Jelito grube – regeneracja i oczyszczenie

Jeśli chcesz utrzymać twoje jelita w zdrowiu i czystości, należy spożywać większe ilości błonnika w diecie, ponieważ wspomaga trawienie i pomaga pozbyć się nam produktów przemiany materii.
Jelito grube – regeneracja i oczyszczenie

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jelito grube jest końcowym odcinkiem układu pokarmowego, którego zadaniem jest transportowanie i usuwanie wszelkich odpadów.

Zdrowe jelito grube oznacza jednocześnie zdrowy organizm, ponieważ jest ono kluczem do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wszystkich innych ważnych organów ciała, a nie ich zakłócenia z powodu nagromadzenia się nadmiernej ilości toksyn.

Czy chciałbyś dowiedzieć się, jak zadbać o jego dobrą kondycję?

Różne style życia i złe nawyki żywieniowe mogą zablokować jelito grube, a także spowodować różne inne problemy zdrowotne, takie jak bóle brzucha, zaparcia, stany zapalne, wzdęcia, trudności w zrzucaniu wagi, a nawet nowotwory jelita grubego.

Na szczęście istnieje kilka naturalnych receptur, które pomogą w oczyszczeniu i zregenerowaniu tego odcinka układu pokarmowego, co pozwoli Ci uniknąć tego rodzaju problemów. Przedstawiamy zatem garść najistotniejszych porad.

Jelito grube – rady na jego oczyszczenie i utrzymanie w dobrej kondycji

Zanim zaprezentujemy Ci godne zainteresowania przepisy kulinarne pozwalające naturalnie oczyścić jelito grube i pozbyć się niepotrzebnych złogów, które mogą się w nim odkładać, chcielibyśmy przypomnieć Ci o kilku kwestiach, dzięki którym także będziesz mógł usprawnić procesy oczyszczające i zadbać o zdrowie swojego jelita grubego.

Jedz więcej błonnika

Eksperci zalecają spożywanie co najmniej 40 gramów błonnika dziennie, co pozwoli Ci utrzymać czyste i zdrowe jelito grube. Warzywa, nasiona, ziarna, orzechy oraz owoce to tylko kilka przykładów produktów cechujących się wysoką zawartością błonnika.

Uważnie wybieraj produkty spożywcze

Aby oczyścić swoje jelito grube należy zrezygnować z niektórych produktów spożywczych, takich jak żywność przetworzona, cukier, mąka pszenna, alkohol i kofeina, które znane są ze skłonności do niekorzystnego w skutkach blokowania jelita grubego.

Alkohol

Możesz zastąpić wymienione składniki owocami i warzywami takimi, jak szpinak, rzepa, brukselka, botwinka, buraki, marchew, cukinia, maliny, borówki, jeżyny, figi, daktyle, gruszki i wiele innych owoców i warzyw.

Ponadto zobacz takżeKolacja – 7 produktów, których należy unikać

Pij więcej wody

Woda jest bardzo ważną kwestią w procesie oczyszczania jelita grubego. Ponadto wspomaga ona usuwanie toksyn i odpadów z organizmu, które mogą powodować zakłócenia w jego funkcjonowaniu. Ogólnie rzecz biorąc zaleca się wypijanie od 6 do 8 szklanek wody każdego dnia.

Dbaj o aktywność fizyczną

Ćwiczenia również odgrywają ważną rolę w procesie dbania o jelito grube i inne organy Twojego ciała. Niektóre regularne rodzaje aktywności fizycznej korzystnie wpływającej na końcowy odcinek układu pokarmowego to joga, pływanie, jazda na rowerze i inne podobne ćwiczenia.

3 proste przepisy regenerujące i oczyszczające jelito grube

Sok z aloesu i cytryny

Jest to jeden z najprostszych przepisów pozwalających oczyścić jelito grube. 

Aloes

Ponadto pomaga on pozbyć się toksyn z organizmu, stymuluje chudnięcie, a nawet sprawdza się jako środek zapobiegający rozwojom nowotworów.

Składniki:

  • 2 liście aloesu.
  • 5 cytryn.
  • 5 łyżeczek miodu.
  • 1 litr wody.

Procedura przygotowania napoju

Wymieszaj pokrojony na kawałki miąższ aloesu z sokiem cytrynowym, wodą i miodem. Odstaw całość na kilka minut, następnie przelej do szklanego pojemnika i przechowuj w lodówce. Pij ten koktajl na pusty żołądek.

Sałatka pozwalająca oczyścić jelito grube

Ta przepyszna sałatka jest idealnym sposobem pozwalającym oczyścić jelito grube w pełni naturalny sposób, a przy okazji może także pomóc Ci schudnąć. Zadbaj o to, aby stała się ona regularnym uzupełnieniem Twojej diety.

Składniki

  • Półtora szklanki czerwonej kapusty.
  • Pół posiekanej cebuli.
  • 4 posiekane ząbki czosnku.
  • 1 łodyga posiekanego selera.
  • 3 średniej wielkości marchewki.
  • 2 jabłka ze skórką pokrojone w słupki.
  • Pół szklanki cukinii pokrojonej w słupki.
  • 1/2 szklanki ugotowanej dyni.
  • Pół szklanki rzepy.
  • Nasiona koperku, 1 łyżka bazylii, 1 łyżka oregano, 1 łyżka świeżego posiekanego imbiru, 1/4 łyżki liści rozmarynu, 1/2 łyżki tymianku. 2 łyżki cząbru oraz 2 łyżki mięty.
  • Sok z cytryny.
  • Oliwa z oliwek.
  • Ocet balsamiczny.
  • 2 łyżki dowolnego pikantnego sosu, według Twojego uznania.

Procedura przygotowania sałatki

Wymieszaj wszystkie składniki razem i zrób z nich sałatkę. Dodaj zioła i dopraw następnie do smaku sokiem z cytryny, octem balsamicznym, oliwą z oliwek i pikantnym sosem.

Koktajl z truskawki, ananasa i pietruszki

Ten pyszny koktajl jest idealnym środkiem na łagodzenie stanów zapalnych i pozbycie się toksyn zakłócających prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego. Ponadto zawartość wchodzących w skład koktajlu truskawek, ananasa i pietruszki powodują, że ma on silne działanie przeciwutleniające.

Sok z pietruszki i ananasa

Składniki

  • 6 truskawek.
  • 1 plaster świeżego ananasa.
  • 1 łyżka świeżej pietruszki.

Procedura przygotowania koktajlu

Wrzuć wszystkie składniki do blendera i następnie dodaj do nich niewielką ilość wody. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki koktajlu aż do uzyskania jednorodnej mieszaniny. Pij ją na pusty żołądek tak często, jak tylko zechcesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, P. (2008). Inflamación. Cienc.Exact.Fís.Nat. (Esp).
  • Martínez Álvarez, J. R., Iglesias Rosado, C., Villarino Marín, A. L., Polanco Allué, I., Gil Gregorio, P., Ramos Cordero, P., … Legido Arce, J. C. (2008). Recomendaciones de bebida e hidrataciónpara la población española. Nutr. Clín. Diet. Hosp.
  • Labianca, R., Beretta, G. D., Kildani, B., Milesi, L., Merlin, F., Mosconi, S., … Wils, J. (2010). Colon cancer. Critical Reviews in Oncology/Hematology. https://doi.org/10.1016/j.critrevonc.2010.01.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.