Resweratrol. Idealna ochrona mózgu
“Wiesz jakie lekarstwo działa na wszystko?” – Chociaż to brzmi jak początek żartu, prawdziwa odpowiedź na to pytanie naprawdę istnieje. Mogłoby się wydawać, że resweratrol – bo o nim mowa – to jakieś cudowne antidotum, na które ludzkość czekała od wieków. Zwalcza problemy układu krążenia, chroni płuca, ma potwierdzoną skuteczność w walce z rakiem, otyłością, cukrzycą, podwyższonym cholesterolem, a nawet wspomaga pracę mózgu. To nie brzmi prawdopodobnie… Przynajmniej dopóki nie wpiszesz “resweratrol “ w wyszukiwarkę, poczytasz o badaniach nad nim i zdasz sobie sprawę… że przyjmujesz go od dziecka!
Resweratrol: Czym w ogóle jest i jak działa?
Resweratrol jest fitoaleksynem; enzymem produkowanym przez rośliny do ochrony przed bakteriami i pasożytniczymi grzybami. To skomplikowany związek chemiczny, ale dla nas najważniejsze jest to, że występuje naturalnie w ostrygach, orzeszkach ziemnych, orzechach, porzeczkach, jagodach, winogronach i w jego przetworach: w winie i soku winogronowym. Widzisz? Naprawdę spożywasz go od dziecka, nie zdając sobie sprawy z jego właściwości!
Ten związek został odkryty w roku 1940. i początkowo był wykorzystywany w leczeniu chorób nowotworowych. Posiada niesamowitą zdolność kontrolowania wolnych rodników i wchodzenia w interakcję z komórkami wielu tkanek. Dzisiaj, resweratrol jest jest częstym obiektem badań, i już na poziomie eksperymentalnym okazuje się, że stymuluje szeroki wachlarz działania antynowotworowego, przeciw starzeniu się i przeciwzapalnemu. Oprócz tego ma właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniacza), dlatego szczególnie wnikliwie badamy jego działanie przeciw starzeniu się komórek (a co za tym idzie przeciw starzeniu się organizmu). Resweratrol sprzedawany jest już na całym świecie w postaci kapsułek i maści.
Środków farmaceutycznych zawierających resweratrol nie sprzedaje się jako leki, a jako suplementy diety, uzyskane w naturalny sposób poprzez suszenie skórek i nasion różnych rodzajów pszenic i innych roślin. Często można wyczytać, że resweratrol to najsilniejszy istniejący antyoksydant, który chroni od zmian nowotworowych i starzenia się komórek. Ale czy wszystko, co można wyczytać, musi być prawdą?
Garść faktów
Za fakty rozumiemy właściwości i daleko idące, niekiedy kontrowersyjne, wnioski, które nie są jedynie domysłami i interpretacjami pojedynczych badań, a które są potwierdzone przez naukowców w rzetelnych testach.
Udowodniono już, że resweratrol:
- Jest antyoksydantem (przeciwutleniaczem).
- Aktywuje obecne w różnych organizmach geny, które są odpowiedzialne za ochronę przed różnymi schorzeniami.
- Może zapobiegać nadmiarowi wydzielania estrogenu i dezaktywować geny regulowane przez estrogen, dzięki czemu zmniejsza ryzyko niektórych chorób nowotworowych.
- Ma działanie przeciwzapalne.
- Podczas eksperymentów na myszach i szczurach odnotowano działanie przeciwnowotworowe, spowalniające procesy starzenia, przeciwzapalne, eliminujące nadmiar cholesterolu i inne pozytywne działania na układ krwionośny.
- Testy w próbówkach udowodniły pozytywne oddziaływanie resweratrolu na tkanki piersi, skóry, prostaty czy narządów układu trawiennego.
- Przy wysokiej dawce, zauważalnie zmniejsza poziom cukru we krwi.
- Zwierzęta, na których testowano resweratrol, zyskiwały lepsze zdolności fizyczne.
- Uwydatnia proces utleniania kwasów tłuszczowych, powstawania mitochondriów, oddychania komórkowego i glukoneogenezy, a co za tym idzie – stanowi doskonałą ochronę układu nerwowego.
Wątpliwości
Z drugiej jednak strony, nie zawsze takie wyniki udało się zaobserwować u ludzi. Niewykluczone, że krok po kroku poznamy odpowiedzi na nurtujące nas kwestie, ale póki co – możemy jedynie biernie obserwować rozwój wydarzeń.
Obecnie trwają badania, czy resweratrol może:
- Skutecznie przeciwdziałać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Wszystko wskazuje na to, że wino (zwłaszcza czerwone) ma bardzo dobry wpływ na serce.
- Powstrzymywać starzenie się komórek mózgowych w wyniku ich utlenienia, oraz leczyć ich uszkodzenia.
- Eliminować nieprawidłowości przemiany materii i związane z nimi choroby (np. cukrzyca)
- Poprawiać jakoś życia osób starszych. Wyniki są wciąż niejasne. Domniemywa się, że leczy zniszczenia komórek spowodowane czynnikami zewnętrznymi i rozkładem dopaminy, oraz przedłuża ich żywotność.
- Pozytywnie wpływać na kondycję fizyczną człowieka, mieć działanie opóźniające procesy starzenia czy eliminować nadmiar cholesterolu.
Resweratol, idealna ochrona mózgu
No dobrze, pewnie zastanawiacie się jak to się wszystko ma do tytułu tego artykułu? Spokojnie, śpieszymy z wyjaśnieniem. Resweratrol wzmacnia i chorni jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie: mózg.
Komórki mózgowe wymagają ciągłych dostaw tlenu, by mogły funkcjonować prawidłowo i nie ulegać uszkodzeniom. Ale samo dostarczanie tlenu nie zawsze sprawia, byśmy mogli sprawniej myśleć, uczyć się czy zapamiętywać informacje. I właśnie tutaj, dzięki resweratrolowi stosowanemu w odpowiednich dawkach, możemy zwiększyć przyspieszyć dostarczanie krwi do mózgu, co spowoduje lepsze wykorzystanie zasobów tlenu w jego rejonie.
Kolejną dobra wiadomość – wyniki wielu badań pokazuję, że fitoaleksyny pomagają przeciwdziałać przyspieszonemu rozkładowi komórkowemu. Naukowcy są zdania, że resweratrol działa jak naturalna ochrona komórek mózgowych, spowalniając ich śmierć w wyniku braku tlenu (np. podczas udaru) i zapobiega uszkodzeniom DNA, a nawet wspomaga regenerację komórek mózgowych uszkodzonych w wyniku chorób chorób demencyjnych, takich jak Alzheimer. Zmniejsza także ryzyko zapadnięcia na takie choroby. Dla redaktorskiej rzetelności musimy jednak dodać w tym miejscu, że takie wyniki uzyskano póki co tylko w laboratoriach, w kontrolowanych warunkach i w dawkach o wiele większych, niż może dostarczyć nam jedzenie.
Na koniec mała rada
Wiemy już czym resweratrol jest, a czy nie jest. Niewątpliwie ma wiele właściwości wspomagających nasze zdrowie, ale nie wszystkie produkty farmaceutyczne, które go zawierają, mają udowodnione działanie. Zanim wybierzesz się do apteki, pamiętaj – dogłębne badania nie przyniosły jeszcze jednoznacznych wyników.