Płatki owsiane - jedz je przed snem

Czy wiesz, że płatki owsiane mogą pomóc ci szybciej zasnąć? Dzięki temu, że zawierają melatoninę i witaminę B, stymulują one produkcję serotoniny, dzięki czemu szybciej zasypiasz i lepiej się regenerujesz podczas snu.
Płatki owsiane - jedz je przed snem

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia, 2019

Czy wiesz, że płatki owsiane mogą rozwiązać twój problem bezsenności? Lepszy sen to lepsze zdrowie i więcej energii na cały dzień pełen ważnych zadań do wykonania.

Przesypiasz każdej nocy osiem godzin bez budzenia się w międzyczasie? Czy może przewracasz się z boku na bok i rano czujesz się zmęczony?

Jeśli masz problemy z zasypianiem, wykorzystaj prosty i naturalny sposób na dobry sen i jedz wieczorem płatki owsiane. Poniżej znajdziesz pięć powodów dlaczego warto to robić.

1. Płatki owsiane na kolację to doskonały wybór

Głęboki sen, który pozwala ciału dobrze się zregenerować, zależy od bardzo wielu czynników. Dwa najważniejsze z nich to godzina ostatniego posiłku oraz rodzaj produktów, jakie spożywasz na kolację.

Czas kolacji jest bardzo ważny ponieważ nasze ciało funkcjonuje w cyklu dobowym i wątroba każdej nocy, pomiędzy godziną 1 a 3 przeprowadza proces oczyszczania.

Jeśli jesz kolację bardzo późno lub jeśli jest to tłusty i ciężki posiłek, wydajność wątroby będzie znacznie obniżona.

Dlatego też najlepiej jest jeść kolację pomiędzy 19:00 a 21:00.

Płatki owsiane z owocami

Jednym z produktów, które powinny pojawić się na Twoim stole wieczorem są właśnie płatki owsiane. Mają one korzystny wpływ na twoje zdrowie i dobry sen. Produkt ten, jak również mleko owsiane, są bogatym źródłem licznych składników odżywczych.

Płatki pomagają utrzymać zrównoważony poziom glukozy we krwi, co jest niezwykle ważne szczególnie w ostatnich godzinach przed snem.

Pamiętaj, że jednym z najmniej zdrowych wyborów dietetycznych jeśli chodzi o kolację jest czerwone mięso. Zawiera ono stymulanty, takie jak hipoksantyna. Lepiej sięgnij po rybę lub właśnie płatki owsiane.

2. Płatki owsiane zawierają melatoninę i witaminę D

Płatki owsiane są naturalnym źródłem melatoniny – hormonu regulującego twój cykl snu. Samo jedzenie płatków oczywiście nie sprawi, że od razu zaśniesz. Nie działają one jak pigułka nasenna.

Gorące mleko przed snem

Płatki jednak pomagają regulować twój cykl dobowy i sprawią, że ciało i umysł będą bardziej senne kiedy przyjdzie czas pójść do łóżka.

Oprócz tego, że ułatwiają zasypianie, płatki również:

  • Łagodzą bóle migrenowe
  • Redukują zmęczenie
  • Pomagają łagodzić objawy syndromu jelita drażliwego
  • Wzmacniają kości i pomagają zapobiegać osteoporozie

Aby efekty jedzenia płatków były jak najpełniejsze, sięgnij po te wzbogacone o witaminę D. W ten sposób podniesiesz produkcję serotoniny, co ułatwi ci zasypianie.

3. Płatki owsiane zawierają witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie.

Najważniejsza z nich to wspomaganie pracy układu nerwowego.

  • Płatki owsiane zawierają dużą ilość witaminy B6, czyli pirydoksyny. Jest ona niezbędna do przekształcania energii z pożywienia w glukozę oraz do trawienia tłuszczy i białek.
  • Witamina B3 zawarta w płatkach podnosi produkcję tryptofanu, niezbędnego aminokwasu, który stymuluje proces rozluźniania się i zasypiania.

Jeśli w Twoim organizmie występuje niedobór którejś z powyższych witamin, będziesz zauważać powracające zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz będziesz z trudnością zasypiać.

4. Płatki na zaburzenia lękowe i bezsenność

Płatki owsiane zawierają aweninę i trygonelinę. Są to dwa rodzaje białek roślinnych zwanych prolaminami.

Płatki owsiane i mleko

Substancje te pomagają w walce z zaburzeniami lękowymi, podenerwowaniem i fizycznym pobudzeniem, które często pojawia się po całym dniu.

Złagodzenie tego stanu jest bardzo istotne jeśli chcemy spokojnie zasnąć i mieć dobry, regenerujący sen.

Niestety, trzeba również wspomnieć o tym, że tego rodzaju białka roślinne mogą wywoływać alergię u osób z nietolerancją glutenu. Jeśli cierpisz na celiakię, lepiej unikaj płatków.

5. Płatki na stres

Jednymi z głównych przyczyn bezsenności są stres i nieustanny niepokój. Te procesy emocjonalne stymulują nadnercza i stopniowo uwalniają hormony, które wywołują napięcie mięśni i zmęczenie.

Regularne spożywanie płatków pomoże ci znormalizować ilość uwalnianych hormonów stresu. Wysoka zawartość witaminy B pozwala płatkom obniżać poziom kortyzolu.

Co więcej, płatki kreują wewnętrzną homeostazę, pomagają się zrelaksować, wspomagają procesy trawienia i wzmacniają wątrobę.

Dzięki tym wszystkim aspektom, twój sen będzie głębszy i spokojniejszy. Pamiętaj tylko, żeby jeść płatki – najlepiej z ciepłym mlekiem – na dwie-trzy godziny przed snem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Corio Andújar, R., & Arbonés Fincias, L. (2009). Nutrición y salud. Nutrition and Health, 35, 9, 423–479. https://doi.org/10.1016/S1138-3593(09)72843-6
  • Ávila Zúñiga, P. (n.d.). El secreto: 5 tiempos de comida al día. Clínica En Especialidades Dietoterapéuticas. Retrieved from https://www.carmenlia.com/Articulos/5_comidas_al_dia/5_tiempos_de_comida_al_día.pdf
  • Rozano Ladrón, V., Quiróz Santiago, C., Acosta Pulido, J. C., & Pimentel Ayaquica, L. A. (2004). Hortalizas, las llaves de la energía. Revista Digital Universitaria, 5. Retrieved from http://www.revista.unam.mx/vol.6/num9/art88/sep_art88.pdf
  • Celorio Fries, G. A., & Mota López, M. Á. (2016). Salud Mental y Nutrición: Una revisión sistemática. Cádiz: Colegio Oficial de Enfermería de Madrid.
  • Romo, M. (2014). Entrena tu cerebro. Neurociencia para la vida cotidiana. Barcelona: Editorial Alienta.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.