Przechowywanie przedmiotów w łazience - czego należy unikać

Posiadanie wszystkich rzeczy, których potrzebujesz przed, w trakcie i po prysznicu jest całkiem logiczne. Jednak warto wiedzieć, że przechowywanie przedmiotów w łazience nie jest wskazane ze względu na nasze zdrowie.
Przechowywanie przedmiotów w łazience - czego należy unikać
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2023

Przechowywanie przedmiotów w łazience niektórych przedmiotów nie wychodzi nam na dobre. Unikanie tego nawyku jest skutecznym środkiem zapobiegawczym, ze względu na specyfikę pomieszczenia.

Skoncentrowana wilgoć wpływa na skład i skuteczność substancji używanych do higieny osobistej. Poza tym ciepło ma tendencję do niszczenia materiału, z którego wykonane są niektóre części, nie wspominając już o utlenianiu, na które podatne są niektóre instrumenty higieniczne.

Poza wygodą, jaką zapewniają przybory znajdujące się w zasięgu ręki, niewystarczająca wielkość pozostałych pomieszczeń w domu jest czynnikiem wpływającym na ilość rzeczy w łazience. Warto jednak wiedzieć, które elementy należy pominąć, jeśli chodzi o przechowywanie przedmiotów w łazience.

Przechowywanie przedmiotów w łazience – czego unikać

Pośpiech, z jakim wiele osób się porusza, powoduje, że rzucają brudne ubrania na klapę sedesu lub na podłogę. Sedes to również realna opcja na postawienie szamponu i odżywki, jeśli w strefie prysznica nie ma półek. Oba te działania są błędem.

Według Journal of Applied Microbiology czystość w łazience minimalizuje możliwość przenoszenia patogenów i kontroluje zapachy. Pomieszczenie to jednak najczęściej jest zamknięte, a wentylacja jest słaba. Jednocześnie przez domowników używana jest ciepła woda. Środowisko takie sprzyja więc rozwojowi zarazków oraz powstawaniu infekcji u osób, które z niej korzystają, nawet jeśli higiena jest rygorystyczna.

University of South Australia przeprowadził globalny przegląd zagrożeń bakteryjnych i wirusowych w łazienkach. Badania wykazały, że bioaerozole mogą być przenoszone przez wadliwą instalację wodno-kanalizacyjną lub przez pozostawienie otwartej pokrywy toalety podczas spłukiwania. Stwierdzono, że zanieczyszczone kropelki są rozproszone na odległość ponad 1 metra, więc z łatwością mogą dotrzeć do przedmiotów stojących na zlewie.

Inne badania, takie jak to opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States, wskazują, że w szczególności prysznic stanowi miejsce, gdzie człowiek wchodzi w interakcję z drobnoustrojami. Są w nim obecne patogeny, które mogą rozprzestrzeniać się podczas kąpieli lub rozprzestrzeniać się zbiegając się z rzeczy, które znajdują się w łazience.

Z kolei Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne komentuje, że mikroflora związana z ludźmi, taka jak Staphylococcus, ma zmienną trwałość na powierzchniach toalet. Nawet po kilku godzinach eliminacji ich środków dyspergujących.

Przedmioty, których nie powinno się trzymać w łazience

Wskazane jest, aby wziąć pod prysznic tylko to, co będzie potrzebne do wzięcia prysznica, a następnie usunąć to z omawianego obszaru. Unikaj na przykład przechowywania w łazience dodatkowego papieru toaletowego i chusteczek do demakijażu.

Jakich innych przedmiotów nie powinno się trzymać w łazience? Oto one.

1. Szczoteczka do zębów

Postępy w odontostomatologii wskazują, że szczoteczki do zębów są siedliskiem wirusów, grzybów i bakterii, dlatego należy chronić je przed mikroorganizmami. Aby to zrobić, opłucz szczoteczkę i wysusz na powietrzu poza łazienką i bez przykrycia.

Możesz jednak zostawić je w łazience, o ile za każdym razem zamkniesz klapę sedesu przed spłukaniem.

Szczoteczki do zębów
Szczotka, która wysycha w łazience i odkładana jest do zlewu, przyjmuje na siebie kolonie mikroorganizmów, które ją zanieczyszczają.

2. Ręczniki materiałowe

Ręczniki pełnią w łazience funkcję użytkową i dekoracyjną. Nie ma jednak sensu zwijać ich, aby pokój wyglądał ładnie, jeśli zostały już zachlapane wodą. Wilgotne środowisko sprzyja bowiem rozwojowi bakterii.

Postaraj się co tydzień zmieniać ręcznik, ale nie przyzwyczajaj się do gromadzenia dodatkowych ręczników do dekoracji. Jeśli masz wentylator wyciągowy, włączenie go przyspiesza suszenie mokrego ręcznika.

Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o dywany. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) sugeruje, aby nie układać dywaników, ponieważ zatrzymują one dużo wilgoci.

3. Perfumy

Jedną z rekomendacji Online School of Perfumery jest trzymanie perfum z dala od łazienki, aby ciepło i światło nie zmieniały zapachu. Jeśli jest to prysznic parowy, struktura molekularna zapachu stałaby się kwaśna, a perfumy uległyby rozkładowi przed czasem.

4. Makijaż

Jeśli makijaż znajduje się w ciepłej, wilgotnej łazience, warunki sprzyjające jego modyfikacji przez grzyby i bakterie są wzmocnione. Jak wyjaśnia R-Biopharm, kosmetyki stanowią idealny kanał skażenia mikrobiologicznego, ponieważ zawierają następujące składniki:

  • Woda
  • Tłuszcze
  • Białka
  • Cukry
  • Witaminy

Podobnie pędzle, których używasz do makijażu, mogą ulec uszkodzeniu i „zbierać” kropelki wody zanieczyszczone fekaliami. Jak to rozwiązać? Przechowując je w hermetycznym pojemniku z dala od łazienki lub w odpowiedniej toaletce w sypialni.

Jeżeli zastosujesz makijaż o zmienionym składzie, narazisz się na zmiany skórne.
Pędzle do makijażu
Pędzle do makijażu można porównać do szczoteczek do zębów. Jeśli zostawisz je w łazience, zostaną zanieczyszczone zarazkami.

5. Nie trzymaj w łazience biżuterii

Przechowuj biżuterię w przeznaczonym do tego pudełku, wystarczająco daleko od łazienki. Dzięki temu nie zamoknie i zachowa swój kolor. Brzmi to powtarzalnie, ale wilgoć jest czynnikiem przeciwnym do zamierzonego dla wszystkich przedmiotów, które zazwyczaj przechowujemy w okolicy zlewu.

6. Golarki

Maszynka do golenia bez osłony ostrza może stać się przyczyną wypadku. Dodaj do tego fakt, że para wodna utlenia metal, z którego wykonane są ostrza.

Pamiętaj, aby zdjąć ostrze po zakończeniu używania golarki. Nie otwieraj więcej ostrzy, żeby wilgoć ich nie zniszczyła, zanim w ogóle zdejmiesz z nich nasadkę ochronną.

7. Leki

Wiele osób przechowuje w łazienkach lekarstwa. Jednak Medline Plus zwraca uwagę, że ciepło osłabiłoby moc lub zepsuło leki przed upływem terminu ważności.

Lepiej zostawić leki w suchym i chłodnym miejscu, zwłaszcza kapsułki i tabletki. Ponieważ powłoki pigułek rozkładają się, mogłyby powodować podrażnienie żołądka.

Tabletki
Prawie wszystkie tabletki są oznaczone legendą, która wyjaśnia, że należy je przechowywać w chłodnym, suchym miejscu.

8. Elektronika

Sprzęt do słuchania muzyki pod prysznicem, suszarka czy prostownica do włosów to sprzęty, których nie powinno się trzymać w łazience. W pobliżu wody istnieje ryzyko porażenia prądem.

Ponadto temperatury panujące w łazience znacznie skracają żywotność elektroniki. Wodoodporne głośniki są dopuszczalne. Jednak w przypadku urządzeń do stylizacji włosów, najlepiej pozostawić je na zewnątrz.

9. Książki

Książki i czasopisma w łazience to kolejny zły pomysł. Możesz je zabrać w określonym czasie, ale nigdy ich tam nie zostawiaj, ponieważ pochłaniają wilgoć. To może sprawić, że kartki się pomarszczą, poplamią i spleśnieją.

Przechowywanie przedmiotów w łazience – możesz to zmienić!

Trzymanie przedmiotów w łazience odpowiada wyuczonym i powtarzalnym praktykom w środowisku rodzinnym. Wiele z nich weszło w życie wyłącznie z powodu pośpiechu i szybkości codziennego życia. Prowadzą jednak do przechowywania rzeczy w tych pomieszczeniach.

Jednym z rozwiązań jest wdrożenie w domu zasad. Ważne jest, aby ograniczyć kontakt takich obiektów z wilgocią i wysokimi temperaturami, co sprzyja ich konserwacji i zmniejsza negatywny wpływ zmian na zdrowie domowników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.