Powrót do ex - 4 sytuacje, kiedy warto wrócić
Czy relacja z Twoim partnerem osiągnęła punkt, w którym nie było już możliwe kontynuowanie związku bez ranienia się nawzajem? A teraz zastanawiasz się, czy powrót do ex partnera byłby złym pomysłem?
Tego rodzaju wątpliwości są normalne i bardzo powszechne. W końcu, jeśli Twój związek się skończył, stało się to z jakiegoś powodu. Ogólnie rzecz biorąc, powrót do ex jest złym pomysłem. Możesz bowiem popaść w błędne koło lub Wasza relacja może stać się toksyczna.
Istnieją jednak przypadki, w których taka decyzja może się opłacić.
Dziś opowiemy Ci o sytuacjach, w których powinieneś dać swojemu ex kolejną szansę. Nie oznacza to, że powinieneś wybaczyć i zapomnieć za każdym razem, gdy ta osoba Cię zdradzi. Powinieneś raczej dokładnie ocenić, czy jesteś zainteresowany odnowieniem Twojego związku.
1. To coś dużo więcej niż miłość
Pierwszym czynnikiem, który powinieneś rozważyć, jeśli chodzi o powrót do ex, jest to, że Ta osoba oferuje Ci to, czego chcesz w swoim życiu. Nie mówimy o rzeczach materialnych – ale raczej o Twoim psychologicznym i emocjonalnym komforcie.
Typowym tego przykładem jest sytuacja, w której Twój związek się zakończył, ponieważ jedno z Was się wyprowadziło i nie chciało angażować się w związek na odległość.
Wróciłeś i zdajesz sobie sprawę, że ze strony Twojego ex nadal możesz oczekiwać wiele. Na przykład bezpieczeństwa, sympatii, rozrywki, lojalności i przyjaźni – może to oznaczać, że wciąż się kochacie i warto dać drugą szansę tej relacji.
Może się wydawać, że mówimy o poczuciu wygody z powodu którego nie mamy ochoty szukać nowego partnera. Mimo to warto zadać sobie pytanie, czy chcesz spróbować wrócić do miejsca, w którym skończyłeś.
W końcu może się okazać, że czas spędzony osobno i spotykanie się z innymi ludźmi pozwolił Wam dostrzec, że Wasz związek miał wiele dobrych stron. Związki osób, które ponownie zeszły się ze sobą po przerwie, zazwyczaj są trwalsze, a partnerzy – bardziej sobie oddani.
Polecamy również: Prawdziwa miłość: jak ją rozpoznać?
2. Jeśli Wasz problem nie był większy niż Wasza miłość
Decyzja o zejściu się z byłym partnerem należy jedynie do Ciebie. Powinna być połączona z dokładną analizą przyczyn, dla których Wasz poprzedni związek się rozpadł.
Zależy to również od tego, jak bardzo zmieniliście się, czy potrafiliście wziąć odpowiedzialność za swoje działania i jak ciężko pracowaliście nad rozwojem osobistym.
Ważne jest, aby rozważyć sytuację i spojrzeć na nią z właściwej perspektywy. Nie ma potrzeby osądzać się nawzajem czy dramatyzować.
Są pewne kwestie, które mogą nie mieć znaczenia. Jednakże w niektórych momentach postrzegasz je jako ogromne problemy, ponieważ jesteś w złym nastroju, miałeś ciężki dzień lub są tym ostatnim źdźbłem, pod którym łamie się grzbiet wielbłąda.
Przeczytaj także: Tkwisz w związku z poczucia winy lub strachu?
Może się również zdarzyć, że sytuacja nie ma już znaczenia, ponieważ warunki się zmieniły lub nie jest ona już dla Ciebie taka ważna.
Tutaj musisz ustalić, czy związek był lepszy czy gorszy. A także zastanowić się, czy problem można przepracować, czy też nie. Jeśli zdecydujesz się na powrót do ex, wyjaśnij problemy i ustal datę zakończenia okresu próbnego.
Najważniejszą rzeczą jest to, żeby definitywnie rozliczyć się z przeszłością i nie tworzyć nowych konfliktów.
3. Ich czyny mówią głośniej niż słowa
Zanim zdecydujesz się na powrót do ex, musisz zdecydować, czy jego lub jej postępowanie faktycznie pokrywa się z tym, co Ci obiecuje.
Wszyscy wiemy, jak pięknie brzmią różne deklaracje, ale to nie oznacza, że są szczere. Osoba, która dużo obiecuje, powinna również być konsekwentna w swoich działaniach.
Na przykład, jeśli związek zakończył się, ponieważ Twój partner był bardzo zazdrosny i teraz twierdzi, że nauczył się kontrolować swoje nastawienie, możesz znowu być zainteresowany powrotem do niego. Zanim jednak zgodzisz się kontynuować związek, należy dobrze ocenić jego zachowanie, aby sprawdzić czy naprawdę się zmienił:
- Czy ciągle pyta, gdzie i z kim jesteś?
- Czy bierze Twój telefon i przegląda Twoje wiadomości bez pytania?
Musisz zaufać swoim instynktom i nie dać się złapać na czułe słówka, których miło się słucha. Są pewne sytuacje, takie jak niewierność i zazdrość, przez które powinieneś bardzo uważać przed wznowieniem związku – nie są to proste kwestie do zmiany.
Oboje angażujecie się w pracę nad związkiem
Ostatnim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę zanim powrócisz do swojego ex jest silne pragnienie poprawy Waszego związku. Danie sobie drugiej szansy oznacza, że oboje będziecie nad nim pracować z jednakową miłością i odpowiedzialnością. Wasza relacja musi być szczera.
Czasem zdarza się że jedni partnerzy pracują bardziej, aby utrzymać związek. Aż nie staną się zmęczeni brakiem efektów i nie zakończą go. W tym momencie druga osoba zdaje sobie sprawę z tego, co utraciła i próbuje doprowadzić do zejścia się.
Problemy pojawiają się, gdy osoba, która próbowała już tak długo, nie chce dalej pracować nad związkiem. Jeśli zdecydujesz się na powrót do byłego partnera, ale uważasz, że teraz to tylko on powinien się starać, prawdopodobnie jedynie pogorszysz sytuację.
Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest staranne przemyślenie waszych poprzednich relacji. Konieczne będzie ustalenie nowych granic, aby wzmocnić swoje zaangażowanie i pomóc sytuacji rozwijać się w pożądanym kierunku.
Powrót do ex partnera może się udać, jeżeli obydwoje tego chcecie
Są tacy, którzy twierdzą, że gdy związek się skończy, należy całkowicie zamknąć ten rozdział. To jest ważny punkt, ale nie zawsze jest to najlepsza taktyka. Ważne jest, abyście oboje czuli się dobrze przy podejmowaniu decyzji.
Decyzja o powrocie może być podjęta tylko przez Ciebie i partnera. Musi być popa rta Twoimi uczuciami, oczekiwaniami i osobistym zobowiązaniem. Twoja argumentacja musi być solidna.
Następnie porozmawiaj ze swoim byłym i zobacz, czy jego lub jej poglądy są podobne do Twoich. Czy również chcą dać temu związkowi kolejną szansę. Pamiętaj jednak o tym, żeby w pierwszej kolejności dbać o swoje zdrowie emocjonalne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Hoyt, M. F. (2008). Solution-focused couple therapy.
-
Doss, B. D., Thum, Y. M., Sevier, M., Atkins, D. C., & Christensen, A. (2005). Improving relationships: mechanisms of change in couple therapy. Journal of consulting and Clinical Psychology, 73(4), 624.
-
Matson, P. A., Chung, S. E., & Ellen, J. M. (2012). When they break up and get back together: length of adolescent romantic relationships and partner concurrency. Sexually transmitted diseases, 39(4), 281.