Nietypowe zapalenie płuc - co to za choroba?
Zapalenie płuc to słowo, które w medycynie odnosi się do zakażenia płuc wywołanego przez wirusa lub bakterie. W rzeczywistości jest to termin odnoszący się do wielu różnych etiologii. Dlatego zwykle dzieli się je na dwie grupy: typowe i nietypowe zapalenie płuc.
Grupa określona jako nietypowe zapalenie płuc została początkowo nazwana w ten sposób, aby określać zapalenie wywoływane przez inne i rzadziej spotykane zarazki niż w typowym zapaleniu płuc. Jednak obecnie używa się go również, ponieważ istnieją między nimi różnice na poziomie objawów.
Główną przyczyną nietypowego zapalenia płuc jest Mycoplasma pneumoniae, a na drugim miejscu inne nietypowe zarazki. Choroba ta atakuje częściej w okresie jesiennym i zimowym. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o nietypowym zapaleniu płuc o tym jak je rozpoznać.
Co powoduje nietypowe zapalenie płuc?
Jak już wspomnieliśmy, nietypowe zapalenie płuc jest infekcją płuc wywoływaną przez mniej powszechne wirusy lub bakterie. Nazywa się je również mylącym zapaleniem płuc, a zdecydowana większość przypadków występuje między jesienią a zimą.
Chociaż najczęstszą przyczyną jest zakażenie M. pneumoniae, istnieją również inne przyczyny, które mogą powodować tę patologię. Bakterie najczęściej związane z tym zapaleniem to: Coxiella burnetti, Legionella pneumophila, Chlamydia pneumoniae i Chlamydia psitacci.
Z reguły nietypowe zapalenie płuc jest zwykle łagodniejsze niż typowe. Jednak gdy jest wywołane przez Legionellę, mogą wystąpić powikłania i ten rodzaj ma również wyższą śmiertelność.
Należy zauważyć, że w wielu przypadkach ten rodzaj zapalenia płuc może pojawić się z powodu przeziębienia trwającego dłużej niż siedem lub dziesięć dni. Na przykład gdy ktoś choruje na przeziębienie spowodowane przez RSV (syncytialny wirus oddechowy), i nie jest leczony prawidłowo.
Może ci się spodobać również ten artykuł: Zapalenie płuc – 8 objawów, których nie wolno ignorować
Jakie objawy wywołuje?
Inną ważną różnicą między nietypowym i typowym zapaleniem płuc są objawy kliniczne. Objawy będą w dużym stopniu zależeć od obszaru płuc, w którym zlokalizowała się infekcja. Oznacza to, że jeśli na przykład znajduje się w najwyższej części płuc, wystąpią większe trudności w oddychaniu.
Najczęściej występują tak zwane objawy nieżytowe, takie jak gorączka około 38 ° C i dreszcze. Bardzo przypominają nieżyt nosa lub przeziębienie. Podobnie, może pojawić się ból gardła lub głowy, a nawet ból w uszach lub klatce piersiowej. Ze względu na ogólny dyskomfort, w niektórych przypadkach występuje również utrata apetytu i mogą wystąpić wymioty.
Co ważne, kaszel w nietypowym zapaleniu płuc to suchy kaszel. Oznacza to, że zwykle nie towarzyszy mu odkrztuszanie ani śluz. Ponadto oddychanie jest często utrudnione i przyspieszone.
Możesz być zainteresowany również tym tematem: Jak zapalenie płuc wpływa na nasz organizm?
Jak rozpoznaje się i leczy atypowe zapalenie płuc?
Aby zdiagnozować nietypowe zapalenie płuc, konieczne jest, aby lekarz poznał wszystkie objawy. Ponadto należy przeprowadzić pełne badanie fizykalne, w tym osłuchiwanie płuc. W ten sposób będzie w stanie stwierdzić odgłosy, które pojawiają się podczas oddychania.
Jeśli chodzi o nietypowe zapalenie płuc, podczas oddychania zwykle pojawia się dźwięk opisywany jako świszczący oddech. To dźwięk trochę przypominający szum wiatru. W celu diagnozy, czasami wykonuje się również prześwietlenia klatki piersiowej, ponieważ często dopiero one ujawniają infekcję.
Ponieważ większość przyczyn mają związek z bakteriami, najczęściej stosowanym leczeniem są antybiotyki. Jeśli infekcja nie jest bardzo poważna, podaje się je doustnie przez 7 do 10 dni. Należy również pamiętać, że w niektórych przypadkach nietypowe zapalenie płuc może być zaraźliwe.
Z tego powodu zaleca się unikanie kontaktu z innymi ludźmi i przestrzeganie odpowiednich środków higieny. Podobnie w przypadku jakichkolwiek alarmujących objawów ważne jest, aby udać się do lekarza. Specjalista zaleci najlepsze możliwości leczenia. Przy tej okazji warto przypomnieć, że bezwzględnie należy unikać stosowania antybiotyków bez recepty i na własna rękę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gonzalo De Liria, C. R., & Hernández, M. M. (2013). Infecciones causadas por Mycoplasma pneumoniae. Anales de Pediatria Continuada, 11(1), 23–29. https://doi.org/10.1016/S1696-2818(13)70114-8
- ¿En que se diferencia la neumonía atípica de la neumonía común? | Familia y Salud. (n.d.). Retrieved April 28, 2020, from https://www.familiaysalud.es/sintomas-y-enfermedades/sistema-respiratorio/bronquios-y-pulmones/en-que-se-diferencia-la-neumonia
- Neumonía atípica o errante (para Padres) – Nemours KidsHealth. (n.d.). Retrieved April 28, 2020, from https://kidshealth.org/es/parents/walking-pneumonia-esp.html
- Neumonía atípica. (n.d.). Retrieved April 28, 2020, from https://www.brennerchildrens.org/KidsHealth/Parents/Para-Padres/Los-problemas-medicos/Neumonia-atipica.htm