Nieprawidłowości miesiączkowania - nie ignoruj tych 6 objawów

Nieprawidłowości miesiączkowania mogą skrywać dużo poważniejsze problemy.
Nieprawidłowości miesiączkowania - nie ignoruj tych 6 objawów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nieprawidłowości miesiączkowania są częstym powodem do zmartwień dla kobiet w każdym wieku. Chociaż nieregularne cykle nie są zazwyczaj oznaką poważnych problemów zdrowotnych, mogą czasami sygnalizować brak równowagi hormonalnej, niedobory żywieniowe lub inne problemy, które wymagają uwagi.

Typowy cykl menstruacyjny trwa od 28 do 35 dni w zależności od wieku kobiety, hormonów i nawyków. Jeśli więc cykl nie jest typowy lub występuje nieprawidłowość, która budzi Twoje obawy – dobrze jest skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić czy nieprawidłowości miesiączkowania nie mają poważniejsze przyczyny.

Ponieważ wiele kobiet nie wie jak odróżnić normalny okres od nieprawidłowego, zebraliśmy listę 6 objawów, których nie powinnaś lekceważyć.

1. Nieprawidłowości miesiączkowania – brak okresu

Brak miesiączki ma swoją łacińską nazwę – amenorrhea. Brakiem miesiączki określa się sytuację, w której kobieta w wieku rozrodczym nie ma okresu przez dłużej niż trzy cykle i nie jest to spowodowane ciążą.

nieprawidłowości miesiączkowania - kobieta z bólami miesiączkowymi

Brak miesiączki często występuje u kobiet, które:

  • Wyczynowo trenują sport,
  • Profesjonalnie tańczą,
  • Są na niskokalorycznej diecie,
  • Cierpią na anoreksję.

2. Skrzepy krwi

Małe skrzepy krwi są całkiem normalne podczas miesiączkowania. Jeśli jednak skrzepom nie towarzyszy normalne krwawienie, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem. Stan, w którym Twoja krew menstruacyjna składa się jedynie ze skrzepów, nie jest normalny. Duże skrzepy krwi nie powinny budzić Twoich obaw tylko w pierwszych dniach po porodzie.

3. Długie i obfite krwawienie menstruacyjne

Menorrhagia jest terminem medycznym oznaczającym obfite krwawienie. Jest to powszechna dolegliwość i w większość kobiet doświadcza jej przynajmniej raz w życiu. Powinnaś jednak się zaniepokoić, jeśli obfite krwawienie towarzyszy Ci co cykl i trwa dłużej niż 7 dni.

Nieprawidłowości miesiączkowania - tampony i podpaski

O silnym krwawieniu miesiączkowym możemy mówić wówczas, gdy musisz bardzo często zmieniać tampon lub podpaskę, co jest nie tylko uciążliwe, ale również wiąże się z wydawaniem większej ilości pieniędzy. Wyjątkowo ciężkie przypadki menorrhagii mogą nawet doprowadzić do anemii z powodu nadmiernej utraty krwi.

4. Bolesne miesiączki

Miesiączkom nierzadko towarzyszą bolesne skurcze menstruacyjne w dolnej części brzucha, które czasami mogą obejmować również dolną część pleców. Jednak gdy ból jest wyjątkowo silny i utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Nieprawidłowości miesiączkowania - kalendarzyk miesiączkowy i tabletki antykoncepcyjne
  • Ta przypadłość znana jest w świecie medycznym jako dysmenorrhea i może być wyniszczający dla organizmu.
  • Choć czasem bolesne miesiączki mogą być spowodowane problemami z macicą, w wielu przypadków winę za nie ponosi zwiększona produkcja hormonu o nazwie prostaglandyna.

5. Krwawienie pomiędzy okresami

Krwawienie między okresami, to znaczy w dniach, w których zazwyczaj nie powinno mieć to miejsca – jest wyraźnym objawem, że coś jest nie tak. Nieprawidłowości miesiączkowania tego typu mogą świadczyć o braku równowagi hormonalnej, a w bardziej złożonych przypadkach mogą wskazywać na problem z jajnikami lub innymi częściami układu rozrodczego.

Jeśli zaobserwowałaś u siebie nienaturalne krwawienie pomiędzy okresami, skontaktuj się z ginekologiem, ponieważ może ono oznaczać:

6. Zaburzenia funkcji życiowych

Niektóre kobiety odczuwają spadek ciśnienia krwi w dniach poprzedzających ich okres. Chociaż jest to całkowicie normalne, ważne jest, aby wykonywać pomiary, ponieważ w niektórych przypadkach nierównowaga może być znacząca i niebezpieczna.

Najlepiej jest skonsultować ten objaw z lekarzem, zwłaszcza, jeśli oprócz niedociśnienia dokuczają Ci również takie objawy, jak:

  • Nadmierna potliwość
  • Trudności w oddychaniu
  • Tachykardia (szybkie bicie serca)
  • Zawroty
  • Zawroty głowy i zmęczenie

Kiedy powinnaś skonsultować nieprawidłowości miesiączkowania z lekarzem?

Podsumowując:: jeśli zaobserwowałaś u siebie którąś z opisanych nieprawidłowości, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub ginekologiem, gdy:

  • Twoje krwawienie miesiączkowe jest bardzo silne.
  • Nie masz okresu przez długi czas.
  • Twoja krew menstruacyjna jest gęsta lub nieprzyjemnie pachnie.
  • Odczuwasz silne skurcze menstruacyjne i masz gorączkę.
  • W Twojej krwi jest zbyt dużo skrzepów.
  • Twój okres się spóźnia.
  • Podczas okresu doświadczasz ekstremalnego zmęczenia.

Czy zauważyłaś u siebie któreś z tych zaburzeń? Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoje dolegliwości nie są zbyt poważne, powinnaś udać się do lekarza. Może się okazać, że błahe z pozoru nieprawidłowości mają związek z innymi, znacznie poważniejszymi schorzeniami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.