Nostalgia i czworonożny przyjaciel
Nostalgia to uczucie tęsknoty za czymś, co przeminęło lub kimś, kogo darzyliśmy uczuciem. Według Freuda odczuwamy jakby część nas samych odeszła razem z nimi. Nostalgia może się pogłębiać i doprowadzić nawet do depresji.
Z tego powodu warto dowiedzieć się jak radzić sobie w podobnych sytuacjach. Popularnym rozwiązaniem jest znalezienie czegoś lub kogoś, by przelać całą tę miłość.
Nostalgia i kilka słów o tęsknocie za przeszłością
Miłość, która pozostała bez odbiorcy jednak wciąż istnieje. Oprócz metody wybijania klina klinem możemy również zdecydować się na inne alternatywne rozwiązania. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów jest czworonożny przyjaciel. Najczęściej wybór pada na psy ze względu na ich wierność, oddanie i zdolność do miłości.
Dziś to intuicyjne rozwiązanie ma swoje wytłumaczenie naukowe. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) przeprowadził badania, z których wynikło, że studenci, którzy zmuszeni są do wyjazdu z powodu studiów, lepiej znoszą separację i nostalgia nie jest tak nieznośna, kiedy w przeprowadzce towarzyszy im pies.
Bezpośrednią konsekwencją tego są lepsze wyniki w nauce.
Naukowcy zbierali informacje na 44 uczelniach. Wybierali studentów pierwszego roku, którzy potwierdzali, że nostalgia nie jest im obca. Zostali oni poproszeni o wypełnienie kwestionariusza, aby zmierzyć jej nasilenie, jak i po to, by zbadać relacje w nowym życiu studenckim.
Kontynuując, wybrano grupę, która realizowała terapię z udziałem zwierząt, natomiast druga grupa musiała poczekać na swoją kolej osiem tygodni. Studenci, którzy mogli cieszyć się obcowaniem z czworonogami przez 45 minut w tygodniu, walczyli z uczuciem nostalgii w towarzystwie psów.
Po upływie ośmiu tygodni studentom dano do wypełnienia ten sam formularz, co na początku eksperymentu. Wyniki były zdumiewające: u osób z pierwszej grupy znacznie zredukowały się stany melancholii i poprawił nastrój. Z drugiej strony w grupie, która nie obcowała ze zwierzętami, nastroje znacznie się pogorszyły.
Dzięki tym wynikom możliwe było otworzenie nowej ścieżki w eksperymencie. Ta wiadomość może być ważniejsza, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. Oprócz tego, że zwierzęta pozytywnie wpływają na studentów, cała ta historia może pozytywnie wpłynąć na nas wszystkich.
Wielu z tych studentów to inteligentni młodzi ludzie z przyszłością jednak nostalgia zmniejsza ich wydajność a tym samym wyniki w nauce. Kto wie, czy nie straciliśmy już niejednego rewolucyjnego naukowca, ekonomisty czy powieściopisarza?
Negatywne skutki nostalgii
Nostalgia doprowadza do tego, że zbyt często obracamy się za siebie i spoglądamy w przeszłość.
To tam znajduje się to, za czym tęsknimy i to tam jest miejsce, do którego chcemy wrócić. Dlatego wszystko to, co dzieje się tu i teraz pozbawione jest tego blasku, który całkowicie pochłaniają wspomnienia. W ten również sposób przyszłość wydaje nam się nieokreślona i daleka.
W jakiś sposób żyjemy we wczorajszym dniu, który sprawia, że ani dziś, ani jutro nie mają żadnego znaczenia. Dlatego też, gdy melancholia dochodzi do głosu, często może doprowadzić do tego, że odłożymy na bok nasze cele i projekty.
Zatem jeżeli w wieku 18 lat dasz się złapać w sidła nostalgii, przegapisz wiele możliwości, które podsuwa życie. Nie chodzi tutaj o ich zmarnowanie, po prostu ich nie zauważysz.
Nie będziesz uczestniczył w zajęciach z tym samym zainteresowaniem, nie zastanowisz się nad nimi w jasny sposób, nie doświadczysz wszystkiego, co niesie ze sobą teraźniejszość.
Dlatego konieczne są dalsze badania w tym kierunku szczególnie w odniesieniu do młodych ludzi. Zdolności jaką mają oni do korzystania i kochania życia nie może zostać zmarnowana.