Instynkt mówi nam jak być dobrą matką

Październik 3, 2017
Pomimo tak wielu książek, które możesz przeczytać na temat wychowywania dzieci, Twój instynkt zawsze podpowie Ci najlepsze rozwiązanie.

Która matka nie doświadczyła lęku bycia niewystarczająco dobrą? Zadawanie sobie tego typu pytań jest normalne. Jednak nie przejmuj się, ponieważ Twój instynkt zawsze znajdzie odpowiedzi. Istnieją niezliczone ilości książek oraz ekspertów, którzy podpowiadają Ci jak wychowywać dzieci.

Jednak jak robiły to nasze babki, kiedy żadne z tych pomocy jeszcze nie istniały? Odpowiedź jest prosta. To instynkt macierzyński. 

W naturze drzemie mądrość

Natura jest mądra i jeśli posłuchasz co podpowiada Ci instynkt, nie będziesz mieć wątpliwości jakie kroki podjąć. Jednak wierzenia, zabobony oraz tabu dość mocno ugruntowały w tym swoją pozycję.

Pomyśl przez chwilę. Kiedy słyszysz, że Twoje dziecko płacze, jaki jest Twój pierwszy impuls? Czy je ignorujesz czy pocieszasz?

To prawda, że płaczące dziecko może stać się bardzo irytujące. Jednakże ma to swój cel. I nie – nie mówimy o tym czy boli ich brzuch czy chcą jeść. Odnosimy się do faktu, że czasami dzieci czują się niekomfortowo lub samotne. Bycie małym wcale nie oznacza, że nie są świadome co dzieje się wokół nich.

Twój instynkt jest rozsądny, lecz Twoja głowa będzie przepełniona poradami i wskazówkami przyjaciół, rodziny, czy książek. 

Matka z dzieckiem

Na przykład niektórzy mówią, że jeśli pójdziesz do swojego dziecka jak tylko zacznie płakać, nigdy nie nauczy się ono co oznacza czekać, aż jego pragnienia zostaną zaspokojone. Mogłoby też to oznaczać, że próbuje Tobą manipulować.

Być może powinnaś podążać za instynktem i rozpoznawać kiedy Twoje dziecko doświadcza czegoś, czego nie jesteś w stanie zobaczyć z powodu zagraconego umysłu.

Matki, niewolnice zegara

Czy to prawda, że matki po prostu „wiedzą”, że powinny karmić piersią swoje dziecko co trzy godziny? A kto ustala, że tak powinno być?

Dzieci nie są w stanie nakarmić się same, nie pozwalamy im też mówić kiedy są głodne. W końcu jadamy o określonych porach, nawet jeśli nie jesteśmy głodni. A co jeśli po prostu pozwolimy jeść dzieciom wtedy, kiedy tego chcą?

Bez zdawania sobie z tego sprawy, stajemy się niewolnikami harmonogramu. A jeśli Twoje dziecko płacze z głodu poza wyznaczonymi porami? Będzie wymagało wiele poświęcenia, aby się nie poddać. Ponadto zabijasz w ten sposób swój instynkt.

Będziesz miała wiele informacji, jednak nie oznacza to, że powinnaś zaakceptować wszystko jako prawdę absolutną. Każdy przypadek jest inny.

Macierzyństwo

Bardzo trudno jest wyzwolić się z zakorzenionego przekonania, lecz ważne jest nauczyć się słuchać swoich instynktów, które zawierają wiele mądrości.

Twój instynkt nie ma wytycznych

Instynkt nie zna żadnych z tych przekonań, o których pisaliśmy, chociaż istnieje wiele innych. Na przykład wiele osób uważa, że należy przerwać nawyk spania z dzieckiem i włożyć je do kojca. Twierdzą, że trzymanie ich w ramionach cały czas sprawia, że za bardzo się do tego przyzwyczają.

To wszystko ogranicza nas oraz powstrzymuje od robienia tego, co jest w nas wbudowane. Jeżeli przestaniesz mieć wystarczający kontakt ze swoim dzieckiem, ono to odczuje.

kobieta i dziecko

Miłość matki wyrażana jest w sposób, który nie zna zasad, ani granic. Nie ograniczaj się, ani nie tłum swoich instynktów. Nic, co usłyszałaś nie jest powszechną prawdą.

Jednym ze sposobów pozbycia się tych przekonać jest zastanowienie się co lubiłaś w swoich rodzicach, a czego nie. Pomoże Ci to w jakiś sposób zrozumieć swój instynkt. Oczywiście nie wpadaj w pułapkę podążania w przeciwnym kierunku, ponieważ jak wiesz, możesz spowodować szkody.

Szukaj w sobie, pozwól prowadzić się swojemu instynktowi oraz nie powstrzymuj się przed okazaniem swemu dziecku miłości poprzez przytulenie, kontakt fizyczny oraz troskę.

WIĘCEJ DLA CIEBIE