Nietrzymanie moczu: 5 sposobów na walkę z roślinami
Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu lub miałaś doświadczenia lub trudności z kontrolowaniem pęcherza, prawdopodobnie potrzebujesz lekarstwa, aby rozwiązać ten problem.
Jest wiele osób, które z różnych przyczyn cierpią na nietrzymanie moczu. Ten stan jest zwykle leczy się w ramach medycyny alopatycznej, a w niektórych przypadkach nawet chirurgicznie. Można go jednak również poprawić za pomocą pewnych naturalnych środków.
W tym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o pięciu naturalnych środkach, które mogą pomóc złagodzić nietrzymanie moczu.
Co to jest nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu to stan, który występuje, gdy dana osoba nie jest w stanie kontrolować, jak mocz wydostaje się z cewki moczowej, przewodu, który umożliwia moczowi opuszczenie pęcherza moczowego i ciała. Może się to zdarzyć od czasu do czasu lub w ogóle nie będziesz w stanie zatrzymać moczu.
Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu, o których należy pamiętać. Przyjrzyjmy się im.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Czy kiedykolwiek podczas kaszlu, kichania, śmiechu lub ćwiczeń poczułaś, jak uciekło ci kilka kropli moczu? Jeśli odpowiedź brzmi tak, może to być wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dzieje się tak, gdy mięśnie miednicy są osłabione.
Ten rodzaj nietrzymania moczu występuje częściej u kobiet, które cierpią na wypadanie miednicy lub miały więcej niż jeden poród pochwowy.
Naglące nietrzymanie moczu
W przypadku tego typu nietrzymania moczu osoba ma nagłą, pilną potrzebę oddania moczu, ale nie ma wystarczająco dużo czasu, aby dostać się do toalety, ponieważ pęcherz kurczy się w nieodpowiednich momentach i mocz wycieka.
Może się tak zdarzyć z powodu problemów z nerwami układu moczowego lub mięśniami miednicy. Czasem wynika też z niezdolności danej osoby do zareagowania na potrzebę oddania moczu.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia
Niektórzy ludzie czują, że nie mogą całkowicie opróżnić pęcherza podczas oddawania moczu. Powoduje to ciągłą chęć ponownego oddania moczu.
Zwykle ma się wrażenie pełnego pęcherza, chociaż ilość wydalanego moczu jest niewielka.
Mieszane nietrzymanie moczu
Jeśli dana osoba ma więcej niż jeden rodzaj nietrzymania moczu, lekarze uważają to za przypadek mieszanego nietrzymania moczu.
W takim przypadku może istnieć wiele możliwych przyczyn, a formy, w których występuje, obejmują dowolne z wymienionych powyżej.
Myślimy, że możesz przeczytać: Jak dbać o nerki i pęcherz
Pięć środków na bazie roślin na nietrzymanie moczu
Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na alternatywne metody zapobiegania i leczenia chorób i schorzeń, bada się coraz większa liczba domowych środków zaradczych. Rzućmy okiem na niektóre środki, które mogą pomóc w nietrzymaniu moczu.
1. Babka lancetowata
Jest to środek bardzo tani i taki, który z pewnością będzie bardzo przydatny, zwłaszcza w przypadku nietrzymania moczu u dzieci. W zależności od wieku dziecka możesz podać mu jedną filiżankę tego środka (jeśli jest bardzo małe) lub dwie filiżanki (jeśli jest starsze).
Składniki
- ½ szklanki świeżych liści babki lancetowatej (55 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
- Miód lub inny słodzik (do smaku)
Co należy zrobić?
- Zasadniczo musisz zrobić herbatę z babki lancetowatej. Aby to zrobić, najpierw podgrzej wodę wraz z liśćmi babki na małym ogniu i zagotuj.
- Po 3 lub 4 minutach gotowania zdejmij go z ognia i ostudź.
- Na koniec przefiltruj i dosłodź miodem do smaku.
2. Herbata ze skrzypu na nietrzymanie moczu
Skrzyp to krzew, którego liście mają wiele właściwości leczniczych. Roślina ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, ponieważ jej właściwości oczyszczające i ściągające mogą między innymi łagodzić dolegliwości dróg moczowych.
Składniki
- ½ szklanki skrzypu polnego (55 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
- Miód lub inny naturalny słodzik
Co należy zrobić?
- Najpierw zaparzaj roślinę w filiżance gorącej wody przez 5 do 10 minut.
- Następnie przefiltruj i pozostaw do ostygnięcia.
- Na koniec dosłodź do smaku i podawaj.
3. Mieszanka ziół
Możemy również wykorzystać właściwości różnych roślin w jednym naparze, aby złagodzić tę dolegliwość. Ponadto są łatwo dostępne i niedrogie. Polecamy filiżankę tej mieszanki rano na pusty żołądek.
Składniki
- Dwie łyżki Androsemum (roślina Tutsem) (30 g)
- Dwie łyżki krwawnika (30 g)
- Jedna łyżka korzeni pięciornika (15 g)
- 1 łyżka marzanki wonnej (15 g)
- Dwie łyżki skrzypu polnego (30 g)
- Cztery szklanki wody (1 litr)
- Miód lub stewia do słodzenia
Co należy zrobić?
- Najpierw wymieszaj wszystkie zioła w misce.
- Następnie dodaj wrzącą wodę i pozostaw do zaparzenia przez 10 minut.
- Po tym czasie przefiltruj i dosłodź stewią lub miodem.
Przeczytaj ten artykuł: 3 naturalne sposoby na zapalenie woreczka żółciowego
4. Koper włoski
Roślina ta sprzyja wydalaniu toksyn z moczem, a także zwalcza ogólny dyskomfort i bóle spazmatyczne. Może być również bardzo dobry w leczeniu nietrzymania moczu, gdy jest przyjmowany w postaci naparu.
Składniki:
- Jedna szklanka ciepłego mleka (200 ml)
- 1 łyżka nasion kopru (15 g)
- Dwie łyżeczki syropu cukrowego (10 ml)
Uwaga: Aby przygotować syrop, rozcieńczyć cztery łyżki cukru w 1 szklance wody.
Co należy zrobić?
- Najpierw wymieszaj nasiona kopru i syrop cukrowy w szklance ciepłego mleka.
- Następnie pij ten napój raz lub dwa razy dziennie, aby pomóc w leczeniu nietrzymania moczu.
5. Cynamon na nietrzymanie moczu
Ściągające właściwości cynamonu doskonale sprawdzają się w leczeniu nocnego nietrzymania moczu. Przed pójściem spać może pomóc wyrobić sobie nawyk żucia małego kawałka cynamonu, aby zapobiec nietrzymaniu moczu. Możesz też zrobić herbatę cynamonową.
Składniki
- Trzy małe laski cynamonu
- Dwie szklanki wody (500 ml)
- Miód lub stewia do słodzenia
Co należy zrobić?
- Najpierw dodaj laseczki cynamonu do wody i podgrzewaj na małym ogniu, aż się zagotuje.
- Następnie przefiltruj napój i pozwól mu ostygnąć.
- Na koniec dosłodź do smaku.
Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, że przed rozpoczęciem samoleczenia bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli kiedykolwiek wystąpią objawy nietrzymania moczu. Pamiętaj, że Twoje leczenie będzie zależeć od rodzaju nietrzymania moczu, na który możesz cierpieć.
Naturalne rozwiązania są bardzo pomocne i pozwolą Twojemu organizmowi wzmocnić proces leczenia wraz z pomocą i zaleceniami lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Robles, J. E. (2006). La incontinencia urinaria. Anales Del Sistema Sanitario de Navarra.
- Verdejo Bravo, C. (2010). Incontinencia urinaria. Revista Espanola de Geriatria y Gerontologia. https://doi.org/10.1016/j.regg.2010.05.004
- A. Schröder, P. Abrams (co‑presidente), K‑E. Andersson, W. Artibani, C.R. Chapple, M. J., & Drake, C. Hampel, A. Neisius, A. Tubaro, J. W. T. (presidente). (2009). Guía clínica sobre la incontinencia urinaria. European Association of Urology 2010.
- Chiang M, Susaeta C, Valdevenito S, Rosenfeld V. Incontinencia urinaria. Revista Médica Clínica Las Condes. 2013; 24(2): 219-227.