Czy rośliny w sypialni to dobry pomysł?
Na pewno kilka razy już słyszałaś, że rośliny w sypialni to nie najlepszy pomysł, ponieważ zużywają potrzebny nam tlen. Prawdą jest, że podczas procesów oddychania, które przeprowadzają w nocy, uwalniają dwutlenek węgla, co jest odwrotnością procesów fotosyntezy, które przeprowadzają w ciągu dnia, kiedy to uwalniany jest tlen.
Jednak od nocnego oddychania roślin do zabierania nam czystego tlenu jeszcze długa droga. W dzisiejszym artykule dowiesz, się czy to prawda, że spanie w pomieszczeniach, w których znajdują się rośliny, może być szkodliwe czy może jest to mit.
Poniżej znajdziesz wyjaśnienie wszystkich wątpliwości związanych z tym tematem.
Czy rośliny w domu są złodziejami tlenu?
Rośliny, które znajdują się w miejscach, w których śpimy, są mówiąc żartobliwie złodziejami tlenu, który zużywamy podczas odpoczynku. Jednak, by przeanalizować i dowiedzieć się, czy jest to prawda, czy nie, należy dokładniej przyjrzeć się i zrozumieć cykl, jaki przeprowadza roślina.
W ciągu dnia przeprowadzają one wszystkim dobrze znaną fotosyntezę. Podczas tego procesu dochodzi do wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej. Rośliny wykorzystują światło słoneczne, dwutlenek węgla i wodę i podczas tego procesu jako produkt uboczny uwalniany jest tlen.
Natomiast w nocy dochodzi do odwrotnych procesów, gdy rośliny nie mają dostępu do promieni słonecznych lub zmuszone są do korzystania ze sztucznych źródeł światła. W takiej sytuacji pobierają one tlen z otoczenia i uwalniają dwutlenek węgla. Tutaj rzeczywiście teoria się zgadza i to prawda, że absorbują one nasz tlen.
Trzeba jednak zaznaczyć, że ilość potrzebnego im pierwiastka do tego, żeby przeżyć, jest znikoma w porównaniu do tego, ile potrzebuje jej człowiek. Dlatego jedna doniczka z rośliną w pokoju nie spowoduje nagłego uduszenia lub drastycznego spadku tlenu w powietrzu.
W przeciwnym wypadku poważnym problemem byłoby dzielenie sypialni i pokoi z innymi domownikami, bo przecież człowiek absorbuje dużo więcej tlenu niż roślina.
NASA przeprowadziła eksperyment w szklarniach, gdzie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu było wyższe niż w pokoju z kilkoma roślinami. Wykazano, że nawet w tym pomieszczeniu osoby nie miały problemów z oddychaniem, ani nie odnotowano braków tlenu w powietrzu.
Dlatego umieszczenie kilku kwiatów w naszej sypialni nie wiąże się z wielkim niebezpieczeństwem. Nie tylko nam nie zaszkodzą, ale ozdobią naszą przestrzeń i pomogą się zrelaksować. Jednak jeżeli wciąż odczuwasz pewne obawy, zawsze możesz pozostawić lekko uchylone okno przed udaniem się spać.
Jakie rośliny umieszczać w pokojach?
Po sprostowaniu wierzeń, że rośliny w mieszkaniach, a szczególnie w sypialniach są szkodliwe i mogą zaburzyć procesy oddychania, również nie należy popadać w skrajność i zamieniać pokoje w amazońskie dżungle. Kilka kwiatów dla ozdoby jeszcze nikomu nie zaszkodziło!
Ogólną zasadą, jaką dobrze jest się kierować przy wyborze roślin, dotyczy wielkości liści. Najlepiej zdecydować się na gatunki o wąskich liściach. Wymagają one mniej tlenu, a także nie gromadzą tyle kurzu i zanieczyszczeń, co jest ważne szczególnie jeżeli jesteśmy alergikami. Istotne jest również, by pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania w celu sprawnej cyrkulacji i odnowy powietrza we wnętrzu.
Jeżeli Twoje mieszkanie jest ciemne i nie wchodzi do niego wiele światła umieszczanie roślin może nie być najlepszym pomysłem. Jednak jeżeli mimo to chcesz je mieć, pamiętaj o umieszczaniu doniczek w miejscach, gdzie tego światła jest dostatecznie dużo.
Roślinom również dobrze zrobi wystawienie ich na kilka godzin na świeże powietrze. Możesz wykorzystać do tego balkon, taras czy parapet okna.
Najlepsze gatunki roślin do pomieszczeń o słabym oświetleniu:
- Alokazja (Alocasia (Schott) G. Don)
- Kalatea (Calathea)
- Cissus (Cissus L.)
- Figowiec (Ficus repens)
Wszystkie powyższe rośliny są łatwe w uprawie i proste w pielęgnacji (podlewanie, nawożenie, przesadzanie). Najlepiej umieszczać je na górnych częściach mebli i półkach.
Jeżeli jesteś właścicielką dobrze oświetlonego mieszkania, możesz umieścić w nim niemal każdą roślinę, jaką zapragniesz. Pamiętaj jednak, że promienie słoneczne nie powinny padać bezpośrednio na liście, ponieważ je wypalają.
Ważna jest także temperatura pomieszczenia, szczególnie gdy pokoje są zorientowane na południe lub południowy-wschód. W takich wypadkach najlepiej zdecydować się na poniższe gatunki:
- Cyklamen perski (Cyclamen persicum Mill.)
- Cibora (Cyperus L.)
- Koleus Blumego (Plectranthus scutellarioides)
- Kordylina (Cordyline)
- Grubosz (Crassula L.)
- Dracena (Dracaena L.)
- Peperomia (Peperomia )
- Falenopsis (Phalaenopsis Blume)
- Pilea (Pilea)
- Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha)
Większość z nich będzie łatwa w uprawie pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiedni dostęp do światła słonecznego. Najlepiej ulokować je w doniczkach na górnych częściach mebli, jeżeli są niewielkich rozmiarów lub na ziemi, gdy są większe.
Dlaczego warto umieszczać rośliny w pokojach?
Choć rozwialiśmy wątpliwości co do wpływu roślina na nasze zdrowie, ale po co tak naprawdę umieszczać je w naszych mieszkaniach? Dlaczego dobrze jest się nimi otaczać?
Efekt odprężający
Piękno kolorowych kwiatów i jasnych liści napełniają nas spokojem i optymizmem. Redukują stres oraz poprawiają nastrój w chwilach smutku, a nawet zwiększają samoocenę.
Poprawa zdrowia
Oprócz tego, że korzystnie wpływają na naszą psychikę, mają zdolność do oczyszczania i rewitalizacji każdego środowiska, w którym się znajdują.
Umieszczenie roślin w pomieszczeniu, w którym śpimy, pomoże uniknąć przeziębień, złagodzi objawy astmy i zapobiegnie występowaniu niektórych chorób spowodowanych wirusami czy bakteriami.
Zachowują równowagę temperatury
Podczas upalnych letnich dni ochładzają pomieszczenie, natomiast w zimie zatrzymują ciepło. Zamiast używać klimatyzacji ustaw w pokoju kilka kwiatków. W ten sposób nie tylko udekorujesz swoją przestrzeń, ale i zaoszczędzisz kilka groszy.
Redukują hałas i szum
Aby odpowiednio wypocząć w pokój, w którym śpimy, musi być on słabo oświetlony i powinien znajdować się w tej części mieszkania, w której jest najciszej.
Umieszczając doniczki z kwiatami w pobliżu okien, zminimalizujesz dobiegające z ulicy hałasy, a te umieszczone obok drzwi zredukują szumy dochodzące z innych pomieszczeń.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Beukeboom CJ, Langeveld D, Tanja-Dijkstra K. Stress-reducing effects of real and artificial nature in a hospital waiting room. J Altern Complement Med. 2012 Apr;18(4):329-33.
- Bent S, Padula A, Moore D, Patterson M, Mehling W. Valerian for sleep: a systematic review and meta-analysis. Am J Med. 2006 Dec;119(12):1005-12.
- Gu J, Liu H, Lu H. Can Even a Small Amount of Greenery Be Helpful in Reducing Stress? A Systematic Review. Int J Environ Res Public Health. 2022 Aug 9;19(16):9778.
- Han KT, Ruan LW. Effects of indoor plants on air quality: a systematic review. Environ Sci Pollut Res Int. 2020 May;27(14):16019-16051.
- Lee MS, Lee J, Park BJ, Miyazaki Y. Interaction with indoor plants may reduce psychological and physiological stress by suppressing autonomic nervous system activity in young adults: a randomized crossover study. J Physiol Anthropol. 2015 Apr 28;34(1):21.
- Ozkaraman A, Dügüm Ö, Özen Yılmaz H, Usta Yesilbalkan Ö. Aromatherapy: The Effect of Lavender on Anxiety and Sleep Quality in Patients Treated With Chemotherapy. Clin J Oncol Nurs. 2018 Apr 1;22(2):203-210.
- Pegas PN, Alves CA, Nunes T, Bate-Epey EF, Evtyugina M, Pio CA. Could houseplants improve indoor air quality in schools? J Toxicol Environ Health A. 2012;75(22-23):1371-80.
- Wolverton, B. C., Johnson, A., & Bounds, K. Interior landscape plants for indoor air pollution abatement. 1989; NASA-TM-101766).