Czy cierpisz na zaburzenia lękowe?

· Styczeń 11, 2017
Kiedy nie jesteśmy w stanie sami rozwiązać problemu stresu i lęków, najlepiej udać się do specjalisty oraz dowiedzieć się jak radzić sobie w takich sytuacjach.

W dzisiejszych czasach jest wiele rzeczy, które mogą nas martwić, a jakakolwiek sytuacja może doprowadzić nas do szału. Czasami napięcie, które czujemy to po prostu stres. Nie ma potrzeby się zamartwiać, jeśli ten stan jest krótki i przejściowy. Jednak zaburzenia lękowe mogą uniemożliwiać nam normalne funkcjonowanie w życiu codziennym poprzez ciągły stres oraz trudności, jakich nam nastręcza.

Na przykład chodzenie do pracy staje się frustrujące, jeżeli jest ona wymagająca, a Twój szef wiecznie niezadowolony.

Amerykańskie Stowarzyszenie Lęków i Depresji (ADAA) definiuje zaburzenia lękowe jako cierpienie wywołane stałym martwieniem się oraz ciągłym poddenerwowaniem przez więcej niż sześć miesięcy.

Bardzo często zdarza się, że ludzie z tymi zaburzeniami natychmiastowo przejawiają wysoki poziom stresu.  Lęki są spowodowane błędnym postrzeganiem świata oraz nieustającymi negatywnymi myślami.

Złożoność tych sytuacji sprawia, iż trudno jest postawić diagnozę, nawet przez ekspertów. Aby dowiedzieć się czy cierpisz na stres i zaburzenia lękowe, powinieneś przeanalizować poniższe czynniki:

1. Ciągłe zamartwianie się

Długotrwałe przygotowywanie się do egzaminu dyplomowego jest normalne: nowa sukienka, wygodne buty i reszta egzaminów. Nie tylko Ty masz takie dni, przejdzie również przez to Twoje dziecko, Twoja siostra oraz wiele innych bliskich Ci osób.

Niemniej jednak, jeżeli stresujesz się tym wydarzeniem już 6 miesięcy wcześniej, oznacza to, że być może cierpisz na zaburzenia lękowe. Charakteryzują się one ciągłym zamartwianiem się.

Pierwszą rzeczą na którą zwracają uwagę lekarze jest to, czy dana osoba czuła się tak już przed stresującą sytuacją i czy tego typu zachowanie nie ustępuje nawet po wydarzeniu. Jeżeli nie i stres jest krótkotrwały, najprawdopodobniej nie jest to schorzenie związane z zaburzeniami lękowymi.

Na przykład, jeżeli bierzesz ślub i planowanie idzie bez problemu, najprawdopodobniej tylko czasami poczujesz momenty stresu. Jeśli jednak doświadczasz tych symptomów znacznie wcześniej, wtedy może to oznaczać zaburzenia lękowe, które wymagają natychmiastowej interwencji.

2. Negatywne wnioskowanie

Czy zwykle myślisz o najgorszym scenariuszu? Czy ludzie mówią, że jesteś negatywną osobą? Niektórzy uważają, że jesteś przesadnie ostrożny, podczas gdy inni, że jesteś realistą.

kobieta u psychologa

Jeżeli tego rodzaju myśli przeważają i są nieustępliwe, oznacza to, że cierpisz na zaburzenia lękowe.

Zrozumienie sytuacji nie jest proste, jednak dobra wskazówka może wnieść obiektywne spojrzenie. Powinieneś zacząć się martwić, jeśli zawsze czujesz się źle, oczekujesz najgorszego oraz nie jesteś w stanie cieszyć się momentem, podczas gdy ludzie wokół mają w tym samym momencie inne wyobrażenia.

Przeczytaj także: Depresja – pożegnaj ja przygotowując koktajl szczęścia

Ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe myślą, że mają tak dużo defektów, że są niepotrzebni. Są stale rozczarowani tym co robią i mają wrażenie, że zawsze będą przynosić swojej rodzinie wstyd.

Jeżeli należysz to tego typu osób, które stale uderzają się o głowę, a potem myślą, że następną rzeczą będzie guz mózgu, cierpisz na zaburzenia lękowe.

Ten wzór negatywnego myślenia nazywany jest myślą katastroficzną i jest zaburzeniem myślenia, które prowadzi do utwierdzenia się, że świat zmierza wyłącznie w kierunku najgorszego.

3. Jesteś wyraźnie poirytowany

Czy czujesz poddenerwowanie, zmęczenie, irytację oraz masz trudności z koncentracją i zasypianiem? Te zachowania są związane z serią problemów, zarówno fizycznych, jak ich psychologicznych.

Ten rodzaj zaburzeń lękowych trudno jest zdiagnozować. To również powód, dla którego ludzie dystansują się od Ciebie.

Niemniej jednak, jeżeli powyższe objawy nie ustępują i przeszkadzają Ci w wykonywaniu codziennych obowiązków, pracy czy studiów, warto jest zasięgnąć opinii lekarza.

4. Lepsze samopoczucie nie jest zgodne z Twoimi planami

promienie słońca

Wiesz bardzo dobrze co powinieneś zrobić i dobrze zrozumiałeś rady i wskazówki, aby uwolnić się od stresu każdego rodzaju. Jesteś świadom tego, że powinieneś dobrze się odżywiać oraz uprawiać sport, i że te wskazówki pomogą Ci zmniejszyć stres, lecz nie znajdujesz czasu, aby je wcielić w życie.

Być może jesteś bardzo zorganizowaną osobą, musisz jednak wziąć pod uwagę fundamentalny czynnik: Twoje priorytety.

Pierwszym powinno być Twoje zdrowie, a znalezienie czasu dla siebie samego powinno być ważniejsze niż cokolwiek innego. Może Ci to uratować życie.

Rób rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność:

  • Spotkaj się z przyjaciółmi
  • Spędź trochę czasu z samym sobą
  • Czytaj
  • Codziennie wykonuj ćwiczenia fizyczne
  • Znajdź nowe hobby
  • Podróżuj

5. Kiedy zaburzenia lękowe wymykają się spod kontroli

Jeżeli wypróbowałeś powyższe metody, a pomimo to nadal walczysz ze stresem i lękami, czas abyś udał się do lekarza.

Specjalista od psychoterapii behawioralno-poznawczej jest idealny. Celem jest znalezienie nowych schematów myślenia oraz poradzenie jak powinieneś zachować się w trudnych sytuacjach.

Psycholog ogólny może pomóc zidentyfikować problem oraz znaleźć najlepsze wyjście. W razie konieczności zostaniesz polecony specjaliście, który pomoże Ci rozwiązać problem.