prostokątów na podpórki. Zostaną one umieszczone pionowo, aby odpowiednio oddzielić od siebie poszczególne półki.
  • Podpory powinny być umieszczone w odległości około 5 lub 6 centymetrów od końca każdej deski. Te prostokątne słupki doskonale spełniają funkcję oddzielenia półek. Dzięki tej strategii można zbudować wielokondygnacyjny stojak na obuwie.
  • Zamiast ustawiania wsporników pionowych w jednej linii, zaleca się umieszczenie ich z przesunięciem kilku centymetrów między każdym poziomem. Aby stojak wyglądał bardziej atrakcyjniej, nie umieszczaj zatem pionowych desek w linii prostej, ale zastosuj przesunięcie o kilka centymetrów.
  • Proces budowy stojaka jest naprawdę prosty. Umieść dwie śruby w pionie w każdym elemencie. Skręć wszystko bardzo dobrze i gotowe.

Przesunięcie pionowych elementów nie wpłynie na stabilność mebla, natomiast wprowadzi bardzo atrakcyjny efekt estetyczny.

2. Stojak na obuwie ze skrzynek

Czy wiesz, że drewniane skrzynki, takie jak po warzywach, mają wiele dodatkowych i pomysłowych zastosowań? Możesz je na przykład ponownie wykorzystać, aby zrobić bardzo oryginalny stojak na obuwie. A ponadto jest to bardzo łatwe do wykonania. Najpierw doprowadź skrzynki do odpowiedniego stanu.

To znaczy: wygładź powierzchnie drewna papierem ściernym, aby usunąć nierówności i niebezpieczne drzazgi. Jeśli będzie konieczne, wbij dodatkowe gwoździe, aby je wzmocnić, a następnie pomaluj farbą w sprayu na kolor, jaki będzie pasował do pomieszczenia.

Wskazówka: jeśli zostawisz niektóre obszary niedomalowane, uzyskasz bardzo ciekawy rustykalny efekt.

Stojak na obuwie.

Następnie ustaw je na próbę w miejscu, w którym zamierzasz umieścić stojak na obuwie. Jeśli dobrze pasują i podoba Ci się efekt, możesz przystąpić do łączenia skrzynek przy pomocy silikonu. Nałóż go na ściankach, które będą przylegać do drugiej skrzynki.

W ten sposób umocnisz konstrukcję i unikniesz wypadków przy użytkowaniu. Możesz również nałożyć trochę silikonu na tylnych ścianka, aby je przymocować ściany. Dzięki temu, konstrukcja będzie stabilniejsza.

Kolejna rekomendacja: aby uzyskać atrakcyjną i niekoniecznie jednorodną strukturę, możesz umieścić niektóre skrzynki w pionie, a inne w poziomie. Aby uzyskać miejsce na buty w pionowych skrzynkach, wygodnie będzie dodać deski, które podzielą przestrzeń i utworzą jeszcze jedną półkę.

Inne możesz zostawić bez dodatkowej półki – będą idealne na wysokie buty, takie jak na przykład kozaki.

Stojak na obuwie z kartonu

Oprócz niezawodnego drewna, tektura również może być bardzo uniwersalnym materiałem, aby zbudować stojak na obuwie. Ponadto będzie on miał kilka ciekawych struktur piramidalnych. Cały mebel będzie miał przestrzeń, w której bardzo ładnie poustawiasz buty, każdą parę osobno.

To świetny sposób na utrzymanie porządku. A zatem, będziesz potrzebować kilku rozłożonych kartonowych pudeł, trochę pociętych gazet, lakier, silikon, klej i taśmę klejącą.

Stojak na buty.

Następnie wykonaj poniższe kroki:

  • Wytnij prostokąty z kartonu o wymiarach 45 × 30 centymetrów. Zrób dwie zakładki wzdłuż krótszego boku, oddzielone o 15 centymetrów od siebie i od najbliższej krawędzi. Połącz końcówki silikonem, aby utworzyć trójkąt i zabezpiecz złącze za pomocą taśmy. Określ ilość półek, którą uznasz za konieczną.
  • Wytnij kolejny kartonowy prostokąt i utwórz trójkąt o tym samym rozmiarze. Wykonaj odpowiednią ilość, aby pokryć wszystkie trójkąty znajdujące się obok siebie. Pierwsza warstwa będzie miała podstawę trójkąta na dole, a kolejna na górze. Pamiętaj, że szerokość powinna wynosić 30 centymetrów.
  • Jeśli masz już podstawę, na której chcesz umieścić Twój stojak na obuwie, sklej trójkąty ze sobą przy pomocy silikonu, a potem przyklej całość do podstawy.
  • Na koniec użyj mieszaniny kleju i wody w równych proporcjach, aby przykleić kawałki gazet na całej powierzchni kartonu.
  • Zostaw do wyschnięcia na kilka dni. Następnie, jako ostateczny szlif, pomaluj i polakieruj na kolor, który najbardziej Ci odpowiada. Możesz również pozostawić czarno-białe gazety na widocznej powierzchni: wygląda fantastycznie!

Jak widać, stojak na obuwie można bardzo łatwo wykonać za pomocą kilku przedmiotów. Jeśli nie mamy ich w domu, to możemy szybko i łatwo je zdobyć gdziekolwiek indziej. A zatem nie czekaj dłużej i zacznij tworzyć oryginalne meble, nadając im pożądany efekt!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Krüger, Fritz. El Mobiliario popular en los países románicos.[Arcas, cofres y baúles, armarios y cómodas…]. Faculdade de letras da Universidade de Coimbra, Instituto de estudos românicos, 1963.
  • Melgarejo Belenguer, María Purificación. “De armarios y otras cosas de casas.” Feminismo/s. Vol. 17. No. 1. Publicaciones Universidad de Alicante, 2011.
  • Sanz de la Higuera, Francisco José. “Familia, hogar y vivienda en Burgos a mediados del siglo XVIII: Entre cuatro paredes, compartiendo armarios, camas, mesas y manteles.” (2002).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.