Późne macierzyństwo – 6 niekwestionowanych zalet

Późnoródka, mama last minute, matka menopauzalna, mama zmęczona – tak powszechnie określa się kobiety, które zdecydowały się urodzić swoje dziecko późno, czyli po ukończeniu 35. roku życia. Mają one jednak wielką przewagę nad młodymi matkami. Dowiedz się jaką!
Późne macierzyństwo – 6 niekwestionowanych zalet

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2020

Późne macierzyństwo nie jest łatwym zadaniem. Na przestrzeni ostatniego stulecia dojrzałe matki były nieustannie piętnowane przez społeczeństwo. Późna ciąża była bowiem wynikiem nieodpowiedzialności, a przechodnie zjadliwie pytali, czy bobas w wózku to wnuczek. Do niedawna uważano bowiem, że dojrzała kobieta zwyczajnie nie ma wystarczającej energii do bycia mamą.

Jeszcze kilka dekad temu  bycie mamą po ukończeniu 30. roku życia uważano za ryzykowne (zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety). Uważano bowiem, że poród w tak późnym wieku niesie ze sobą poważne komplikacje dla zdrowia malucha, nie tylko tuż po narodzeniu, ale przez także przez cały okres intensywnego wzrostu.

Dziś późne macierzyństwo nie jest tematem tabu ani przedmiotem kpin. Co więcej, coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko w dojrzałym wieku. Powodów ku temu jest wiele i jednocześnie można wyszczególnić wiele zalet takiej decyzji.

Późne macierzyństwo – umacnianie się nowej tendencji

Późne macierzyństwo – czyli bycie matką po ukończeniu 35. roku życia – to dynamicznie rozwijające się w ostatnich latach zjawisko demograficzne. Występuje ono przede wszystkim w krajach silnie uprzemysłowionych o wysokim standardzie życia.

Na umacnianie się trendu późnego macierzyństwa ma wpływ wiele różnych czynników, między innymi:

  • Łatwy dostęp do środków antykoncepcyjnych
  • Równość płci
  • Zwiększona edukacja kobiet
  • Wejście kobiet na rynek pracy i poczucie stabilizacji finansowej
  • Chęć rozwijania swoich kompetencji zawodowych
  • Chęć podróżowania i cieszenia się życiem singla lub w parze z partnerem
  • Obawa przed kłopotami w pracy
  • Decyzja o dziecku często wiąże się z zakupem mieszkania i zaciągnięciem długów
  • Rozwój medycyny, który umożliwia bezpieczne zajście w ciążę w późnym wieku

Co na to najnowsze badania?

Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Publicznej i Rynku wskazują na to, że aż 1/3 Polek decyduje się na późne macierzyństwo.

Generalnie najbezpieczniejszy wiek dla kobiety do zajścia w ciążę to okres od ukończenia 20. do 35. roku życia. Jednak badania przedstawione przez International Journal of Epidemiology potwierdzają inną tezę.

Badania wykonano pośród grupy matek, które urodziły swoje dziecko bądź dzieci po ukończeniu 35. roku życia. Badaniu poddano również ich dzieci.

Mama i dziecko - późne macierzyństwo

Wyniki tego badania okazały się zaskakujące pod wieloma względami.

  • Stwierdzono, że dzieci urodzone przez matki w wieku 35-39 lat osiągnęły bardzo wysokie wyniki w werbalnych testach zdolności poznawczych. Uzyskana przez nie ocena była znacznie wyższa niż ocena dzieci młodszych matek.

Dlaczego jednak wyniki tych samych badań, lecz przeprowadzonych kilka dekad wcześniej były zupełnie inne? Różnica ta jest wynikiem działania kilku czynników, między innymi:

  • Oceniane przed laty dzieci były najmłodszymi dziećmi z rodziny. Już sam ten fakt oznacza, że ostatnie pociechy otrzymują mniej uwagi i troski ze strony rodziców niż pierwsze lub środkowe potomstwo.
  • Ogromne znaczenie w ocenie fenomenu późnego dziecka miała również sytuacja ekonomiczna rodziców.
  • Rodziny o największej liczbie dzieci miały mniejsze dochody od rodzin mniej licznych, a co za tym idzie, ich dzieci miały mniejsze możliwości dostępu do wysokiej jakości żywności, dobrej opieki społecznej i dobrej szkoły. Nie dziwi więc fakt, że czynniki te miały negatywny wpływ na ich rozwój.

Późne macierzyństwo – jakie są jego zalety?

Jeśli zbliżasz się do magicznej granicy wieku 35 lat i myślisz o posiadaniu potomstwa, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą zalet posiadania dzieci w późnym wieku. Z pewnością pomoże ci ona podjąć prawidłową decyzję i w pełni cieszyć się z życia swojej nowej rodziny.

1. Późne macierzyństwo jest dojrzałe i świadome

Oczywiście stwierdzenie, że późne macierzyństwo jest świadome i dojrzałe, w żaden sposób nie dyskredytuje młodszych matek, które również mogą podchodzić do swych zadań rodzicielskich z pełną dojrzałością i odpowiedzialnością.

Wyniki wielu rozmaitych badań wskazują jednak, że kobiety po 35. roku życia są dużo bardziej świadome ryzyka, jakie niesie ze sobą zajście w ciążę. Stąd też wkładają wiele wysiłku w troskę o swoje zdrowie. Jednocześnie dokładnie analizują i planują możliwe zmiany w swoim życiu po przyjściu maleństwa na świat.

2. Większa stabilność finansowa

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety po ukończeniu 35 lat są wykształcone, a ich kariera zawodowa jest w zaawansowanym stadium. Stąd też sytuacja finansowa dojrzalszych mam bywa ustabilizowana.

W rezultacie późne rodzicielstwo jest w stanie dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych potrzeb emocjonalnych, gdyż życie matki jest ustabilizowane i nie musi ona znajdować się w wiecznej pogoni za pieniądzem. Dojrzała matka ma czas dla swoich pociech i zajmuje się nimi chętniej niż niejedna młodsza mama.

Pracująca mama późne macierzyństwo

3. Dojrzała matka przeżyła już wiele

Chociaż w kwestii macierzyństwa żadne doświadczenie nie jest wystarczające, liczne badania wskazują, że kobiety późno decydujące się na dziecko cechuje większa doza cierpliwości, zrozumienia i empatii niż ich młodsze koleżanki – matki.

Patrzą one bowiem dojrzalej i optymistyczniej na życie, gdyż nie raz już musiały zmierzyć się z trudnymi doświadczeniami. Stąd też ich podejście do macierzyństwa jest zupełnie inne niż przed kilku czy kilkunastu laty.

Grażyna Łobaszewska śpiewała: Czas nas uczy pogody. I miała rację – im jesteśmy starsi, tym bardziej zmienia się nasze podejście do życia i inaczej patrzymy na przeciwności losu. Co więcej, dzięki bogatemu plecakowi nazbieranych przez lata doświadczeń dojrzała matka może stać się doskonałym przykładem dla swoich pociech.

4. Stabilność emocjonalna

Młodzi ludzie generalnie jeszcze nie do końca znają samych siebie. Dopiero wchodzą w dorosłość i są zupełnie nieświadomi prawdziwego życia. A w nawale codziennej pracy i szybkiego tempa życia nie mają czasu dla siebie, na poznanie swoich lęków, emocji, reakcji w różnych sytuacjach.

Z wiekiem poznajemy siebie coraz lepiej, jesteśmy bardziej świadomi wyznawanych wartości oraz wiemy, jaki styl życia pragniemy prowadzić.

Co więcej, poznaliśmy już sztukę podejmowania trafnych decyzji i wiele nauczyliśmy się na własnych błędach. Krótko mówiąc, stajemy się bardziej odporni na problemy i potrafimy budować trwałe i stabilne relacje z innymi ludźmi.

Kobieta z dzieckiem późne macierzyństwo

Taka baza życiowych doświadczeń wzbogaca wychowanie dzieci i relacje pomiędzy rodzicami i ich pociechami. Co więcej, dojrzała i pogodna matka potrafi zapewnić swojemu maleństwu większą stabilność emocjonalną niż młoda, dopiero poznająca życie kobieta.

Dzieci dojrzałych kobiet zwykle rosną i rozwijają się w zdrowym pod względem psychologicznym rodzinnym ognisku. Mają silne poczucie bezpieczeństwa, wysoką samoocenę i – co najważniejsze – spędzają ze swoją matką wiele cennego czasu.

5. Późne macierzyństwo sprzyja długowieczności

Wyniki wielu rozmaitych badań potwierdziły tezę, że kobiety rodzące dziecko po ukończeniu 33. roku życia mogą żyć dłużej niż matki, które urodziły swoje ostatnie dziecko w wieku 29 lat. Oznacza to, że mają one większą możliwość czerpania radości z życia rodzinnego i swoich dzieci. Nawet jeśli opinia powszechna głosi zupełnie coś innego.

6. Starsze matki prowadzą zdrowszy tryb życia

Wiele bezdzietnych kobiet po ukończeniu 30. roku życia przykłada znacznie większą wagę do zdrowego stylu życia i odpowiedniej pielęgnacji ciała niż ich młodsze koleżanki posiadające już dzieci. Ponadto doskonale znają swoje ciało i są świadome jego codziennych potrzeb.

Krótko mówiąc, starsze kobiety bardziej lubią o siebie dbać i starają się prowadzić możliwie najzdrowszy tryb życia. Chętnie stosują zdrową dietę oraz nie stronią od aktywności fizycznej. Co więcej, często planują weekendy na świeżym powietrzu i lubią wszelkiego rodzaju wypady i wycieczki na łono natury.

Mama z dzieckiem późne macierzyństwo

Wbrew powszechnej opinii, po urodzeniu dziecka wcale nie trzeba zmieniać dotychczasowego stylu życia. Twoja rutyna jest zdrowa, zrównoważona i pełna harmonii – czyli wszystko, czego mały człowiek potrzebuje do prawidłowego rozwoju!

Przeczytaj koniecznie artykuł: Dzieci nie potrzebują telefonu, podaruj im czas

Na zakończenie

Podsumowując, bezpośredni i największy wpływ na rozwój dziecka ma jakość i styl życia matki oraz ilość posiadanego rodzeństwa. W rzeczywistości każdy wiek na posiadanie dzieci jest dobry i każdy z nich ma swoje dobre i złe strony. W każdym razie późne macierzyństwo również ma wiele zalet i nie należy podchodzić do niego zbyt krytycznie.

Kobiety decydujące się na dzieci po ukończeniu 35. roku życia mogą zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Dają mu również ciepło i zrozumienie oraz znacznie więcej cierpliwości niż niejedna młodsza matka.

Oczywiście ciąża i poród w późnym wieku niosą ze sobą większe ryzyko niż u dwudziestoparolatek. Dlatego też przed podjęciem decyzji o posiadaniu dziecka, warto umówić się na spotkanie ze specjalistą, by dokładnie przeanalizować twój przypadek. W większości z nich nie ma jednak przeciwwskazań i zarówno matka, jak i dziecko cieszą się pełnym zdrowiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bewley, S., Davies, M., & Braude, P. (2005). Which career first? BMJ, 331(7517), 588–589. Available at: https://doi.org/10.1136/bmj.331.7517.588. Accessed 27/04/2020.
  • Instituto Nacional de Estadística (2017). Movimiento Natural de la Población (Nacimientos, Defunciones y Matrimonios). Indicadores Demográficos Básicos. Año 2016. Datos provisionales. Available at: http://www.ine.es/prensa/mnp_2016_p.pdf. Accessed 27/04/2020.
  • Goisis, A., Schneider, D. C., & Myrskylä, M. (2017). The reversing association between advanced maternal age and child cognitive ability: evidence from three UK birth cohorts. International Journal of Epidemiology, 46(3), 850–859. Available at: https://doi.org/10.1093/ije/dyw354. Accessed 27/04/2020.
  • Mills, M., Rindfuss, R. R., McDonald, P., & te Velde, E. (2011). Why do people postpone parenthood? Reasons and social policy incentives. Human Reproduction Update, 17(6), 848–860. Available at: https://doi.org/10.1093/humupd/dmr026. Accessed 27/04/2020.
  • Sun, F., Sebastiani, P., Schupf, N., Bae, H., Andersen, S. L., McIntosh, A., Abel, H., Elo, I. T., & Perls, T. T. (2015). Extended maternal age at birth of last child and women’s longevity in the Long Life Family Study. Menopause, 22(1), 26–31. Available at: https://doi.org/10.1097/gme.0000000000000276. Accessed 27/04/2020.
  • Williams, L. M., Brown, K. J., Palmer, D., Liddell, B. J., Kemp, A. H., Olivieri, G., … Gordon, E. (2006). The Mellow Years?: Neural Basis of Improving Emotional Stability over Age. Journal of Neuroscience, 26(24), 6422–6430. Available at: https://doi.org/10.1523/jneurosci.0022-06.2006. Accessed 27/04/2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.