Helicobacter pylori - najlepsze ziołowe remedia

Mimo, że jest to jedna z najczęstszych infekcji, jej bezobjawowość często sprawia, że trudno ją zdiagnozować na czas. Najlepiej poznać wszytskie aspekty związane z tą bakterią.
Helicobacter pylori - najlepsze ziołowe remedia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W naszym żołądku mogą znajdować się bakterie, które niekorzystnie wpływają na stan zdrowia, a w niektórych przypadkach zagrażają naszemu życiu. Jedną z nich jest bakteria Helicobacter pylori. 

Choć w niektórych przypadkach bakteria pozostaje bezobjawowa może powodować poważne choroby żołądka, odporne na niektóre antybiotyki i powiązane z intensywnym bólem. Czy można tego uniknąć? Jak zawsze natura dostarcza nam pewnych łagodzących rozwiązań.

Dręczą Cię ciągłe bóle żołądka, wymioty albo biegunka? Przyczyn może być wiele. Jedną z nich, szczególnie kiedy inne diagnozy zawodzą może okazać się obecność bakterii Helicobacter pylori. Głównie gromadzi się w błonie śluzowej żołądka, uszkadza tkankę zarówno żołądka jak i ” href=”https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwunastnica” target=”_blank” rel=”noopener”>dwunastnicy, powodując stany zapalne.

Bywa przyczyną stanów zapalnych, choroby wrzodowej, a w skrajnych przypadkach może przyczynić się do powstawania nowotworów żołądka.

Można powiedzieć, że to choroba czasów nowożytnych, bowiem wcześniej nie była nam do końca znana. Badania naukowe dowodzą, że 50% populacji na świecie cierpi na choroby żołądka wywołane przez H. pylori, co czyni ją najczęstszą bakterią u ludzi.

Bakteria Helicobacter pylori – jak się przenosi?

W gruncie rzeczy pochodzenie Helicobacter pylori nie zostało jeszcze ustalone. Wiemy jednak, że możliwe drogi przenoszenia bakterii od jednej zarażonej osoby do drugiej to: ślina, fekalia i zainfekowane instrumenty medyczne.

Zarażone osoby mogą posiadać źródła bakterii w płytce nazębnej, stąd przenoszone są właśnie przez silne w kontakcie z innymi, zdrowymi ludźmi. Co do występowania bakterii w fekaliach, jeśli nie zachowa się odpowiednich środków kontroli: bakteria może zanieczyszczać wodę pitną.

Dlatego zaleca się bardzo dokładne mycie żywności i filtrowanie wody. Instrumenty medyczne, takie jak zainfekowane sondy nosowo-żołądkowe, także stanowią środek przenoszenia się dla bakterii.

Czy istnieją jakieś czynniki zwiększające ryzyko? Owszem. Głównie mogą to być: złe warunki socjalne i ekonomiczne lub duża liczba mieszkańców na niewielkiej powierzchni, innym czynnikiem są predyspozycje genetyczne.

Co istotne, mogą to być też czynniki geograficzne. Stąd dużo większe ryzyko zachorowania występuje w państwach rozwijających się, tzw. Państwach Trzeciego Świata. 

Helicobacter pylori – choroby i objawy wywołane przez bakterię

Wśród problemów, które może wywołać H. pylori, przede wszystkim wyróżniamy:

  • Niestrawność lub słabe trawienie
  • Przewlekłe zapalenie żołądka
  • Choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka
  • Nowotwory żołądka
  • Chłoniak żołądkowy
kobieta ból brzucha helicobacter

Ziołowe remedia łagodzące objawy

Czy wiesz, że istnieje całe mnóstwo ziołowych preparatów, które można wykorzystać by załagodzić podrażnienia i wszelkie objawy wywołane przez Helicobacter pylori? Poniżej przedstawiamy kilka wybranych najważniejszych rozwiązań.

Helicobacter pylori i napar z imbiru

Imbir stanowi doskonały środek zalecany w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego, czy chociażby zapalenia żołądka.

Napar z imbiru ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, bakteriobójcze, a ponadto stanowi dobry środek zobojętniającym kwas żołądkowy.

Składniki

  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • 2 łyżki imbiru, pokrojonego na małe kawałki (30 g)

Przygotowanie

  • Na samym początku należy zagotować pół litra wody i dodać kawałki imbiru.
  • Następnie pozostaw napar na ogniu jeszcze przez kilka minut, wyłącz i pozwól wywarowi odpocząć.
  • Możesz spożywać napar z imbiru 3 razy dziennie.

2. Napar z rozmarynu

Rozmaryn znany nam jest powszechnie jako walor smakowy i zapachowy naszych potraw. Wykazuje jednak coś więcej niż tylko te wspomniane zalety. Świetnie sprawdza się w leczeniu problemów trawiennych, zmniejsza zaparcia i eliminuje gazy.

To jednak nie wszystko. Rozmaryn, a przy tym napar z rozmarynu prowadzi przede wszystkim do zniszczenia ścian komórkowych i błon cytoplazmatycznych bakterii i grzybów.

napar z rozmarynu

Składniki

  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • 2 łyżki liści rozmarynu (30 g)

Przygotowanie

  • Na wstępie zagotuj wodę w małym rondelku, kiedy osiągnie punkt wrzenia dodaj liście rozmarynu.
  • Pozostaw na ogniu przez 4 minuty, następnie usuń liście aby finalnie spożyć napar.

3. Herbata z imbiru i kurkumy

Dlaczego na problemy wywołane bakterią Helicobacter pylori warto zastosować herbatę z tych dwóch składników?

Kurkuma jest naturalnym przeciwutleniaczem, co istotne ma właściwości antybakteryjne, ponadto pomaga zmniejszyć stan zapalny żołądka i zrównoważyć florę jelitową.

Co więcej, stymuluje soki żołądkowe, zmniejsza wzdęcia i chroni błonę śluzową żołądka. Jednak pamiętaj, że spożywanie jej w nadmiarze nie jest zalecane.

Co do imbiru: tak jak wspomniano chwilę wcześniej ma on mnóstwo leczniczych właściwości dla naszego zdrowia. Doskonale uzupełnia się z kurkumą, także pod względem smaku i egzotycznego aromatu.

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1 szczypta proszku z kurkumy
  • Miód (według uznania)
  • Imbir (ilość według uznania)

Przygotowanie

  • Na początku zagotuj wodę w garnku a następnie dodaj szczyptę kurkumy oraz imbiru.
  • Kolejnie gotuj przez kilka minut, później dodaj miód do smaku.
  • Zdejmij garnek z ognia i co istotne: pozwól naparowi odpocząć.
  • Wreszcie, odcedź a następnie zasmakuj się w aromatycznej miksturze.

4. Olejek eteryczny z trawy cytrynowej (hierba lusia)

Hierba Lusia inaczej zwana też trawą cytrynową, czy palczatką cytrynową uprawiana jest głównie w Ameryce Południowej. Znalazła tam swoje zastosowanie w medycynie ludowej. Dziś jest powszechnie znana, szczególnie ze swoich leczniczych właściwości. 

Co najistotniejsze uważa się, że jest to najskuteczniejszy środek zwalczania negatywnych skutków bakterii Helicobacter pylori. 

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 20 lub 30 kropli olejku z trawy cytrynowej

Przygotowanie

  • Rozcieńczyć 20 lub 30 kropli olejku w szklance wody. Gotowe! Możesz spożywać napój kilka razy dziennie.
  • Co więcej, można również wykonać napar z trawy cytrynowej. To jedna z alternatyw.

Do najczęstszych objawów występowania w organizmie bakterii Helicobacter pylori należą: brak apetytu, zgaga, wzdęcia, bóle brzucha i nadbrzusza, biegunka, szczególnie odczuwalne ogólne osłabienie itp.

Nie pozwól sobie na taki dyskomfort. Przede wszystkim dbaj o zdrowie, stosując zbilansowaną dietę i szczególnie zwracając uwagę na środki higieny, zwłaszcza w miejscach publicznych.

Choć terapia w przypadku bakterii nadal nie jest jasna, na pewno możesz załagodzić objawy ziołowymi naparami. Wybierz swój ulubiony! Oczywiście pamiętaj też o wykonaniu odpowiednich badań u specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.