Muchy domowe – 6 sposobów jak je zwalczyć

Goździki nie tylko pomogą Ci pozbyć się much z domu, ale także zapewnią przyjemny i świeży zapach we wszystkich pomieszczeniach.

Muchy to nieprzyjemne i uciążliwe insekty, przenoszące choroby i bakterie na różne powierzchnie naszego domu, w tym również na jedzenie. Jedyne miejsca na świecie wolne od ich występowania to bieguny oraz miejsca położone na dużych wysokościach.

Na szczęście istnieje kilka domowych i naturalnych sposobów na muchy, które możesz wykorzystać, aby pozbyć się ich ze swojego mieszkania. W dzisiejszym artykule dowiesz się jak zwalczyć muchy bez używania toksycznych chemicznych środków.

Domowe sposoby na muchy

Torebki z wodą

Jednym z najprostszych sposobów na muchy są zwykłe plastikowe torebki wypełnione wodą. Napełnij 3/4 torebki wodą i zawiąż je na supeł, by uniknąć wycieknięcia wody. Umieść torebki w pobliżu drzwi i okien.

Dlaczego ten sposób działa? Woda wewnątrz torebki rozprasza promienie słoneczne jak pryzmat. Ten optyczny efekt odstrasza owady.

Pułapka z octem

Ocet jabłkowy

Aktywnym składnikiem octu jest kwas. Gdy mucha zostanie spryskana takim środkiem, porusza się wolniej i dzięki temu łatwiej ją złapać. W połączeniu z kilkoma innymi składnikami, ocet będzie idealnym środkiem na wytępienie much.

Potrzebne będą Ci:

  • woda
  • taśma przezroczysta
  • 4 łyżki stołowe octu
  • 1 łyżka stołowa mydła w płynie
  • 1 plastikowa butelka
  • nożyczki

Jak przygotować środek na muchy?

  • Obetnij szyjkę butelki, a następnie umieść ją z powrotem w środku, do góry nogami, tak jak lejek.
  • Zabezpiecz konstrukcję przezroczystą taśmą i napełnij 1/5 butelki wodą. Dodaj płyn do mycia naczyń lub mydło oraz ocet, a następnie wstrząśnij i wymieszaj.
  • Wykorzystaj tę pułapkę w miejscach, gdzie muchy są najbardziej uciążliwe. Zapach octu przyciągnie je do butelki, a gdy wpadną do środka nie będą już mogły się wydostać.4

Aromatyczne zioła

Niektóre aromatyczne zioła posiadają właściwości, które pomogą pozbyć się z domu uciążliwych owadów. Można zawczasu skorzystać z ich działania i zapobiec występowaniu much i innych insektów w mieszkaniu.

Przygotuj saszetki z aromatycznymi ziołami, takimi jak mięta, tymianek, rozmaryn czy kamfora. Umieść saszetki w pobliżu drzwi i okien.

Goździki

Goździki

Goździki nie służą wprawdzie do zabijania much, jednak ich zapach skutecznie odstrasza owady i trzyma je z daleka od Twojego domu. Aby wykorzystać tę sztuczkę, powtykaj około 20-30 goździków w jabłko lub inny podobny owoc i umieść je w miejscu wyjątkowo obleganym przez muchy.

Nie tylko pozbędziesz się owadów, ale także zapewnisz świeży i przyjemny zapach w pomieszczeniu.

Mąka kukurydziana z miodem

Oto kolejny domowy i niezwykle skuteczny sposób na utrzymanie much z dala od jedzenia. Wymieszaj miód lub syrop klonowy z mąką kukurydzianą. Umieść odrobinę mieszanki w niewielkich naczyniach i porozstawiaj je w różnych miejscach domu.

Słodki zapach przyciągnie muchy, które następnie utkną w pułapce.

Dbaj o czystość w mieszkaniu

Utrzymywanie w domu ładu i porządku jest kluczowe, aby pozbyć się problemu owadów i insektów. Należy regularnie przeprowadzać gruntowne porządki i wyrzucać wszelkie resztki, które przyciągają do siebie owady.

Zainwestuj w kosz na śmieci z pokrywą, aby wydobywająca się z niego woń nie zwabiała much. Kiedy już skończysz sprzątać, zamocz ściereczkę w occie i przetrzyj nią miejsca, gdzie najczęściej pojawiają się muchy – na przykład okolice okien i drzwi.

Możesz też wykorzystać butelkę ze spryskiwaczem i rozpylać ocet rozcieńczony wodą w pomieszczeniach. Zapach octu odstraszy muchy i będzie trzymał je z dala od Twojego domu.

WIĘCEJ DLA CIEBIE