Mycie okien – kilka sprawdzonych sztuczek
Mycie okien zwykle kojarzy się nam ze żmudną pracą, która wymaga dużego nakładu czasu i sporego wysiłku. Rzeczywiście okna wychodzą na zewnątrz naszych domów i brudzą się z zadziwiającą szybkością. Bez wątpienia ich mycie nie jest ani przyjemnym, ani kreatywnym zajęciem.
Jednym z najbardziej zniechęcającym czynnikiem do regularnego mycia okien jest fakt, iż nawet po dokładnym umyciu szyb, pozostają na nich smugi. Kiedy nie widać pozytywnych rezultatów, nie czujemy się swobodnie we własnych czterech kątach ani nie mamy ochoty przyjmować wizyt przyjaciół i znajomych.
Na szczęście nasze babki i mamy odkryły rozmaite sztuczki, dzięki którym mycie okien staje się szybsze i łatwiejsze. Poznaj dziś z nami sześć trików, które z pewnością cię zachwycą. Dzięki nim wnętrza twojego domu znów zabłysną czystością i znów będziesz się w nich dobrze czuła.
Jak sprawić, by mycie okien było czystą przyjemnością?
1. Ocet – niezawodny sprzymierzeniec czystych szyb
Biały ocet od dawien dawna jest stosowany do mycia szyb przez kobiety na całym świecie. Chociaż na rynku jest dostępnych wiele specjalistycznych preparatów, tani i naturalny ocet jest równie skuteczny.
Jego niekwestionowaną zaletą jest to, że nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby stać się przyczyną uczulenia lub alergii w twojej rodzinie.
Ocet jest bardzo silnym środkiem czyszczącym, dzięki któremu brud z łatwością odkleja się od czyszczonych powierzchni.
Oznacza to, że nie musimy szorować ani zdzierać zabrudzeń – wystarczy przejechać szmatką, aby szybko i skutecznie je usunąć. Co więcej, ocet zapewnia naszym oknom fantastyczny blask, który pięknie rozjaśni wnętrze każdego mieszkania.
Jak czyścić okna octem?
- W celu szybkiego i skutecznego czyszczenia okien, szyb lub luster, zaleca się połączenie jednej części białego octu z trzema częściami ciepłej wody.
- Jeśli przeszkadza ci ostry zapach octu, możesz go zneutralizować dodając do roztworu niewielką ilość soku z cytryny albo zastosować proporcje: jedna część octu na pięć części wody (zamiast trzech).
- Jeśli mycie okien bez zastosowania chemicznych, komercyjnych produktów czyszczących wydaje Ci się niemożliwe, możesz przygotować roztwór na bazie gotowego produktu i octu – w ten sposób płyn do mycia szyb wystarczy ci na dłużej, a jednocześnie będzie równie skuteczny w działaniu.
- Zmieszaj 3 łyżki stołowe białego octu z dwoma szklankami wody i łyżeczką komercyjnego środka czyszczącego. Po zastosowaniu tej mikstury twoje okna będą idealnie czyste przez długi czas.
2. Gazeta alternatywą dla ściereczki z mikrofibry
Jeśli chodzi o ściereczki do mycia okien, na rynku znajdziemy ich ogromnie bogatą ofertę. Niestety specjalne szmatki z mikrofibry nie należą do najtańszych. Jednym z najtańszych i niezwykle efektywnych sposobów na mycie okien jest zwyczajna gazeta – nie pozostawia ona żadnych smug oraz zapewnia piękny blask szyb i luster.
Co więcej, papier gazetowy jest w pełni bezpieczny dla twoich okien, gdyż nie rysuje polerowanych powierzchni. Jego wielką zaletą jest również to, że tworzy na czyszczonych szybach i lustrach niewidzialną, cienką powłokę ochronną, która zapobiega szybkiemu odkładaniu się na nich brudu.
Do usuwania pozostałości naturalnego bądź chemicznego detergentu do czyszczenia szyb używaj zwyczajnej gąbki. Następnie przetrzyj czyszczoną powierzchnię kartką gazety lub papierowym filtrem do kawy. Obydwa typy papieru znakomicie nabłyszczają szyby i lustra, nie pozostawiając przy tym żadnych smug.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Osad z kamienia w łazience – poznaj domowe metody
3. Myj okna w pochmurny dzień
Staraj się nie myć okien w słoneczne dni – wówczas zwiększa się ryzyko powstania nieestetycznych smug na szybach. Zwykle są one wynikiem pozostałej po detergencie piany. Najlepszym wyborem na tego typu porządki są pochmurne (lecz nie deszczowe dni).
Jeśli chcesz więc, by twój wysiłek nie poszedł na marne, realizuj mycie okien wówczas, gdy silne słońce nie pada na czyszczone powierzchnie. W przeciwnym razie efekt na pewno nie będzie zachwycający.
4. Umiejętnie czyść bardzo brudne okna
Jeśli od ostatniego mycia okien minęło wiele czasu i szyby bardzo się zabrudziły, w pierwszej kolejności zastosuj do ich czyszczenia gąbkę z dużymi porami. Myj szyby w kierunku z góry na dół – w ten sposób unikniesz ściekania wody po wyczyszczonej już powierzchni.
Do polerowania możesz użyć gazety, filtra do kawy lub ściereczki z mikrofibry. W przypadku ostatniej opcji, upewnij się czy ścierka nie pozostawia kłaczków, gdyż twoje szyby pokryją się nieestetyczną powłoką mikroskopijnych włosków, które sprawią wrażenie, że twoje okna nie będą wyglądały na idealnie czyste.
5. Polerowanie – pionowo czy poziomo?
Jeśli po zakończeniu czyszczenia szyb nie zachwyca cię rezultat swojej pracy, musisz nadal polerować – zarówno zewnętrzną, jak wewnętrzną część okna – tak długo, aż smugi całkowicie zejdą.
W celu uniknięcia dodatkowej pracy i wysiłku zaleca się umiejętne mycie okien, tzn. w trakcie czyszczenia i polerowania zewnętrznej strony szyb stosuj ruch pionowy (przesuwaj ścierkę w górę i w dół), natomiast przy myciu wewnętrznej części okna wykonu ruchy poziome – od jednego boku do drugiego.
W ten sposób łatwiej będzie ci ustalić, z której strony pozostała nieestetyczna smuga, a co za tym idzie, zaoszczędzisz czas i wysiłek.
6. Czyszczenie żaluzji okiennych
Jeśli zamiast szyb chcesz wyczyścić żaluzje okienne, pamiętaj, że brudzą się one nie tylko od wewnątrz. Z zewnątrz również gromadzi się na nich wiele brudu (znacznie więcej niż od środka). Wbrew pozorom mycie tej części okna jest znacznie łatwiejsze niż mogłoby się nam wydawać.
Wystarczy spryskać żaluzje sprayem o działaniu antyseptycznym, po czym przetrzeć zabrudzoną powierzchnię miękką ściereczką. Wybierz taką, która nie pozostawia kłaczków. Gotowe!
Dzięki powyższym sztuczkom twoje okna zawsze będą idealnie czyste i błyszczące. Pamiętaj, by czyścić je regularnie – wówczas zaoszczędzisz czas na szorowaniu. Pamiętaj, że znacznie mniej czasu i wysiłku zabiera regularne przetarcie szmatką, niż ścieranie nagromadzonej przez tygodnie warstwy zabrudzeń.