Płodność u mężczyzn - kilka wskazówek, jak ją poprawić
Płodność u mężczyzn wiąże się ze zdolnością do posiadania potomstwa. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że męski układ rozrodczy składa się z jąder, które są odpowiedzialne za produkcję nasienia i wydzielanie męskich hormonów płciowych.
Plemniki podróżują poprzez najądrza, narząd o kształcie długiej rurki przez 12 dni, aż dotrą do jąder. W tym czasie dojrzewają i stają się bardziej ruchliwe. Jednak tylko 10% wytrysku zawiera plemniki. Pozostałe 90% składa się z nasiennych płynów pęcherzykowych i wydzielin produkowanych przez gruczoł krokowy.
Jak więc nietrudno zgadnąć, płodność u mężczyzn w dużej mierze zależy od jakości spermy. Warto przy tym pamiętać, że jakość nasienia nie pogarsza się z wiekiem, a największy wpływ na Twoje plemniki mają Twoje codzienne nawyki.
Przyczyny niepłodności
- Problemy hormonalne: tego rodzaju zaburzenia występują, gdy dochodzi do spadku poziomu gonadotropiny, hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową.
- Nieprawidłowości w chromosomach: pacjenci z nieprawidłowościami w chromosomach mają małe jądra, powiększone piersi, niski poziom testosteronu i inne żeńskie cechy płciowe.
- Wnętrostwo: jest to wada urodzeniowa. W jej wyniku jedno lub oba jądra zostają nieprawidłowo umieszczone w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. Prawidłowo umieszczone jądra powinny znajdować się w mosznie.
- Zaburzenia naczyniowe: wysoka temperatura ciała wynikająca z choroby refluksowej może mieć negatywny wpływ na jakość nasienia.
- Infekcje: zapalenie jąder.
Jak poprawić jakość nasienia
Bezpłodność może zdiagnozować jedynie lekarz. Każdy przypadek traktowany jest oddzielnie, a sposób leczenia dobiera się odpowiednio do pacjenta. Aby poprawić płodność u mężczyzn, lekarz może zalecić stymulację hormonalną lub terapię przeciwutleniaczami.
Istnieją również naturalne pokarmy i produkty bogate w przeciwutleniacze. Jeżeli cierpisz na bezpłodność warto włączyć je do swojej diety, zwłaszcza że są to bardzo smaczne i zdrowe propozycje.
Wskazówki jak zwiększyć płodność u mężczyzn
- Ćwicz regularnie. Otyłość jest czynnikiem, który może pogorszyć jakość nasienia i tym samym zmniejszyć płodność.
- Stosuj dietę bogatą w produkty zawierające przeciwutleniacze. Znajdziesz je na przykład w owocach i warzywach. Pamiętaj, że specjaliści zalecają jeść przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców dziennie!
- Niedobór wapnia to główna przyczyna osteoporozy i cukrzycy, ale może również być przyczyną bezpłodności.
- Niski poziom cynku ma negatywny wpływ na produkcję testosteronu. Dlatego powinieneś jeść produkty bogate w ten pierwiastek, takie jak mięso, ryby, owoce morza oraz jajka.
- Zalecany kobietom w ciąży kwas foliowy poprawia jakość nasienia. Znajdziesz go w warzywach strączkowych, produktach pełnoziarnistych i zielonych warzywach.
- Unikaj długich gorących kąpieli oraz przykładania do genitaliów ciepłych przedmiotów. Wysoka temperatura jest zabójcza dla plemników.
- Picie alkoholu oraz palenie tytoniu skraca długość życia plemników.
- Unikaj nerwowych sytuacji, ponieważ chroniczny stres ma niekorzystny wpływ na poziom testosteronu.
- Inicjuj częste stosunki z partnerką.
Poniżej znajdziesz listę produktów spożywczych, które pomogą Ci poprawić jakość Twojej spermy.
Orzechy makadamia
Spośród wszystkich rodzajów orzechów orzechy makadamia są najbardziej godne polecenia, ponieważ mają niezwykle wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Działanie tych orzechów jest 15 razy silniejsze niż witaminy E. Spożywanie ich dostarcza organizmowi także kwasów tłuszczowych omega 3 i kwasów alfa-linolenowych.
Dlatego, jeśli chcesz dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz zwiększyć płodność, powinieneś jeść przynajmniej 75 gramów tych orzechów każdego dnia.
Tłuste ryby
Do ryb tłustych zaliczają się takie gatunki jak tuńczyk, łosoś i sardynki; są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Ponadto tłuste ryby zawierają również rozpuszczalne w tłuszczach witaminy, które są odpowiedzialne za wzmocnienie układu odpornościowego i regulację hormonów. Znajdziesz w nich również wspomnianą wcześniej witaminę E.
Karczochy
Karczochy zawierają silne przeciwutleniacze takie jak witamina B, C i K. Są również bogate w różne korzystnie wpływające na zdrowie substancje, takie jak sylibinina, kwas kawowy i kwas ferulowy, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami.
To właśnie tym składnikom karczochy zawdzięczają swoje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwirusowe.
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne zawierają duże ilości białka i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom cholesterolu. Orzechy te mają równie dużo przeciwutleniaczy. Ilość znajdujących się w nich antyoksydantów jest porównywalna do tej, którą możesz znaleźć w truskawkach – słynących z umiejętności “wymiatania” wolnych rodników.
W orzeszkach ziemnych znajdziesz również połowę z 12 witamin potrzebnych organizmowi, takich jak witamina E, B2 i B3. Zalecana dzienna ilość orzeszków ziemnych to 50 gramów.
Witaminy A, C, D i E
- Witamina A: reguluje hormony płciowe. Można ją znaleźć w: marchwi, dyniach, melonach, mango, wątrobie wołowej.
- Witamina C: poprawia ruchliwość plemników. Znajdziesz ją w papryce, brokułach, kalafiorze i ananasie.
- Witamina D: zwiększa popęd seksualny. Postaraj się włączyć do swojego jadłospisu jajka, ser i dorsza.
- Witamina E: poprawia funkcjonowanie organów płciowych. Najlepsze jej źródła to awokado, szpinak i produkty pełnoziarniste.
A więc? Kiedy zamierzasz zacząć?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ashok Agarwal. Role of antioxidants in treatment of male infertility: an overview of the literature. (2004).
https://www.rbmojournal.com/article/S1472-6483(10)61641-0/pdf
- Sudha Bhagwati. Food, Nutrition, and Male Fertility. (2017).
researchgate.net/publication/314281853_Food_Nutrition_and_Male_Fertility
- Taymour Mostafa. Cigarette smoking and male infertility. (2010).
researchgate.net/publication/257736690_Cigarette_smoking_and_male_infertility
- European Society of Human Reproduction and Embryology. A diet rich in nuts improves sperm count and motility. (2018).
sciencedaily.com/releases/2018/07/180704112048.htm