Karaluchy - odstraszanie bez środków owadobójczych

Czy istnieją bardziej odrażające i denerwujące insekty niż karaluchy? Także w Polsce można spotkać je wędrujące po domach. Jeśli szukasz sposobu jak usunąć karaluchy z życia, nie stosując środków owadobójczych - ten artykuł zawiera kilka wskazówek.
Karaluchy - odstraszanie bez środków owadobójczych
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Trudno wytłumaczyć jak tak mały owad może powodować tyle strachu wśród ludzi. Towarzyszy nam odpychające uczucie i obrzydzenie, co więcej od lat karaczany (karaluchy) oskarżane są o roznoszenie wszelkiego rodzaju chorób.

Czy wiesz, że istnieją sposoby na pozbycie się karaluchów, bez użycia chemicznych insektycydów? Jeśli jesteś zainteresowany naturalnymi spsobami, poznasz je w tym artykule.
Karaluchy są owadami kosmopolitycznymi, są niemal zarazą, choć ich naturalne populacje występują w rejonie Morza Kaspijskiego i Czarnego, w tym na Krymie.

Ze względu na swoją charakterystykę – preferują mokre i ciemne miejsca do życia; zwłaszcza jeśli są zaniedbane i brudne. Przez ograniczony zmysł wzroku, karaluchy używają swoich anten (czujek), aby odnaleźć się w przestrzeni.

Jeśli chcesz przekonać się czy w twoim domu występuje plaga karaluchów, najlepiej zacząć od sprawdzenia przestrzeni za lodówką, za pralką czy za zabudowanymi meblami.

Jest to nieco przerażające, dlatego tak wiele osób szuka sposobów, aby uniemożliwić schadzki karaczanów w domu. Na szczęście istnieją naturalne sposoby, aby pozbyć się tego problemu.

Niebezpieczeństwo związane z karaluchami w domu

To nie jest tylko kwestia paniki czy obsesji na punkcie czystości. W rzeczywistości karaluchy stanowią realne zagrożenie dla zdrowia tych, których otaczają. Oto najważniejsze zagrożenia:

  • Przenoszą choroby: są dużymi wektorami transportu mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, pierwotniaki, jaja i grzyby. Mogą powodować takie schorzenia jak: zapalenie żołądka i jelit, salmonella, leptospiroza, cholera, zatrucie pokarmowe i tyfus.
  • Łatwo zanieczyszczają żywność, ponieważ przenoszą bakterie na sowich odnogach. Jest to o tyle ważne, że zwykle zamieszkują właśnie kuchnię, w poszukiwaniu resztek jedzenia.
  • Odchody karaluchów mogą powodować alergie i ich objawy takie jak pokrzywka, kichanie i łzawienie.
wywrócony karaluch

1.Karaluchy a liście laurowe

Liście tego aromatycznego drzewa europejskiego stanowią doskonałe repelenty dla karaluchów. Wystarczy, że je rozdrobnisz i umieścisz w miejscach, w których karaczany wędrują w nocy.

Oczywiście niezbędne będzie oczyszczenie danych zakamarków – to zagwarantuje skuteczność tej metody.

liście laurowe na karaluchy

2. Soda oczyszczona i cukier

Kiedy nic innego nie działa, na ratunek przychodzi wedorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona. Jeśli połączymy tę substancję z cukrem i rozpylimy ją w domu, to z pewnością pozbędziemy się karaluchów. Nie wierzysz?

Wyjaśnienie jest proste: cukier, który jest produktem spożywczym przyciąga do siebie insekty, wtedy wodorowęglan sodu prowokuje gazy w insektach, które są dla nich śmiertelne.

3. Geraniol zwany citronellą

Olejek z tej tajemniczej rośliny, stanowiący bazę medycyny naturalnej w Azji – znany jest też ze swoich właściwości odstraszających insekty. Działa odpychająco nie tylko na karaluchy ale też na komary i inne owady.

Zastosowanie jest bardzo proste: wystarczy wykonać następujące czynności:

  • Zanurz waciki w olejku z cytronelli.
  • Uformowane w kulki waciki, namoczone w olejku należy umieść w miejscach gdzie mogą zamieszkiwać karaluchy.

Inne rozwiązanie: do 1/2 szklanki wody i dodaj 5 kropli olejku cyprysowego oraz 10 kropli olejku miętowego. Następnie spryskaj te obszary, w których pojawiają się karaluchy.

4. Boraks

Boraks jako źródło ważnego pierwiastka – boru, ma wiele zastosowań. Przyda się także w walce ze szkodnikami takimi jak karluchy. Jak go zastosować?

Wystarczy rozprowadzić go w miejscach, w których gromadzą się insekty. Przebywanie karaluchów z boraksem doprowadzi do ich odwodnienia i ostatecznie śmierci. 

5. Ziemia okrzemkowa

Ostatnia metoda odstraszania karaluchów bez użycia insektycydów – oparta jest na ziemi okrzemkowej. Jest to ważny element organiczny, który pomoże wyeliminować wszelkie szkodniki w domu.

Zasadniczo powoduje to taki sam efekt jak boraks: odwadnia owady. Najważniejsze, że jest bezpieczna dla naszego zdrowia i można stosować ją w pobliżu jedzenia.

Jej działanie jest niezwykle proste: wystarczy rozłożyć ziemię na podłodze. Skuteczne będzie też wykorzystanie skarpety i wypełnienie jej ziemią okrzemkową.

Kiedy przetrzemy skarpetą zainfekowane obszary, niewielkie, ale wystarczające ilości ziemi okrzemkowej wypełnią swoją odstraszającą funkcję.

O czym nie należy zapominać?

Pamiętajmy, że istnieją też produkty które mogą sprzyjać pojawianiu się karaluchów. Niektóre z nich to: mąki, zboża, wędliny, cukry, sery, klej, skórki i odpady roślin.

Uwzględnienie tych czynników i systematyczne sprzątanie w domu, oraz zastosowanie opisanych metod – to skuteczna kombinacja w odstraszaniu karaluchów. Co najważniejsze – bez chemicznych środków owadobójczych. 

karaluchy na ścianie

Wszystko to o czym wspomniano: utrzymywanie w domu czystości i odrobina wysiłku w przygotowaniu domowych remediów – pozwoli Ci spać spokojnie, wiedząc że żaden nieproszony gość w postaci rodziny karaluchów nie przejdzie przez twoją kuchnię, wprost do sypialni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.