Nieszczera przyjaźń – 7 powodów, by ją zakończyć

Jeśli w przyjaźni nie ma równowagi i jedna ze stron wnosi więcej wysiłku w pielęgnację relacji niż druga, nadchodzi moment, by zastanowić się, czy rzeczywiście taka przyjaźń jest szczera i prawdziwa. Być może trzeba ją zerwać…
Nieszczera przyjaźń – 7 powodów, by ją zakończyć

Ostatnia aktualizacja: 08 marca, 2019

Decyzja o tym, by zakończyć wieloletnią przyjaźń, bywa trudna i nie rzadko prowadzi do silnych zaburzeń emocjonalnych. Kiedy jednak logicznie spojrzysz na sytuację, z pewnością zdasz sobie sprawę, że zerwanie toksycznego związku jest dla ciebie najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem.

To zupełnie naturalne, że wraz z upływem lat poznajesz coraz więcej ludzi i wchodzisz z niektórymi w bliskie relacje przyjacielskie. Nie zawsze jednak wszystkie intencje są dobre. Powinniśmy się nauczyć się podchodzić do nowych znajomości z rezerwą i zanim zdecydujemy się na przyjaźń, dokładnie poznać daną osobę.

Nie każdy powinien mieć łatwy wstęp do kręgu Twoich przyjaciół – często nowo poznani ludzie zamiast pomagać Ci w ciągłym rozwoju, sprawiają, że robisz krok wstecz.

Jeśli nie czujesz się z kimś dobrze, nie wstydź się ograniczyć kontakty. Nie musisz robić tego samego, co Twoi przyjaciele. Poszukaj swojej własnej drogi.

Zerwanie przyjaźni jest trudnym doświadczeniem i może wywoływać w nas podobne emocje jak w przypadku zerwania związku uczuciowego. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje relacje z przyjaciółmi nie są zbyt zdrowe i odnotujesz poniższe tego oznaki, nadszedł czas, by jak najszybciej zakończyć tę przyjaźń.

1. Przyjaźń rozwija się tylko w jednym kierunku

Kiedy w przyjaźni nie ma równowagi a wszelkie próby jej przywrócenia zawiodły, prawdopodobnie Twój przyjaciel nie ceni Cię tak jak Ty jego. Ciągłe podążanie za daną osobą na dłuższą metę okazuje się męczące i negatywnie wpływa na nasze poczucie własnej wartości.

Przestałaś codziennie wydzwaniać do swojego przyjaciela, a on również się do Ciebie w tym czasie nie odezwał? Przestań więc tracić na niego swoją cenną energię i przeznacz ją na kogoś, kto będzie Cię doceniał i szanował.

2. Przyjaciel manipuluje Tobą i chce mieć wpływ na Twoje zachowanie

Kiedy zauważasz, że przestajesz być sobą oraz z każdym dniem coraz bardziej starasz się zadowolić swojego przyjaciela i spełnić jego oczekiwania, to moment na zerwanie tej przyjaźni. Przecież w relacjach międzyludzkich chodzi o to, by być sobą, a nie projekcją wyobrażeń innych osób.

Dyskutujące kobiety

Jeśli w czyimś towarzystwie nie potrafisz być sobą, nie służy ci ono i lepiej go unikać. Bardzo często osoby podające się za naszych przyjaciół świadomie manipulują naszymi uczuciami i emocjami, chcąc tym samym zawładnąć naszym życiem i zrealizować własne interesy.

Zdrowa przyjaźń powinna zachowywać głęboki szacunek dla odmienności charakterów oraz opierać się na wzajemnym uzupełnianiu się. Zastanów się nad tym i przeanalizuj swoje związki z innymi. Być może niektóre są dla ciebie niezdrowe i krzywdzące.

3. Przyjaciel “ciągnie Cię” za sobą

Jeśli zaczynasz odczuwać nieuzasadnione poczucie winy z powodu zachowania swojego przyjaciela – to bardzo zły sygnał. Kiedy jego zachowanie nie jest do końca stosowne lub poprawne, zaczynasz analizować, w jakim stopniu sytuacja ta dotyczy ciebie samej.

To zupełnie naturalne, że ludzie widzą cię przez pryzmat ludzi, którymi się otaczasz. Oznacza to, że jeśli któryś z twoich przyjaciół nie cieszy się dobrym wizerunkiem społecznym, ludzie będą cię postrzegali jako osobę jemu podobną.

Jeszcze gorzej – taka osoba może nakłaniać się do charakterystycznych dla niego działań i zachowań.

Pamiętajmy, że ludzka natura w wielkiej mierze opiera się na naśladowaniu otaczających nas osób. Jest to instynktowne działanie mające na celu lepszą adaptację społeczną i gwarant przetrwania. Stąd też taka toksyczna przyjaźń nie zasługuje na ciąg dalszy i najlepszym rozwiązaniem jest jej rychłe zakończenie.

4. Zazdrość, zawiść i rywalizacja

Uczucie ciągłej presji i nieustannego potwierdzania, że jesteś lepsza od swojego przyjaciela i vice versa, to jasna oznaka, że wasza przyjaźń jest toksyczna. Takie zachowanie, wieczna rywalizacja, bywa męczące i nie jest właściwe dla szczerej relacji między dwojgiem ludzi.

Zazdrosna przyajciółka

Przyjaźń, w której brakuje wzajemnego szacunku, wsparcia ani szczerej radości z sukcesów przyjaciela, negatywnie wpływa na obie strony takiego związku. Chodzi przecież o to, byście oboje mogli się rozwijać i odnosić sukcesy.

Przyjaźń to nie sport, w którym wygrywa lepszy, silniejszy, sprawniejszy… W przyjaźni nikt nie jest głównym bohaterem ani postacią drugoplanową. Oboje odgrywacie główną rolę.

5. Kiedy przyjaźń należy już do historii

Jeśli przyjaźnisz się z kimś tylko dlatego, że kiedyś byliście dobrymi przyjaciółmi i wspólnie przeżyliście niesamowite momenty. Pamiętaj, że człowiek żyje teraźniejszością a nie przeszłością. Być może już nie jesteście tacy jak kiedyś i wasza przyjaźń teraz już nie jest szczera.

Dziewczynka na plaży

Nie uczepiaj się relacji, które kiedyś były dobre. Nie można na siłę przywrócić dawnego entuzjazmu i podwójnie przeżyć niektórych momentów. Być może wasza przyjaźń należy już do historii, tylko dotychczas nie zdaliście sobie z tego sprawy.

6. Przyjaciel nie wnosi niczego pozytywnego do Twojego życia

Prawdziwy przyjaciel powinien cię wspierać i dodawać ci sił, byś samodzielnie mogła się podnieść i znów z optymizmem spojrzeć w przyszłość. Jeśli jednak przyjaźń dostarcza ci wyłącznie negatywnych emocji, nie inspiruje cię ani nie motywuje do działania, wówczas bezzwłocznie należy ją zakończyć.

Nigdy nie zapominaj o szacunku do samej siebie, nie pozwól, by toksyczni przyjaciele w chwilach kryzysu jeszcze bardziej pogrążali cię w desperacji i zrezygnowaniu. Zasługujesz na dużo więcej!

Przyjaciele powinni stanowić naturalne przedłużenie twojego życia, jego niezastąpioną odnogę. Pamiętaj jednak, że nie tylko oni powinni być twoim słońcem na co dzień, ale również ty powinnaś być stale obecna w ich życiu i pomocna w trudnych sytuacjach.

Wspierajcie się wzajemnie i stymulujcie do ciągłego rozwoju i podążania za swoimi celami i marzeniami. Tylko prawdziwi przyjaciele wnoszą do naszego życia mnóstwo pozytywnych emocji i sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i spełnieni.

7. Przyjaciel obniża Twoją samoocenę

Prawdziwi przyjaciele dostarczają nam ogromnego wsparcia w naszym codziennym życiu, przepełnionym troskami, zmartwieniami, stresem i napiętymi relacjami z innymi.

Za każdym razem, gdy masz problem, stoisz przed trudną decyzją, nie potrafisz sobie z czymś poradzić, twoi przyjaciele powinni zaproponować ci wsparcie i w możliwie najlepszy sposób wzmacniać Twoją samoocenę. Jeśli tak nie jest, szkoda twojego cennego czasu na dalszą tego typu relację.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zerwanie przyjaźni może być bardzo trudnym przeżyciem. Ale z kolei, jeśli w jej wyniku tracisz poczucie własnej wartości i zaczynasz powątpiewać we własne możliwości, czas na poszukanie innych przyjaciół.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.