Menopauza – 6 produktów łagodzących jej objawy

· Listopad 11, 2017
Choć istnieje wiele leków przeznaczonych dla kobiet przechodzących przez okres menopauzy, warto wypróbować naturalne środki, które nie wywołują efektów ubocznych.

U większości kobiet menopauza występuje pomiędzy 45 i 54 rokiem życia i wiąże się z różnorodnymi objawami, w tym z przybieraniem na wadze. Jeśli chcesz, żeby menopauza wywoływała jak najłagodniejsze symptomy, powinnaś wprowadzić stosowne zmiany w swojej diecie.

Warto również sięgnąć po suplementy specjalnie zaprojektowane dla kobiet przechodzących klimakterium.

Dzięki prostym zmianom nawyków, zachowasz wysoki poziom energii i będziesz w stanie stawić czoła temu niezbyt łatwemu okresowi w twoim życiu.

Menopauza a zmiany metaboliczne

Kiedy kobieta przestaje miesiączkować, jej organizm przechodzi przez cały szereg zmian hormonalnych. Objawiają się one m.in. napadami gorąca, poceniem w nocy, rozdrażnieniem, a czasem nawet depresją czy zaburzeniami lękowymi.

Po 45 roku życia większość kobiet traci również nieco masy mięśniowej. To z kolei jest przyczyną pojawiania się dodatkowych centymetrów w talii.

dojrzała kobieta na siłowni

Warto skonsultować się wtedy ze specjalistą, który ma doświadczenie w tworzeniu diet dla kobiet przechodzących menopauzę. Zazwyczaj w takiej diecie zaleca się wprowadzenie większej ilości białka oraz obniżenie spożycia nasyconych łuszczy i niektórych węglowodanów, jak np. biała mąka.

Nieprzyjemne objawy wywołane zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety podczas menopauzy mogą być złagodzone dzięki lekom hormonalnym. 

Warto jednak zacząć od wypróbowania naturalnych środków, których właściwości i działanie pisujemy poniżej.

1. Izoflawony sojowe

Wiele kobiet zażywa izoflawony sojowe ze względu na ich wysoką wartość odżywczą.

Struktura izoflawonów sojowych jest podobna do struktury naturalnego estrogenu, dlatego też z powodzeniem zastępuje ten hormon u kobiet, których organizm przestał go produkować w związku z menopauzą.

Soja stanowi zatem cenny dodatek, który uzupełnia braki w poziomie tego ważnego hormonu.

Przeciwwskazania

  • Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz zażywać naturalnych hormonów, powinnaś również unikać izoflawonów pochodzących z soi lub innych roślin.
  • Suplement ten nie nadaje się też do spożycia przez osoby, które maja alergię na soję.
  • Należy uważać na izoflawony pochodzące z soi modyfikowanej genetycznie.

Jeśli decydujesz się na spożywanie soi i stworzonych na jej bazie produktów, staraj się sięgać po soję organiczną.

2. Produkty z pluskwicą groniastą (actaea racemosa)

Pluskwica groniasta ma podobne właściwości jak soja i jest świetną alternatywą dla osób, które nie mogą zażywać suplementów bazujących na soi ze względu na alergię.

Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej i pomaga doraźnie łagodzić objawy związane z menopauzą. Jest ona również zalecana w przypadku zaburzeń lękowych, napadów gorąca i palpitacji serca.

3. Koniczyna

Ta dziko rosnąca roślina należy do rodziny roślin bobowatych i również zawiera mnóstwo izoflawonów. Pomaga zwalczać nocne pocenie oraz łagodzi objawy zaburzeń lękowych i depresji.

Na rynku można dostać całą gamę produktów stworzonych na bazie koniczyny. Oprócz izofalwonów, są one również źródłem magnezu, potasu, wapnia i witamin, w tym witaminy C.

4. Pieprzyca peruwiańska

Kolejną rośliną, którą warto stosować w celu złagodzenia objawów menopauzy jest pieprzyca peruwiańska. Pomaga ona walczyć z depresją, zaburzeniami lękowymi i obniżonym libido.

W niektórych rejonach, np. w Peru i Boliwii, właściwości pieprzycy już od wieków są wykorzystywane do leczenia wielu schorzeń.

pieprzyca peruwiańska

5. Dzięgiel chiński

Dzięgiel chiński (Angelica sinensis), określany nieraz mianem „żeń szenia dla kobiet” pomaga łagodzić objawy, jakie niesie ze sobą menopauza oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Jest on od dawna stosowany w tradycyjnej chińskiej medycynie. Ma on działanie bardzo podobne do naturalnego estrogenu i można go z łatwością znaleźć w sklepach z ziołami.

6. Omega 3

Niezbędne kwasy tłuszczowe, jak omega 3 pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie i wpływają na wiele różnych aspektów zdrowia. Oprócz tego, że wzmacnia układ odpornościowy i serce, omega 3 działa też przeciwzapalnie, a tego typu ochrona jest bardzo ważna w okresie menopauzy.

Omega 3 zwiększa wchłanianie witaminy E, która jest niezbędna do zachowania odpowiedniej gospodarki hormonalnej w organizmie, dlatego lekarze zwracają szczególną uwagę na jej odpowiedni poziom w okresie menopauzy.

Choć nasycone kwasy tłuszczowe i witamina E nie mają bezpośredniego wpływu na napady gorąca, substancje te pomagają m.in. wzmocnić kości i obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.