Fantastyczne ćwiczenia na mózg

· Listopad 28, 2016
Chociaż wielu z nas nigdy się nad tym nie zastanawiało, to monotonia negatywnie wpływa na nasze możliwości koncentracji. Jednym z najlepszych ćwiczeń dla mózgu jest dodanie nowych czynności do naszego codziennego życia.

Ćwiczenia na mózg są bardzo ważne. Stan mózgu pogarsza się wraz ze starzeniem, w dużej mierze z powodu stresu i zmartwień, których w życiu doświadczyliśmy. Jeśli czynniki te towarzyszą Twemu życiu, jeśli zdajesz egzaminy, jeśli żyjesz w toksycznym środowisku lub po prostu się starzejesz, to zalecamy wykonywać ćwiczenia na mózg.

Zanim szczegółowo je opiszemy, zamierzamy powiedzieć Ci trochę o sposobie funkcjonowania mózgu. Jak zapewne wiesz, mózg składa się z dwóch półkul: prawej oraz lewej. Każda z nich pełni różne funkcje.

Przykładowo, lewa półkula mózgu jest odpowiedzialna za umiejętności językowe czy logiczne myślenie. Z kolei, prawa półkula mózgu odpowiada za nasze umiejętności niewerbalne oraz kreatywność. Dlatego też najlepsze ćwiczenia na mózg powinny uwzględniać działanie obu stron mózgu.

Rewelacyjne ćwiczenia na mózg

1. Cross crawl

Cross crawl to ćwiczenie, które polega na stopniowym podnoszeniu prawego kolana i dotykania nim lewego łokcia, aby potem powrócić to pozycji stojącej. Potem powtórz to ćwiczenie, ale wykorzystując tym razem lewe kolano i prawy łokieć.

To proste ćwiczenie optymalizuje równowagę nerwów, co skutkuje w poprawie aktywności psychomotorycznej i koncentracji, co przełoży się na lepsze wyniki w czynnościach wymagających kreatywności.

2. Zapamiętywanie numerów telefonu

Telefon w rękach

Ćwiczenie na mózg, które tym razem angażuje jedynie sam umysł. Po prostu otwórz swoją listę kontaktów, wybierz numery, które najczęściej wybierasz i naucz się ich na pamięć.

Włącz to ćwiczenie do swojego życia codziennego i zobacz, jak Twój mózg zaczyna łatwiej zapamiętywać inne rzeczy.

Pamięć to bardzo ważna część naszego mózgu i pozwala rozwinąć takie cechy jak kreatywność, ponieważ potrafimy wyobrażać sobie tylko te rzeczy, które aktualnie znamy. W tym artykule przedstawiamy 8 sposobów, które pomogą poprawić pamięć.

3. Słuchaj muzyki

Coś tak przyjemnego jak muzyka może stać się najlepszym przyjacielem przy stresujących sytuacjach i przy nauce. Warto tutaj przypomnieć prace Alfreda Tomatisa, który wykazał, że dzieła Mozarta pomagają w zwalczaniu depresji.

W ten sposób powstał tzw. efekt Mozarta. Jest to zestaw psychologicznych i muzycznych badań, które wskazują, że rytm i melodie zawarte w pracach tego kompozytora wzmagają utlenienie mózgu. Muzyka Mozarta poprawia więc także koncentrację, czyniąc słuchanie muzyki świetnym ćwiczeniem dla mózgu.

4. Codzienna rutyna

Ludzie oraz psy na ławce

Wykonywanie codziennie tych samych czynności relaksuje umysł. Z tego powodu spada nasza uwaga, a wraz z tym zdolność do koncentracji.  Mając to na względzie, jednym z najlepszych ćwiczeń dla naszego mózgu jest różnicowanie drogi do domu i bycie bardziej chłonnym na nowe metody socjalizacji.

Poznawanie nowych ludzi łączy obie półkule, co jest całkiem interesujące. Wynika to z faktu, że z jednej strony używamy intuicji i ciekawości podczas spotkań z nowymi ludźmi, a w tym samym czasie korzystamy z logiki oraz umiejętności werbalnych.

5. Nie kładź wszystkiego w samo miejsce

Tutaj również odniesiemy się do wspomnianej wcześniej rutyny – odkładanie przedmiotów zawsze w to samo miejsce sprawia, że pojawia się w naszym życiu automatyzm i skutkuje to obniżaniem się uwagi.

Przemieszczanie produktów gospodarstwa domowego sprawi, że myślisz o nowej lokacji i ją zapamiętujesz. To świetne ćwiczenie dla mózgu i potrzebujesz jedynie kilku przedmiotów z Twojego gospodarstwa domowego.

Powyższa lista zawiera kilka komplementarnych dla siebie ćwiczeń na mózg. Są one bardzo łatwe i szybkie do nauczenia oraz wprowadzenia w życie. Jedyne czego potrzebujesz, to dodać je do swojej codziennej rutyny.

Na co więc czekasz?!