Napad migreny - 6 pomocnych remediów

Wszystkim, którzy spotykają się z migreną wydaje się być niemożliwe, aby zaznać ulgi poprzez naturalne, domowe rozwiązania. Jednakże, przynajmniej w pewnym stopniu naturale remedia pozwolą nam odetchnąć. 
Napad migreny - 6 pomocnych remediów

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Napad migreny to jeden z najbardziej paraliżujących dolegliwości, bowiem uniemożliwia nam wykonywanie wszelkich czynności. Jedyne na co możemy sobie pozwolić to sen w ciemnym i cichym pokoju. 

Każdy kto choć raz spotkał się z tym problemem: na pewno szuka możliwości i sposobów, które przyniosą ulgę za wszelką cenę. Dlatego w tym artykule prezentujemy Ci domowe rozwiązania, które mogą stanowić alternatywę lub dopełnienie leków przeciwbólowych. Stanowią doskonałe uzupełnienie kuracji przepisanej przez specjalistę.

Napad migreny – czym jest i skąd się bierze?

Istnieją różne rodzaje bólów głowy, a migrena jest jednym z nich. Jest to pulsujący i przeszywający ból po jednej stronie czaszki. Pochodzenie choroby jest wciąż nieznane. Jednak pewne jest, że nie pozostawia nam sił na mierzenie się z codziennością.

Zazwyczaj należy odciąć się od świata i położyć w ciemnym, cichym pokoju. Nie istnieje jeszcze lekarstwo na tę niewidzialną, ale niezwykle bolesną chorobę. Istnieją tylko środki prewencyjne.

U niektórych osób napad migreny może wywoływać wymioty i nudności, a nawet problemy z widzeniem (migrena z aurą) czy mówieniem. Sytuacja pogarsza się z każdym ruchem ciała, czasami nawet poprzez ruszanie powiekami.

Oczywiście, jej apogeum czyha na nas w zatłoczonych, słonecznych i hałaśliwych miejscach.

W przeciwieństwie do powszechnego bólu głowy: napad migreny występuje po uwolnieniu substancji zapalnych, które powodują ból w nerwach i naczyniach krwionośnych głowy i szyi. Może trwać od kilku godzin do kilku dni, a częstotliwość pojawiania się epizodów najczęściej wynosi zaledwie kilka tygodni.

Napar migreny i domowe pomocne remedia

<Jeśli odczuwasz ból po jednej stronie głowy, który nasila się wraz z kontaktem ze światłem bądź hałasem: istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagasz się z migreną.

W tym przypadku zapoznaj się z przedstawionymi poniżej domowymi alternatywami, które przyniosą Ci ulgę.

>1. Kostki lodu a napad migreny

Kostki lodu są jednymi z najpopularniejszych środków przynoszących ulgę w przypadku ataków migreny. Ponadto jak wiemy są przystępne cenowo i łatwo znaleźć je w domowym zaciszu.Przeprowadzenie zabiegu jest bardzo proste: wystarczy umieścić kostki lodu w plastikowej torebce i przykryć cienką, bawełnianą szmatką. 

napad migreny kostki lodu

Co należy zrobić?

  • Zastosuj okład na obszarze, w którym odczuwasz ból i pozostaw tak na 20 minut, leżąc na plecach w wygodnym miejscu.
  • Możesz powtarzać proceder co godzinę, kilka razy dziennie. Zimo powoduje bowiem skurcz naczyń krwionośnych, co zmniejsza dokuczliwy ból głowy.

2. Herbata imbirowa

Imbir to korzeń pełen dobrodziejstw dla naszego zdrowia, bowiem może podwyższyć temperaturę, wzmocnić układ odpornościowy, ale też poprawić krążenie krwi.

Co istotne w tym przypadku: wykazuje również działanie przeciwzapalne. Aby skorzystać z jego właściwości: możemy przygotować napar bądź imbirową herbatę.

Składniki

  • 1 plasterek korzenia imbiru lub 1 łyżka startego imbiru (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • Miód (do smaku)

Przygotowanie

  • Aby odpowiednio przygotować imbirową herbatę należy dodać plasterki imbiru (bądź imbir w proszku) do gotującej się wody.
  • Pozostawić tak na 10 minut i dosłodzić łyżeczką miodu (opcjonalnie).
  • Spożywaj herbatę na gorąco, w miarę możliwości odpoczywając w łóżku.

3. Napar migreny i ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy może przynieść wytęsknioną ulgę podczas silnej migreny. Ma też działanie profilaktyczne. W pierwszym przypadku: należy namoczyć ściereczkę w occie i przyłożyć ją na bolesny obszar głowy.

Aby uniknąć nawrotów, można przygotować zaś przedstawione poniżej remedium.

Składniki

  • 2 łyżki octu jabłkowego (30 ml)
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Przygotowanie

  • Dwie łyżki octu jabłkowego dodaj do szklanki świeżej wody i dobrze wymieszaj.
  • Spożywaj dwa lub trzy razy w tygodniu, przed pójściem spać.
  • Sposób ten pozwala na odtrucie organizmu i obniżenie ciśnienia krwi.

To ważne, bowiem oba te czynniki mogą powodować napady migreny.

4. Herbata rumiankowa na napad migreny

Dzięki swoim właściwościom łagodzącym i przeciwzapalnym, rumianek jest niezwykle wskazany w walce z bólem głowy. Doskonale służy też jako remedium na bezsenność, nerwy i stres.

Choć na rynku znajdziemy gotowe torebki rumianku, warto samodzielnie wykonać napar z tej rośliny, używając prawdziwych jej kwiatów.

Składniki

  • 3 łyżki rumianku (45 g)
  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • Miód (do smaku)
  • Sok z ½ cytryny (opcjonalnie)

Przygotowanie

  • To bardzo proste, na początku wystarczy wrzucić rumianek do gotującej się wody.
  • Zagotuj napar, pozostaw na jakiś czas, przefiltruj, a tuż przed spożyciem: dodaj miód oraz sok z cytryny.

5. Olejek lawendowy

W medycynie naturalnej bardzo często sięgamy po olejek z lawendy, właśnie ze względu na jego doskonałe właściwości lecznicze. Niektórzy umieszczają kwiaty lawendy pod poduszką, bowiem wydobywający się aromat pozwala szybciej zasnąć. 

olejek z lawendy
Świetnie sprawdzi się też, jako alternatywne remedium na ból głowy i jako środek łagodzący migrenę. Może mieć też działanie zapobiegające.

Co należy zrobić?

  • Kilka kropli olejku z lawendy zaaplikuj na palce i wetrzyj w bolący punkt, okrężnymi ruchami.
  • Możesz też skropić olejkiem ręcznik, którym suszysz się tuż po kąpieli. Nie zaszkodzi też skropić ubrań i chusteczek.

Olejek lawendowy jest dobrze znany ze swoich właściwości uspokajających. Jednak równie dobrze sprawdzą się olejki eteryczne z bazylii, rumianku, eukaliptusa, tymianku czy drzewa sandałowego, a także z oliwek!

6. Napar migreny a ziemniaki

Może to zaskakujące, ale ziemniaki świetnie sprawdzą się w walce z uporczywym bólem głowy. Bulwy wykazują dużą zawartość wody, dzięki czemu stosowane są do nawilżania skóry. Oprócz tego możemy sięgnąć po arbuza czy ogórka.

Co należy zrobić?

  • Wystarczy pokroić ziemniaki na cienkie plasterki i obłożyć nimi czoło i skronie. Aby dobrze je przytrzymać – obwiń głowę chusteczką i odpocznij.
  • Zmień warstwy ziemniaków, kiedy zauważysz, że stały się gorące i suche.

Jeśli miewasz bardzo częste napady migreny, radzimy aby skonsultować się z lekarzem. W ten sposób dobierzesz odpowiednią kurację i podejmiesz rozsądne środki zapobiegawcze. Pamiętaj jednak, że wszystkie wymienione powyżej naturalne remedia, zawsze będą stanowić dobre uzupełnienie dobranej terapii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.