Nadmierny niepokój – kuracja dietą

Niepokój może być wynikiem stresu, ubogiej diety i innych czynników. Uczucie niepokoju może być łagodne i pojawiać się okazjonalnie, ale może też być przewlekłe i przytłaczające. W tym drugim przypadku możesz sięgnąć po lecznicze produkty spożywcze.
Nadmierny niepokój – kuracja dietą

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Nadmierny niepokój to zaburzenie, które pojawia się u coraz większej liczby młodych osób. Może go wywoływać wiele czynników: przewlekły stres, uboga dieta, niezdrowy tryb życia czy złe nawyki żywieniowe.

Niepokój sam w sobie może występować rzadko i mieć łagodny przebieg. W tym stanie nie jest szkodliwy dla organizmu. Jeśli natomiast męczące, nieustępujące poczucie niepokoju utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, powinnaś rozważyć natychmiastowe leczenie. Da się to zrobić naturalnymi sposobami.

Czy cierpisz na nadmierny niepokój?

Jeżeli rozpoznajesz u siebie zaburzenia na tle nerwowym i towarzyszą Ci ciągłe obawy, napięcie, nieznośna bezsenność, przyspieszone bicie i łomotanie serca, możliwe, że cierpisz na zaburzenia lękowe. Ten problem ujawnia się rzadko i występuje w swojej łagodnej formie, jednak z łatwością mogą stać się jedną z przyczyn niepokoju. Poważniejsze napady mogą doprowadzić nawet do uczucia paniki.

Atak paniki wiąże się z obezwładniającym uczuciem zdenerwowania. Podczas takich chwil możesz mieć trudności z oddychaniem czy doznawać omdlenia.

Łagodne epizody nadmiernego niepokoju można jednak kontrolować dietą. Zmiana nawyków żywieniowych i zbilansowane składników odżywczych sprawi, że znikną czynniki które nie pozwalają Ci na odczuwanie pełni szczęścia.

9 produktów łagodzących niepokój

1. Płatki owsiane

Owies to jedno z najcenniejszych zbóż. Jest ważnym składnikiem odżywczym ze względu na swoje dwie właściwości. Po pierwsze, owies zapewnia energię i siłę potrzebne na przetrwanie dnia. Po drugie, łagodzi napięcie i zdenerwowanie. Ziarna owsa warto włączyć do codziennej diety, zwłaszcza, że można je jeść o każdej porze dnia i w różnych postaciach, takich jak na przykład:

  • Napoje na bazie mleka owsianego,
  • Granola,
  • Owsianka,
  • Kremy i koktajle,
  • Mąka owsiana do wypieków

2. Drożdże

Drożdże to naturalny suplement diety, pełen witamin i minerałów, które regulują działanie układu nerwowego. Są skutecznym lekarstwem na wiele zaburzeń i chorób, w tym na nadmierny niepokój.

Co więcej, regularne spożywanie drożdży wpłynie też korzystnie na Twoją urodę, poprawiając kondycję włosów, skóry i paznokci.

3. Warzywa liściaste

Warzywa liściaste wpływają korzystnie na równowagę minerałów w organizmie.

Warzywa liściaste takie jak sałata, szpinak, rukola czy rukiew wodna odgrywają ważną rolę w magazynowaniu minerałów w organizmie, które regulują pracę układu nerwowego (na przykład magnezu). Ubogacaj swoje posiłki – w sałatki, koktajle, smoothies – zielonym kolorem i ciesz się długim zdrowiem.

4. Mięta

Świeża mięta łagodzi nadmierny niepokój i ataki paniki wraz ze wszystkimi powiązanymi z nimi symptomami,np.: przyspieszonym biciem serca czy zawrotami głowy. Dobrym i skutecznym sposobem na wprowadzenie mięty do swojego codziennego jadłospisu jest dodawanie kilku listków do butelki z wodą, dzięki czemu woda nabierze świeżości, a ty, pijąc ją, poczujesz się bardziej orzeźwiona.

Mięta dobrze się sprawdzi również jako dodatek do sałatek, herbaty i smoothies. Świeże zioła możesz kupić w supermarkecie, czy targu i samodzielnie hodować w doniczce.

5. Kakao

Jeżeli chcesz złagodzić nadmierny niepokój, jedz kakao.

Medyczne korzyści kakaa wynikają z jego właściwości pobudzających. Ziarna kakaowca są bogate w magnez i stymulują produkcje tryptofanu. To z kolei prowadzi do lepszego samopoczucia i zapobiega atakom paniki. Ważne jest, by nie mylić czekolady (zawierającą dużo cukru i tłuszczu) od czystego, naturalnego kakao, które najlepiej wspomaga działanie układu nerwowego.

Przeczytaj koniecznie: Jak spożywać czyste kakao?

6. Orzechy

Wszystkie orzechy są zdrowe, ponieważ zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe, są też cennym źródłem magnezu. Dzisiejszy rynek jest bogaty w najróżniejsze rodzaje orzechów, znajdź swoje ulubione i jedz 4-5 sztuk dziennie. Pamiętaj, że orzechy można jeść na surowo lub piec, jednak ale nie powinno się ich smażyć.

7. Nasiona słonecznika

Nasiona słonecznika są dobrą przekąską na cały dzień.

Nasiona również należą do kategorii superfoods – zwłaszcza słonecznika. Są bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe i służą nie tylko utrzymaniu zdrowia układu nerwowego, ale ograniczają też nadmierny apetyt. Jedząc nasiona słonecznika zwalczysz więc nie tylko niepokój, ale i opanujesz uporczywy głód, niezależnie od pory dnia. Możesz chrupać nasiona jako przekąskę przez cały dzień.

8. Awokado

Awokado zawierają kompletny zestaw składników odżywczych i powinny być podstawowym elementem każdej diety. Jedząc je zapobiegniesz niedoborom pokarmowym – a to właśnie one często bywają przyczyną ataków paniki. Awokado możesz jeść na słono (w sałatkach, na tostach) albo na słodko (w koktajlach i smoothie). Możesz też przyrządzić guacamole i dodawać je do kanapek i warzyw!

9. Pieprz cayenne

Pieprz cayenne stymuluje uwalnianie przez mózg endorfin.

Pieprz cayenne to ostra przyprawa, która stymuluje uwalnianie przez mózg endorfin. Hormony te odpowiadają za pojawianie się uczucia szczęścia, spokoju i bezpieczeństwa, są więc najlepszym sposobem na zwalczenie niepokoju i stresu!

Aby uniknąć problemów trawiennych, stopniowo zwiększaj ilość pieprzu cayenne w diecie. Zacznij od niewielkich ilości i powoli dodawaj go coraz więcej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Canetti, L., Bachar, E., & Berry, E. M. (2002). Food and emotion. Behavioural Processes. https://doi.org/10.1016/S0376-6357(02)00082-7
  • Da Cunha, D. T., Cipullo, M. A. T., Stedefeldt, E., & De Rosso, V. V. (2015). Food safety knowledge and training participation are associated with lower stress and anxiety levels of Brazilian food handlers. Food Control. https://doi.org/10.1016/j.foodcont.2014.10.012
  • Parfitt, J., Barthel, M., & MacNaughton, S. (2010). Food waste within food supply chains: Quantification and potential for change to 2050. Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences. https://doi.org/10.1098/rstb.2010.0126
  • Powell, D. A., Jacob, C. J., & Chapman, B. J. (2011). Enhancing food safety culture to reduce rates of foodborne illness. Food Control. https://doi.org/10.1016/j.foodcont.2010.12.009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.