Haluksy: 5 porad zapobiegać ich powstawaniu

Haluksy to uciążliwy i bolesny problem, którego możesz uniknąć przestrzegając kilku prostych zasad.
Haluksy: 5 porad zapobiegać ich powstawaniu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Haluksy to poważny i bardzo uciążliwy problem, który może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest to choroba zwyrodnieniowa prowadząca do zniekształcenia stopy, które sprawia wiele bólu.

Haluksy to ogólnie rzecz biorąc efekt poprzecznego przesunięcia kości u podstawy dużego palca. Jeśli nie chcesz mieć trudności w poruszaniu się, musisz za wszelką cenę zapobiec powstaniu haluksów.

W poniższym artykule przedstawimy Ci kilka porad dotyczących zapobiegania haluksom. Pamiętaj, że Twój styl życia może znacznie przyczynić się do pojawienia się tego problemu.

Haluksy: jak im zapobiegać?

1. Nie noś zbyt ciasnych butów

Czy kiedykolwiek nosiłaś buty, które ściskały Twoje stopy lub były zbyt ciasne przy palcach? Uważaj na to, ponieważ jest to pierwszy krok do powstania haluksów.

Gdy nosimy zbyt ciasne buty, nasze stopy muszą się dostosować do kształtu butów, które mamy na sobie. Palce mogą przez to znaleźć się w bardzo niewygodnej, wykręconej pozycji co z czasem może przerodzić się w haluksy.

B ól i dyskomfort naszych stóp powinien zaalarmować, że coś jest nie tak.

Zawsze wybieraj buty w odpowiednim rozmiarze. Nie powinny być ani zbyt duże, ani zbyt małe, ale to właśnie wtedy, gdy but jest za mały, istnieje największe niebezpieczeństwo powstania deformacji stopy.

Przeczytaj równieżNiewygodne buty? Poznaj 12 trików

2. Uważaj na wysokie obcasy

Co się dzieje, gdy nosimy wysokie obcasy?

Nosząc wysokie szpilki, środek ciężkości przesuwa się w miejsce, gdzie znajdują się palce, co powoduje ich wzajemny nacisk na siebie. Niestety wiele modeli wysokich obcasów ma również bardzo wąski szpic i mimo właściwego rozmiaru – palce są nienaturalnie ściśnięte.

To nieprawidłowe ułożenie stopy może spowodować haluksy.

Haluksy na stopach

Jeśli często nosisz wysokim obcasie w przyszłości grożą Ci haluksy. Jeśli Twoja praca lub styl życia wymagają ciągłego noszenia tego typu butów, postaraj się przynajmniej, aby obcas był niższy, a czubek buta szeroki, aby zwiększyć swój komfort na co dzień.

3. Używaj wkładek, jeśli masz płaskostopie

Trzecia wskazówka dotyczy osób z płaskostopiem. Jest to bardzo powszechna przypadłość, która powoduje przesunięcie środka ciężkości podczas chodzenia i nacisk na stopę w miejscu, gdzie powstają haluksy. Istnieją jednak wkładki ortopedyczne, które mogą temu zapobiec.

To prawda, że ​​wkładki często wydają się niewygodne, a czasem wręcz mogą początkowo powodować dyskomfort czy ból. Stopa jednak z czasem przyzwyczai się do prawidłowego ułożenia, które wymuszają wkładki – co pomoże Ci uniknąć problemu z haluksami w przyszłości.

4. Chodź boso

Aby uniknąć haluksów dobrze jest czasem uwolnić stopy od trampek czy szpilek. Staraj się jak najczęściej spacerować boso po trawie czy plaży i pozwól swoim stopom odpocząć od nacisku i dyskomfortu powodowanego przez buty.

Zdejmij również skarpetki, które mogą ocierać i pozwól swoim stopom poczuć prawdziwą wolność.

Pamiętaj również, aby ściągać buty zaraz po przyjściu do domu. Możesz zamienić je na miękkie skarpetki albo wygodne pantofle.

5. Wybieraj odpowiednie buty

Jeśli chcemy skutecznie zapobiegać powstawaniu haluksów ważne jest, aby kupować wysokiej jakości buty. Powinny być elastyczne, przepuszczalne dla powietrza i nie zbyt ciasne. Naturalne materiały są również znacznie lepsze.

Jeśli weźmiemy pod uwagę i zastosujemy się do powyższych wskazówek, szanse na pojawienie się haluksów będą znacznie mniejsze. Oczywiście, jeśli mamy w rodzinie kogoś kto cierpi na haluksy, powinniśmy być szczególnie uważni. 

Niestety w poszczególnych przypadkach, zapobieganie może okazać się niewystarczające.

Wygodne buty

Wszystkie te wskazówki będą pomocne również dla tych, którzy już mają haluksy. Należy pamiętać, aby wybierać buty, które nie sprawiają nam bólu i które nie wywierają nacisku na haluksy, aby ich stan się nie pogorszył.

Czy ktoś w Twojej rodzinie, cierpi na haluksy? W jakim stanie są Twoje stopy? Zwróć uwagę czy stosujesz się do powyższych porad i pamiętaj, aby zawsze nosić dobrze dobrane obuwie.  Zdrowie twoich stóp powinno być na pierwszym miejscu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castillo, J. M., Munuera, P. V, Domínguez, G., Salti, N., & Algaba, C. (2013). Prevalencia del juanete de sastre y quinto dedo adducto varo en el baile flamenco profesional. Revista Del Centro de Investigación Flamenco Telethusa.

  • Paya, C. (2001). Enfermedades transmisibles. Medwave. https://doi.org/10.5867/medwave.2001.05.3444.

  • Guzmán Robles, Ó., & Peláez Serrano, S. (2002). Tratamiento pie valgo. Acta Ortopédica Mexicana.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.