Myślenie kreatywne - 5 stymulujących zagadek
“Myślenie kreatywne” lub “równoległe” zostało wprowadzone po raz pierwszy w latach 90-tych przez psychologa Edwarda de Bono. W dzisiejszych czasach to właśnie myślenie kreatywne jest najbardziej doceniane. Dlatego też próbuje się je trenować i pogłębiać, zwłaszcza podczas edukacji.
Ludzi charakteryzuje jednak inna tendencja: myślenie logiczne. W razie problemów szukamy bowiem najbardziej ewidentnego rozwiązania, często nie licząc się z innymi aspektami, które mogłyby okazać się bardziej użyteczne.
Są to sytuacje, na które jesteśmy wystawieni na co dzień. Wysoki poziom stresu sprawia, że czujemy się zablokowani i tracimy tę iskrę oryginalności. I tutaj właśnie najbardziej potrzebne jest myślenie kreatywne.
Żeby było wiadomo o czym mowa, proponujemy Ci więc 5 oryginalnych zagadek, które na pewno Ci się spodobają i sprawią, że zmienisz punkt widzenia. To co, odważysz się?
Pierwszy krok: rozwiń myślenie kreatywne
Zanim zmierzysz się z naszymi zagadkami, podpowiemy Ci kilka różnych strategii, żebyś wiedziała mniej więcej, na co powinnaś zwrócić uwagę. Są to bowiem pilary, które definiują myślenie kreatywne lub równolegle . Warto się do nich zastosować w naszym codziennym życiu:
- Życie jest przepełnione małymi i dużymi problemami. Niektóre są tak absurdalne, że nawet nie wiemy, jak się do nich zabrać. Pierwsze co należy zrobić, to przestać zawsze kierować się logiką. W życiu “dwa plus dwa to nie zawsze musi być cztery”. Zwłaszcza gdy mówimy o problemach natury ludzkiej. My, ludzie, jesteśmy małym kłębkiem pragnień i emocji… Zacznij więc widzieć problemy z różnych punktów widzenia, a nie jedynie z logicznego.
- Rozwijaj swoją wyobraźnię. Maksymalnie wykorzystuj swoje możliwości i spójrz tam, gdzie wzrok nie sięga. Wyobrażaj sobie alternatywy, sytuacje, wymyśl własne dane, oceń i porównaj. Nie ograniczaj się natomiast tylko do jednej opcji.
- Zapomnij o uprzedzeniach, pozwól wyjść temu dziecku, które w Tobie drzemie i ustal sobie cele. Odważ się być oryginalną i nie przejmuj się tym, co mogą powiedzieć inni.
- Zapomnij o etykietach i stereotypach.
- Informacje, którymi dysponujemy, nie są ostateczne. To tylko małe wskazówki, które musisz wziąć pod uwagę w Twoich przypuszczeniach, wyobrażeniach i przeczuciach. Kieruj się natomiast intuicją, otwórz się na wszystkie możliwości. Nie obawiaj się pomyłek.
- Najlepiej jest unikać najbardziej ewidentnej i logicznej drogi. Bądź oryginalna! Im więcej wyobraźni, tym lepiej.
Myślenie kreatywne – zagadki
#1: Parking
Pewnie się zaskoczysz, jak Ci powiemy, że tego typu zagadki są używane w chińskich instytucjach edukacyjnych, na egzaminach wstępnych do podstawówki. I wiesz co? Sześciolatkowie są w stanie rozwiązać tę zagadkę w kilka sekund.
To właśnie myślenie kreatywne sprawia, że wydaje się ona bardzo łatwa. Im jesteśmy starsi, tym staje się trudniejsza, ponieważ widzimy ją z innej perspektywy. Tej logicznej.
Odważysz się? Pytanie brzmi: na powyższym zdjęciu, pod jakim numerem stoi zaparkowany samochód?
#2: Czapka i marchewka
Przejdźmy do innej sytuacji. Wyobraź sobie, że po długiej podróży samochodem, docierasz do domu wujostwa. Wychodzisz z auta, zakładasz kurtkę i, w momencie skrętu w prawo, widzisz coś podejrzanego w przydomowym ogrodzie.
Co robią tam leżące odłogiem czapka i marchewka? Nie możesz tego zrozumieć. Pomyśl nad tym 2 minuty, zanim podamy Ci odpowiedź.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Kreatywny mózg: wolne, emocjonalne i połączone umysły
#3: Mężczyzna w barze
A teraz zupełnie inna sytuacja. Jesteśmy w barze. Wchodzi mężczyzna, podchodzi do baru i prosi kelnera o szklankę wody. Kelner patrzy na niego przez kilka sekund, po czym sięga pod ladę i wyciąga broń. Kieruje ją prosto w twarz mężczyzny, który, przerywanym głosem, prosił wcześniej o wodę.
Mężczyzna widząc, że kelner mierzy w niego bronią, wzdycha głęboko, dziękuje i odchodzi. Co tam się takiego stało?
#4: Martwy mężczyzna znaleziony na polu
Jesteśmy na środku pola, opuszczonego miejsca, gdzie leży martwe ciało jakiegoś mężczyzny. Obok niego znajduje się również coś, co wygląda na zamknięty pakunek. Pomyśl, co takiego mogło się tam wydarzyć? Pamiętaj jednak- myślenie kreatywne!
#5: Samotny człowiek
Teraz poznamy pewnego człowieka. Mieszkał sam, w odludnym miejscu, do którego nikt nigdy nie zaglądał. Pewnego dnia mężczyzna popełnił błąd. Niechcący zgasił bowiem wszystkie światła u siebie w domu. Po wyjściu na zewnątrz, okazało się, że zginęło 90 osób. Zalał się łzami, ponieważ był jedyną osobą odpowiedzialną za tę tragedię.
Co tam się stało?
Rozwiązania zagadek – myślenie kreatywne:
- #1: Samochód stoi pod numerem 87. Musisz patrzeć na parking tak, jakbyś rzeczywiście parkowała samochód.
- #2: Marchewka i czapka to pozostałości po bałwanie, który już zdążył się rozpuścić.
- #3: Mężczyzna, który prosił o wodę, miał czkawkę i kelner postanowił, że go przestraszy, żeby mu pomóc.
- #4: Mężczyzna skoczył z samolotu. Obok niego znajduje się nieotwarty spadochron.
- #5: Mężczyzna był latarnikiem. Przez niego statek rozbił się o skały. Zginęło 90 osób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
CorreaRodríguez, E. (2010). El pensamiento creativo. Revista Digital de Innovación y Experiencias Educativas, 27, 1–9.
https://doi.org/9788449307133 -
Celorrio Ibáñez, R. (2003). Desarrollo del pensamiento creativo en la ESO. Revista de Ciencias de La Educación, (196), 434–466.
https://doi.org/10.1016/j.bjps.2017.05.023 -
Bono, E. (1970). El Pensamiento Lateral. Vasa (Paidós, p. 186). Barcelona.
https://doi.org/10.1111/hex.12103 -
Rodríguez, E. C. (2010). El pensamiento creativo. Revista Digital de Innovación y Experiencias Educativas, 27, 1–9.
https://doi.org/9788449307133